جدیدترین ها
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

رباط عشق گرمه

تاریخ بروزرسانی :
۲۲ تیر ۱۴۰۲

رباط عشق گرمه ، کاروانسرایی تاریخی ست که در روستایی به همین نام در شهرستان گرمه استان خراسان شمالی واقع شده است. قدمت این رباط به دوران تیموریان باز می گردد.این اثر در تاریخ ۱۶ شهریور ۱۳۸۳ به شماره ۱۱۰۶۲ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

رباط عشق گرمه رباط عشق گرمه

تاریخچه رباط عشق گرمه

رباط یا کاروانسرای عشق یکی از چندین رباط تاریخی شهرستان گرمه است که در دورۀ تیموری بر سر شاهراه ارتباطی گرگان و نیشابور بنا شده است. شواهد موجود نشان می دهد که در دورۀ تیموری در این محل کاروانسرای قدیمی تری وجود داشته که قدمت آن دست کم به قرون چهار یا پنج هجری می رسد. به دلیل تخریب زیاد به دستور میرعلیشیر نوایی، وزیر دربار سلطان حسین بایقرا در کنار آن، رباط کنونی را ساخته اند.

رباط عشق گرمه3 رباط عشق گرمه

معماری رباط

کاروانسرای موجود پلان مستطیلی دارد و حیاط مرکزی آن یک صحن چهار ایوانی است. از هر طرف با غرفه های متعدد و اتاقهایی برای استراحت کاروانیان و نیز اصطبل هایی برای احشام آنها احاطه شده است. مصالح اصلی بنا سنگ، ساروج و آجر است و طرح کلی آن تا حد زیادی به رباط قلی شباهت دارد.
ماندگاری این رباط در طول سال‌ های متمادی به رغم بارش برف و باران، آسیب های طبیعی دیگر. عدم مراقبت های لازم از سوی دست اندرکاران و مرمت نکردن آن نشان از استحکام و رعایت دقیق اصول معماری دارد.

رباط عشق گرمه1 رباط عشق گرمه

رباط عشق گرمه2 رباط عشق گرمه

رباط عشق گرمه4 رباط عشق گرمه

رباط عشق گرمه5 رباط عشق گرمه

           
برو بالا
 

نظر کاربران : با ورود به حساب کاربری از نوشتن نظر خود امتیاز کسب کنید

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *