رزرو هتل تفریحات کیش

رودخانه ارس

۷ بهمن ۱۳۹۲

رودخانه ارس به طول ۱۰۷۲ کیلومتر که به عنوان شریان حیاتی منطقه و عمده‌ترین منبع آبیاری دشت مغان می‌باشد از دامنه کوههای بینگول داغ ترکیه سرچشمه می‌گیرد و کل حوزه آبریز آن ۱۰۰۲۲۰ کیلومتر مربع است که سهم حوزه مربوط به کشورهای ترکیه و ارمنستان و آذربایجان و ایران به ترتیب ۲۳، ۳۸، و ۳۹ درصد می‌باشد.

حوزه رودخانه مذکور از نظر اقلیمی متغیر بوده، از مناطق سرد کوهستانی با ذخایر برفی پایدار و متوسط بارندگی ۸۰۰ میلی متر در سال شروع می‌گردد که ضمن گذر از مناطق معتدل با پوشش گیاهی، به مناطق با آب و هوای نیمه خشک می‌رسد. ماکزیمم دبی اندازه‌گیری شده ارس در سالهای معمولی ۱۱۰۰ مترمکعب در ثانیه در محل سد مخزنی ارس (شمال ماکو) و ۲۶۰۰ متر مکعب در ثانیه در محل سد انحرافی میل و مغان می‌باشد که این ارقام در سالهای خشک به ترتیب ۳۲ و ۱۸۰ مترمکعب در ثانیه تغییر می‌یابد.

ارس 1 رودخانه ارس

تور اروپا

ارس رودخانه ارس

پارس آباد 3 رودخانه ارس

همچنین دبی متوسط رودخانه ارس در محل سد ارس و سد انحرافی میل و مغان به ترتیب ۲۵۰ و ۴۰۰ متر مکعب در ثانیه گزارش شده است. کیفیت آب رودخانه ارس با استفاده از دیاگرام طبفه بندی آب در محدوده کلاس C3-S1 قرار دارد در این طبقه بندی از نظر شوری در حال گسترش نشان می دهد یعنی اگر مسائل مدیریتی خاص اعمال نشود با آبیاری اراضی با این آب ، با مسئله روبه گسترش شوری روبرو خواهیم بود همچنین در مورد خاکهای با قابلیت نفوذ کم منطقه ایجاد شبکه زهکشی ضرورت خواهد داشت.

           
برو بالا
ادامه تحصیل در انگلستان
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *