بلیط هواپیما تور خارجی

دریاچه چشمه سبز

2014-12-01دریاچه چشمه سبز خراسان رضوی مشهد

دریاچه چشمه سبز از جاذبه‌های گردشگری استان خراسان رضوی است که در حدود 20 کیلومتری روستای بزرگ گلمکان و 50 کیلومتری غرب شهر مشهد در یکی از بلندترین نقاط رشته کوه‌ بینالود قرار دارد.

این دریاچه کوهستانی که در ارتفاع 2500 متری از سطح دریا واقع شده، 15 هکتار مساحت دارد و از آب آن برای آبیاری باغ‌ها و زمین‌های کشاورزی استفاده می‌شود.

مردم منطقه این چشمه را «چشمه سوز» می‌خوانند زیرا مردم منطقه خراسان عموماً «سبز» را «سوز» تلفظ می‌کنند. در متون مختلف از این چشمه با نام «چشمه سو» نیز نام برده شده است و به نظر می‌رسد همان «چشمه سو» در شاهنامه باشد.

پربازدیدترین ها:

از زمان‌های بسیار طولانی، چشمه سبز دارای ارزش و معروفیت فراوان بوده و آنطور که از نوشته‌های کتاب‌های قدیم برمی‌آید، آب آن دارای قداست فوق‌العاده‌ای (به ویژه برای زرتشتیان) بوده است. گفته شده است که یزدگرد اول (یکی از بزرگ‌ترین شاهان ساسانی)، با خدم و حشم خود فقط به منظور شفا گرفتن از آب این چشمه مقدس راه طولانی پیموده و به کنار این چشمه فرود می‌آید.

از جمله قدیمی‌ترین کتاب‌هایی که در آن نام چشمه سبز آمده است، کتاب نزهه القلوب نوشته حمدالله مستوفی است.

در این دریاچه ماهی‌های بزرگ و کوچکی دیده شده است از این رو این دریاچه مکان مناسبی برای دوستداران ورزش ماهیگیری می‌باشد.

آب و هوای سرد و کوهستانی منطقه گلمکان، محل مناسبی برای رویش گیاهان دارویی همچون بادام کوهی، خارشتر، زیره، کاسنی و بابونه می‌باشد. این منطقه همچنین زیستگاه جانورانی چون بز کوهی، آهو، گراز، عقاب و کبک است.

*روستای گلمکان از توابع دهستان گلمکان بخش گلبهار شهرستان چناران استان خراسان رضوی می‌باشد. برای رسیدن به این روستا باید جاده آسفالته مشهد- تهران را حدود 40 کیلومتر به سمت قوچان پیمود و پس از آن به سمت چپ پیچید و 10 کیلومتر مسیر را ادامه داد تا به روستای گلمکان رسید. از گلمکان تا چشمه سبز که در حدود 20 کیلومتر می‌باشد، باید از یک راه کوهستانی ناهموار مسیر را پیمود.
دریاچه چشمه سبز

دریاچه چشمه سبز

دریاچه چشمه سبز

دریاچه چشمه سبز

دریاچه چشمه سبز

دریاچه چشمه سبز

دریاچه چشمه سبز

PDFPrint

نظر کاربران :

 • مهدیس دوشنبه 29 دى 1393 - ساعت 20:06:29

  سلام
  ببخشید این دریاچه خشک نشده؟برای تفریح مناسب هست؟!

  پاسخ دادن
  • فاطمه شنبه 16 ارديبهشت 1396 - ساعت 10:47:00

   نه بابا چرا خشک باشه.مناسب؟؟؟جاش عااااااالیه جمعه ها تابستون ما همیشه اونجایبم.چون کلأ گلمکانی هستیم.جاش درجه یکه و حرف نداره.یع بار بری عاشقش میشی

 • علی سه‌شنبه 19 ارديبهشت 1396 - ساعت 01:50:39

  سلام امنیتش چطوره میشه شب اونجا خوابید؟ و اینکه ماهیگیری در اینجا آزاد است یا ممنوع؟

  پاسخ دادن
 • سعید سه‌شنبه 2 مرداد 1397 - ساعت 23:59:12

  با سواری میشه رفت؟

  پاسخ دادن
 • لطفا نظر خود را برای این مطلب بنویسید:

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  جاجیگا تور