بلیط هواپیما

رشته کوه هزار مسجد

تاریخ انتشار : ۲۸ مرداد, ۱۳۹۷ - تاریخ آخرین بروزرسانی : ۱۵ دی ۱۳۹۷
رشته کوه هزار مسجد خراسان رضوی مشهد

جهت رشته کوه های هزار مسجد ، از شمال غربى به جنوب شرقى و ادامه ارتفاعات کپه‌داغ و بالخان است که در ترکمنستان قرار دارند.بخشى از کوه‌هاى هزارمسجد را « کپه‌داغ » مى‌نامند. در امتداد جاده درگز – قوچان، این رشته به نام اللّه‌اکبر خوانده مى‌شود که ارتفاع قله‌ اصلى آن ۲۴۰۰ متر است. این کوه، ناحیه قوچان را از درگز جدا مى‌کند. این کوهستان که عبور از آن دشوار است، ‌ به مدت زیادى مانعى عمده براى ارتباط بین دو ناحیه قوچان و درگز بوده است. رشته کوه هزار مسجد را می توان از جاهای دیدنی و جاذبه های طبیعی مشهد نام برد .

در شرق اللّه‌اکبر، کوه کاماس و کوه خارپشته قرار گرفته‌اند که ارتفاع آن‌ها به ۲۴۱۰ متر مى‌رسد و هنوز هم انبوه‌ترین جنگل‌هاى اُرُس کوه‌هاى هزارمسجد در آن‌ها دیده مى‌شود. کوه عمارت، در جنوب شرقى اللّه‌اکبر و در شرق شهر قوچان قرار گرفته است، و رودخانه اترک از آن سرچشمه مى‌گیرد که با بسترى به طول ۶۰۰ کیلومتر طویل‌‌ترین رود این ناحیه از استان خراسان است.

رزرو تورهای مسافرتی در لست تورز و توریاب:

قله مرتفع این رشته‌کوه، یعنى قله هزارمسجد با ۳۰۰۰ متر ارتفاع، در شمال غربى شهر مشهد قرار گرفته است.
بر دامنه‌هاى شمالى این قسمت (به فاصله ۱۸۰ کیلومتر خط مستقیم از شمال مشهد) منطقه کلات نادرى قرار گرفته که در کوهپایه‌اى وسیع بین این کوهستان و دشت قره‌قوم ترکمنستان گسترده شده است.

از شمال شرقى شهر مشهد و یا از دره خور، هرچه که به طرف شرق پیش برویم، از ارتفاع و طول این کوه‌ها کاسته مى‌گردد. امتداد رشته‌‌کوه‌هاى هزارمسجد در این جا، نام‌هاى قره‌داغ و کوه مزدوران به خود مى‌گیرد. ارتفاع این کوه‌ها در قره‌داغ از ۱۶۵۰ متر، و کوه مزدوران از ۱۲۰۰ متر تجاوز نمى‌کند. ولى منطقه پساکوه و دشت سرخس را از کشف‌رود جدا مى‌سازد.

امتداد هزارمسجد در جنوب منطقه سرخس، به معنى اخص کلمه، از تپه‌هایى تشکیل شده است که ارتفاع آن‌ها از ۸۰۰ متر تجاوز نمى‌کند. رودخانه هریررود که در این جا تجن نام دارد و مرز ایران و ترکمنستان را تشکیل مى‌دهد، شکافى را در این تپه‌ها باز مى‌‌کند که جهت جنوبى – شمالى دارد و ارتفاع آن حدود ۲۵۰ متر است.

مى‌‌توان گفت که کوه‌هاى هزارمسجد و کپه‌داغ میان رشته‌کوه‌هاى بالخان ترکمنستان در غرب، و ارتفاعات شمال افغانستان در سمت شرق، قرار گرفته است.

رشته کوه هزار مسجد

PDFPrint

سوئیت تبریز
 

نظر کاربران :

 • محمد

  یقینا باید جای خوش اب و هوایی باشه..با خانواده و دوستان حال میده رفتن به اینجا..فقط در حفظ طبیعت کوشا باشیم

  پنج‌شنبه -78 فروردين -621 - ساعت ۱۰:۵۸:۱۸ پاسخ دادن
 • آرش واعظی

  خیلی سرسبز است در اینجا گوسفند زیاد بود دامداران برای چریدن اورده بودن

  پنج‌شنبه -78 فروردين -621 - ساعت ۱۱:۰۵:۵۹ پاسخ دادن
 • علی طاهرخانچی

  رشته کوه خیلی زیبایی است و در منطقه خیلی سرسبز و خوش آب و هوایی هم واقع شده است .

  پنج‌شنبه -78 فروردين -621 - ساعت ۰۸:۴۵:۳۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *