بلیط هواپیما سوئیت تبریز

دریاچه بز سینه ارومیه

زمان مطالعه : 2 دقیقه
۲ اردیبهشت ۱۳۹۸

دریاچه بز سینه که از آن با عنوان دریاچه بزسینا هم نام برده می شود، در قسمت شرقی قله بز سینه، از رشته کوه زاگرس بزرگ واقع شده و یکی از جاذبه های زیبای آذربایجان غربی است که در ۵۴ کیلومتری جنوب غربی ارومیه قرار دارد.دریاچه بز سینه (بز سینا) سرچشمه دو رود بزرگ گدار و دیزج بوده و بربلندای آن یخچال و برف چال های دائمی وجود دارد که این رودها را در تمام فصول سال خروشان و مناطق کشاورزی پایین دست کوه را حیاط می بخشد.
دریاچه بز سینه (بز سینا) شامل دو دریاچه در ضلع شرقی قله بز سینه است. این دو دریاچه در فاصله ۴۰۰ متری از یکدیگر قرار گرفته اند. ارتفاع دریاچه جنوبی ۳۱۱۸ متر و ارتفاع دریاچه دوم یا شمالی از سطح دریا ۳۱۲۵ متر است. آب این دریاچه ها از ذوب برف یخچالهای بز سینه و بارش های جوی تامین میشود. دریاچه ها بیضی شکل هستند. قطر بزرگ دریاچه جنوبی ۲۳۰ متر و قطر کوچک آن ۱۰۰ متر و قطر بزرگ دریاچه شمالی ۳۱۰ متر و قطر کوچک آن ۱۱۰ متر است.
مردم روستاها و عشایر منطقه به زبان کردی و با گویش شیرین شکاکی صحبت میکنند و بوز سینه در گویش شکاکی به معنی سینه یخی بوده که این نام را از برف موجود در دهلیزهای همیشه پر برف خود در قسمت جنوبی کوه گرفته و به راستی اسم با مصمایی است.

آدرس : استان آذربایجان غربی – قله بز سینه

دریاچه بز سینه ارومیه
دریاچه بز سینه (بز سینا) دریاچه بز سینه ارومیه
دریاچه بز سینه (بز سینا) دریاچه بز سینه ارومیه
دریاچه بز سینه (بز سینا) دریاچه بز سینه ارومیه

           
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

  • آذربایجان اورمیه یاشاسین

    سلام لطفا اصلاح کنید
    بوز سینه در زبان ترکی به معنی ( سینه یخی ) می باشد.
    بوز در زبان ترکی به معنی ( یخ ) هستش

    ۲۱ اردیبهشت, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *