رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۱۹ فروردین ۱۴۰۳

دریاچه نئور ، بزرگترین دریاچه اردبیل

اشتراک گذاری

دریاچه نئور بزرگترین دریاچه اردبیل است که در فاصله ۴۲ کیلومتری جنوب شرقی اردبیل در ارتفاع ۲۴۸۰ متری از سطح دریا قرار دارد. راه اصلی دسترسی دریاچه نئور جاده روستائی آسفالته به طول ۱۳ کیلومتر می باشد که از کیلومتر ۲۹ جاده بین شهری اردبیل – خلخال در محل قریه بودالالو بطرف شرق منشعب می شود .

 دریاچه نئور

ماهیگیری در دریاچه نئور

دریاچه نئور با متوسط ۲۵۷ هکتار مساحت بزرگترین دریاچه آب شیرین استان می باشد . در حال حاضر نوعی ماهی قزل آلای رنگین کمان که از زمره بهترین نوع ماهیان دنیا می باشد . در آن پرورش داده می شود که هر ساله تعداد زیادی از مردم جهت ماهیگیری و کوهنوردی و استفاده از مناظر بدیع و بی نظیر منطقه و هوای خنک و مطبوع آن به دریاچه روی می آورند.

دریاچه نئور
دریاچه نئور یک دریاچه طبیعی و آب شیرین می‌باشد در بلندیهای باختری رشته کوه باغرو بر روی ولکانیت پرفیر آندزیتی – ائوسن بالایی ایجاد شده‌است. در سال ۱۳۶۶ به منظور ذخیره آب جهت استفاده‌های کشاورزی سدی در تنها خروجی دریاچه (قانلی دره) احداث و مورد بهره‌برداری قرار گرفت .

 دریاچه نئور

پوشش گیاهی دریاچه نئور

بارندگی مناسب و وجود چشمه‌های فراوان سبب پایداری وضعیت دریاچه شده ضمن آنکه هوای مطبوع منطقه زمینه بسیار مناسبی برای جذب گردشگر خصوصاً در اوقات گرم سال را فراهم کرده‌است. این منطقه دارای پوشش گیاهی متنوعی از گیاهان خشکی زی و آبزی است. دریاچه نئور زیستگاه برخی از گونه‌های پرندگان مهاجر عبوری است.
نزولات جوی منبع اصلی تأمین آب چشمههای ورودی و دریاچه می‌باشد. در اطراف دریاچه چشمه‌های گسلی فراوانی وجود دارد که دبی آب این چشمه‌ها بر حسب مقادیر نزولات برفی سالیانه و پایداری برف چالها در ایام گرم و موقعیت آن‌ها متفاوت می‌باشد. وجود چشمه‌های متعدد حوضه آبریز دریاچه نئور از مهمترین منابع تأمین آب دریاچه به‌شمار می‌رود.

دریاچه نئور

گونه های جانوری

گونه های جانوری دریاچه نئور شامل: خرس قهوه ای – گرگ – روباه – خوک – مار – مارمولک – قورباغه – اردک – خوتکا – آنقوت – کبک – چکاوک – چنگر – بلدرچین – عقاب طلایی – زاغ و انواع پرندگان گنجشک سان می باشد.

برای آشنایی بیشتر بااردبیل پیشنهاد می کنیم مطلب جاهای دیدنی اردبیل را نیز مطالعه بفرمایید.

بهترین زمان سفر

دریاچه نئور به‌دلیل قرار گرفتن در محیطی سردسیر و کوهستانی با بارش‌های مداوم، در طول سال پر آب است و سطح آب دریاچه بالا می‌ماند. این منطقه در فصل‌های پاییز و زمستان سرد است و برای تماشای زیبایی‌های دریاچه نئور در این فصل، باید لباس گرم و مناسب بپوشید. در فصل پاییز طبیعت اطراف دریاچه نئور رنگارنگ و تماشایی است و در زمستان سطح این دریاچه یخ می‌بندد.

بهترین زمان برای سفر به دریاچه نئور فصل‌های بهار و تابستان است؛ البته به‌دلیل اقلیم سرد این منطقه، فصل بهار در طبیعت این دریاچه از اواسط اردیبهشت ماه آغاز می‌شود. در این زمان دشت‌های اطراف سرسبز و پر گل می‌شوند و هوا بسیار مطبوع و مناسب است. هرچه به‌سمت تابستان پیش برویم، دمای هوا در اطراف دریاچه گرم‌تر می‌شود؛ اما در طول تابستان نیز متوسط دمای هوای این منطقه از حدود ۲۵ درجه بالای صفر بیشتر نمی‌شود.

دریاچه نئور

اگر تمایل به اتراق کنار دریاچه را دارید، می‌توانید در روزهای بلند تابستان برای رفتن به این دریاچه برنامه‌ریزی کنید. طبیعت سرسبز و چشمه‌های پر آب اطراف این دریاچه در فصل تابستان برای قدم زدن و گشت و گذار مناسب است. در بهار نیز می‌توانید از زیبایی‌های اطراف این دریاچه لذت ببرید؛ اما حتما لباس گرم به‌همراه داشته باشید؛ زیرا دمای هوا در این فصل متغیر است.

پوشش گیاهی اطراف دریاچه متنوع و چشم‌نواز است و بخشی از منطقه حفاظت‌شده به شمار می‌رود. با توجه به شکار ممنوع بودن این منطقه، حیوانات و پرندگان در این نواحی احساس امنیت می‌کنند و به همین دلیل در زمان مناسب و زمان کوچ پرندگان می‌توانید زیباترین مناظر حیات وحش را در دریاچه نئور ببینید.

دریاچه نئور

امکانات دریاچه نئور

محیط اطراف دریاچه نئور از بکرترین و دست نخورده‌ترین مناطق طبیعی در شمال غربی ایران محسوب می‌شود. این منطقه امکانات خاصی ندارد و برای طبیعت‌گردان که عاشق طبیعت دنج هستند، انتخابی مناسب به شمار می‌رود.

در اطراف دریاچه نئور تنها چند سکو برای اتراق، یک سرویس بهداشتی و بوفه‌ای کوچک با اجناس محدود وجود دارد. برای انجام ورزش‌های مختلف و اتراق در طبیعت باید لوازم و تجهیزات مورد نیاز را با خود ببرید؛ همراه داشتن غذا و آب کافی نیز ضروری است.

دریاچه نئور

کمپینگ

با توجه به جاذبه‌های طبیعی برجسته در اطراف دریاچه نئور می‌توانید برای لذت بیشتر از زیبایی‌های این منطقه، یک شب در اطراف این دریاچه اقامت کنید. برای اقامت شبانه در اطراف دریاچه نئور باید در این منطقه کمپ کنید. با توجه به کمبود امکانات در اطراف این دریاچه باید لوازم و وسایل مورد نیاز برای کمپ کردن در طبیعت را با خود ببرید. این منطقه کوهستانی است و حتی در فصل‌های گرم سال نیز با غروب خورشید و آغاز شب، هوا رو به سردی می‌رود.

لباس گرم، کیسه خواب، بادگیر، چادر و زیرانداز مناسب از واجب‌ترین وسایل برای کمپ کردن اطرف دریاچه نئور هستند؛ غذا و آب کافی نیز به‌همراه داشته باشید. این منطقه برای کمپ کردن مناسب است و امنیت بالایی دارد؛ اما در صورت تمایل می‌توانید هتل‌ها و اقامتگاه‌های سنتی نزدیک به این دریاچه را برای اقامت شبانه انتخاب کنید.

دریاچه نئور

جاهای دیدنی اطراف دریاچه نئور

ییلاق سوباتان

دیدنی های اطراف دریاچه نئور جاذبه‌های برجسته طبیعی هستند که در سفر به این دریاچه می‌توانید زمانی را به بازدید از این دیدنی‌ها اختصاص دهید. روستای ییلاقی سوباتان در حدود ۲۰ کیلومتری جنوب شرقی این دریاچه قرار دارد و جاده‌ای خاکی از قسمت شمال شرقی این دریاچه به‌سمت این ییلاق تماشایی می‌رود. اگر ماشین آفرود داشته باشید پیمودن این مسیر خاکی بسیار ساده می‌شود؛ البته عبور از این جاده با وسایل نقلیه دیگر نیز امکان‌پذیر است.

در طول این جاده نئور به سوباتان از دامنه‌های کوه‌های تالش عبور خواهید کرد و زیباترین دامنه‌های پرگل، چشمه‌های پر آب و دشت‌های سرسبز را خواهید دید. در منطقه ییلاقی سوباتان نیز جاذبه‌های طبیعی زیبایی وجود دارند که لذت سفر شما را دوچندان می‌کنند.

دریاچه نئور

آبشار ورزان

این آبشار در شمال غربی ییلاق سوباتان واقع شده است. در امتداد رودخانه ورزان قرار دارد. این رودخانه از رودخانه لیسار سرچشمه می‌گیرد و در ادامه به آبشار ورزان می‌رسد. ارتفاع آبشار ورزان در حدود ۳۰ متر است و اطراف آن را صخره‌های با شیب زیاد پوشانده‌اند. بالای آبشار حوضچه‌ای مناسب برای آب‌تنی وجود دارد و آب و هوای این منطقه در تابستان برای شنا مناسب است.
جنگل‌های لیسار بخش وسیعی از ناحیه جنگلی در شرق دریاچه نئور را تشکیل می‌دهند که از زیباترین مناطق خوش آب و هوا در استان گیلان به شمار می‌روند. در این جنگل‌ها گونه‌های متنوع گیاهی مانند درختان افرا، ممرز، راش، توسکا، صنوبر و درختچه‌های انار وحشی، گوجه جنگلی، تمشک، گزنه و شبدر به چشم می‌خورند. این جنگل‌ها که در شمال شهرستان تالش قرار دارند گردشگران بسیاری را در طول سال به خود جلب می‌کنند.

دریاچه نئور

از دیگر جاذبه‌های طبیعی برجسته در نزدیکی دریاچه نئور می‌توان به جاده اسالم به خلخال اشاره کرد. این مسیر در جنوب این دریاچه قرار دارد و از زیباترین جاده‌های ایران است. این جاده پیچ در پیچ در فصل بهار و تابستان مملو از گل‌های شقایق می‌شود و روستاهای ییلاقی آن در اوج سرسبزی هستند. عبور از این جاده خاطراتی فراموش‌نشدنی برای شما به ارمغان می‌آورد.

گردنه الماس در مسیر جاده اسالم به خلخال زیباترین مناظر طبیعی این مسیر را دارد. دو سمت این گردنه را درختان تناور پوشانده‌اند و بخش‌هایی از این گردنه در سایه درختان قرار می‌گیرد و کاملا تاریک است. خانه‌های روستایی و عشایری در اطراف این گردنه زیبا به چشم می‌خورند.

نحوه دسترسی به دریاچه نئور

دریاچه نئور در مرز بین استان‌های گیلان و اردبیل و دامنه‌های کوه تالش قرار دارد. این دریاچه از زیباترین جاذبه‌های طبیعی در شمال غربی ایران به شمار می‌رود. دسترسی به آن از هر دو استان گیلان و اردبیل میسر است. به‌دلیل وجود مسیر آسفالت و مناسب برای دسترسی به این دریاچه از سمت استان اردبیل. تردد به‌سمت این منطقه بیشتر از سمت اردبیل و خلخال صورت می گیرد.
برای رسیدن به دریاچه نئور باید به مسیری پرپیچ‌وخم در دامنه‌ کوهستان تالش وارد شوید. با بالا رفتن از کوه‌های تالش به این دریاچه خواهید رسید. این منطقه موردتوجه علاقه‌مندان به کوهنوردی و طبیعت‌گردی قرار دارد. مسیر پیاده‌روی از این دریاچه تا ییلاق سوباتان نیز برای علاقه‌مندان به طبیعت‌گردی بسیار جالب‌توجه است.

دشت‌های اطراف دریاچه نئور از اواخر بهار تا پایان تابستان پوشیده از گل‌های رنگارنگ و مراتع سرسبز می‌شوند. مسیر پرپیچ‌وخم کوهستانی به‌سمت این دریاچه زیباترین چشم‌اندازها از دشت‌های کوهپایه‌ای را دارد .پیمودن آن در حدود ۳۰ دقیقه طول می‌کشد. این جاده آسفالت است؛ اما مسیر دورتادور دریاچه، جاده‌ای خاکی و مناسب برای پیاده روی است.

مسیرهای پیشنهادی

مسیر دسترسی به دریاچه نئور در میانه مسیر جاده اردبیل به خلخال قرار دارد. برای رسیدن به این دریاچه باید از سمت اردبیل به خلخال بروید و اگر از تهران یا شهرهای خارج از استان‌های آذربایجان شرقی و غربی قصد تردد به این منطقه را دارید، خود را به زنجان و مسیر جنوب به شمال جاده خلخال-اردبیل برسانید.

دریاچه نئور

در فاصله حدودی ۴۰ کیلومتری از اردبیل، روبه‌روی روستای «بودالالو» و سمت شرق جاده اردبیل-خلخال، جاده ای پرپیچ‌وخم به‌سمت دریاچه نئور و روستاهای اطراف آن وجود دارد. پس از پیمودن ۱۲ کیلومتر در این جاده به یک خروجی در سمت راست خواهید رسید که شما را به روستای «داش بلاغ» و جنوب دریاچه نئور می‌رساند. مسیر در امتداد جاده قبلی به بخش شمالی این دریاچه می‌رسد. روستای «عباس آباد» نیز در طول مسیر این دریاچه قرار دارد.

برای تردد به‌سمت دریاچه نئور از استان گیلان می‌توانید به حوالی جنگل‌های لیسار و ییلاق سوباتان بروید. با گذشتن از مسیری پرپیچ‌وخم در غرب منطقه سوباتان به این دریاچه برسید. جاده‌های منتهی به دریاچه نئور از مسیر کوهستان عبور می‌کنند و از زیباترین مسیرهای جاده‌ای شمال غربی ایران هستند.

آدرس : مرز بین استان‌های گیلان و اردبیل، ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی اردبیل

دریاچه نئور

دریاچه نئور

دریاچه نئور

دریاچه نئور

دریاچه نئور

دریاچه نئور

دریاچه نئور

دریاچه نئور کجاست ؟

این دریاچه در ارتفاعات تالش بین استان اردبیل و گیلان واقع شده است.

بهترین زمان سفر به دریاچه چه موقع از سال است ؟

شش ماه نخست سال بهترین زمان سفر است .

امکانات تفریحی دریاچه به چه صورت است؟

پیاده‌روی، کوهنوردی، ماهیگیری، دوچرخه سواری، اسب‌سواری و قایق‌رانی. قابل ذکر است شنا در دریاچه بخاطر باتلاقی بودن برخی از نقاط ممنوع است.

           
 

نظر کاربران :

 • محمد

  در بهار و اوایل تابستان که محیط سبز است، قشنگ است. ولی در تابستان که محیط اطراف خشک میشود و سطح آب پایین می آید معمولی است. یک عدد کانکس فروش نوشابه و … دارد. یک چشمه دارد. سرویس بهداشتی هم دارد.

  ۲۷ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • محمد

  جاده و مسیر رسیدن به دریاچه نئور فوق العادست.
  خود دریاچه هم خیلی خوبه حتما برنامه ریزی کنید تو سفرتون برید

  ۸ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • الهام حاجی زاده

  واقعا زیباست دریاچه کوچکی هست که اگر در فصل بهار به این منطقه برید یکی از زیباترین صحنه های عمرتون رو خواهید دید

  ۸ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • کامران فاضلي

  در ترکی آذربایجانی به دریاچه کوچکی که رودخانه‌ای به آن نمی‌ریزد، نئور گفته می‌شود.

  ۳ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • مهرنوش زاده رفيع

  نئور و سوباتان به تازگي مهمان بسياري از تورهاي گردشگري است
  اگر از وضعيت سرويس بهداشتي بسيار بد اين منطقه بگذريم يكي از به يادماندني ترين پياده روي ها را خواهيد داشت

  ۱۷ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *