رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸

دشت لوت

اشتراک گذاری

دشت لوت نام کویری است در حاشیه جنوب شرقی ایران که در شمال شرقی استان کرمان واقع شده است . دشت لوت محدوده ای است بین استان های خراسان جنوبی , سیستان و بلوچستان , یزد و استان کرمان و بین دو گسل نهبندان در شرق و گسل نای بند در غرب واقع شده است به همین جهت این منطقه همیشه جایگاه رخداد زمین لرزه های بزرگ بوده است . دشت لوت در حدود ۱۷۰۰۰۰۰کیلومتر مربع وسعت دارد . چاله ی لوت ,دشت لوت و بیابان لوت نیز از دیگر نامهای این نقطه از ایران است . این دشت پهناور گرم ترین نقطه ی کره ی زمین محسوب می شود . دشت لوت یکی از نمایشکاههای طبیعی شگفت انگیز ترین عوارض بیابانی در دنیاست .
دشت لوت شامل سه قسمت می باشد که عبارتند از لوت شمالی , لوت مرکزی که شگفت انگیزترین بخش لوت به شمار می آید و در آخر هم لوت جنوبی که غنی ترین قسمت لوت از نظر دارا بودن پوشش گیاهی است و به لوت زنگی نیز معروف می باشد . کویر لوت تنها نقطه ی بیابانی است که در بخشهایی از آن حتی باکتری نیز امکان حیات ندارد و از همین رو آن را یگانه نقطه ی فاقد حیات در کره زمین معرفی کرده اند . سرزمینی که هنوز بسیاری از طبیعت گردان , کاشفان و دیرین شناسان جهان آرزوی بازدید و پیمایش تمامی آن را دارند .

دشت لوت  دشت لوت

کویر لوت از جمله رمزآلود ترین و زیباترین جاذبه های گردشگری کشورمان است که به رغم برخورداری از زیبایی های خاص خود به دلیل اینکه گرم ترین نقاط جهان محسوب می شود می تواند به مهمترین نقطه ی توریسم درمانی کشور نیز تبدیل شود . کویر لوت ایران که گرم ترین نقطه جهان را با نام شهداد در خود جای داده است علاوه بر دارا بودن قابلیت های جذب گردشگری از خواص درمانی نیز برخوردار است و ماسه درمانی و آفتاب درمانی از قابلیت های مهم آن به شمار نی رود که امروز این دو قابلیت مهم نیازمند معرفی به گردشگران سراسر جهان است . یکی از نکات بسیار مهم و قابل توجه درباره ی دشت لوت سوراخ نبودن لایه ی ازن در فضای بالای کویر لوت است که از مهمترین قابلیت های این دشت می باشد و کویر شناسان معتقدند که اشعه ی آفتاب در کویر لوت نه تنها خطرناک نیست بلکه خاصیت درمانی نیز دارد .

 

دکتر پرویز کردوانی کویرشناس ایرانی در ارتباط با کویر لوت می گوید :
براساس گزارش های موجود درجه حرارت در قسمت میانی کویر لوت بسیار بالاتر از صحرای آفریقا و نوادا می باشد . بطوریکه دمای صحرای آفریقا و عزیزیه در لیبی ۵۷ درجه است اما در دشت لوت ۶۵ درجه گزارش شده است . وی همچنین برنزه کردن پوست را برای گردشگرانی که علاقه ی بسیاری به این امردارند در دشت لوت بسیار مناسب دانست و گفت به دلیل سالم بودن آفتاب در دشت پهناور مشکلی متوجه افرادی که قصد برنزه کردن پوستشان را دارند به وجود نخواهد آمد .
در پایان باید گفت که بی شک تکرار این جمله که کویر لوت زیباترین جاذبه ی گرم و خشک ایران است چندان فایده ای ندارد مگر اینکه شما به عنوان یک گردشگری نه چندان حرفه ای همه ی این دانستنی ها را در کنار تجربیات علمی خود قرار دهید و حتما سفری خاطه انگیز را در دل این کویر آرام , زیبا و بی نظیر تجربه کنید و در تصور عامه در جایی که میان مرگ و زندگی است و حتی نگاه کردن به پهنه ی گسترده آن که هیچ موجود زنده ای در آن دیده نمی شود و تخم ترس و دلهره را در دل برخی می کارد زندگی مطلق را تجربه نمایید.

دشت لوت  دشت لوت

           
 

نظر کاربران :

  • مهرنوش زاده رفيع

    تفاوت دما در برخي مناطق اين كوير در روز و شب باعث شده هيچ موجود زنده اي حتي باكتري در آن نتواند رشد كند و اگر جسد جانوري در آنجا قرار بگيرد به صورت طبيعي موميايي خواهد شد

    ۱۴ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *