بلیط هواپیما سوئیت تبریز

دره هفت حوض

زمان مطالعه : 3 دقیقه
۱۵ دی ۱۳۹۷

دره هفت حوض در استان خراسان رضوی واقع است. هفت حوض» منطقه ای است شامل صخره مانند ها و سنگ های صاف و صیقلی ، ۷ حوضچه طبیعی زیبا و طبیعتی بکر و زیبا بعد از عبور از ۷ حوضچه است.بعضی از ۷حوضچه ای که در این منطقه در امتداد هم قرار دارند، به اندازه یک استخر کوچک هستند. آب از حوضچه اول به حوضچه بعدی و بعدی می ریزد تا به حوضچه آخر برسد. این پدیده طبیعی حوض ها یا «دولین های» متعدد، بر اثر فرسایش شیمیایی توسط باران های اسیدی در بستریکی از سرشاخه های رودخانه طرق از در ارتفاعات رو به جنوب بینالود شگل گرفته است.

در بستر یکی از سرشاخه های رودخانه طرق، مواد آهکی نرم در میان سنگ ها دچار فرسایش شده اند و شکل های ژئومورفولوژی دولین را ایجاد کرده اند و در واقع از دیدگاه مردم عادی این منطقه تنها هفتحوض زیبا با چشم اندازی زیباتر ایجاد شده در طی مسیر رودخانه است.بعد از عبور از ۷ حوض اصلی که در امتداد هم قرار گرفته اند، به تک حوض های بزرگ میرسید. بکر و دست نخورده بودن این منطقه، پرتردد و پر بازدید نبودن و سکوت عجیبی که در آن حکمفرما است آرامش عجیبی به شما هدیه می کند؛ تنهاصدای جریان آب، گوش ها را نوازش می دهد.

برای رسیدن به زیباترین پدیده و جاذبه طبیعی شهر مشهد، باید به دل کوههای خلج در اطراف مشهد سفر کنید. این منطقه حدود ۷ کیلومتر از مشهد فاصله دارد.بعد از وارد شدن به شهرک سیدی و جاده خلج، بعد از طی کردن حدود ۳ کیلومتر از جاده، به دوراهی می رسید. باید جاده اتوبان و آسفالت سمت چپ را ادامه بدهید تا به میدان مانندی برسید. اگر قصد سفر به این منطقه را دارید باید بدانید بعد از رسیدن به این میدان باید اتومبیل تان را پارک کنید،حدود ۲ کیلومتر از مسیر را پیاده طی کنید تا به «هفت حوض » برسید. به دلیل و جود سنگ‌های صاف و صیقلی باید جانب احتیاط را پس از ورود به منطقه فراهم نمود. به گردشگران توصیه می‌شود حتی‌المقدور و به علت کوهستانی بودن منطقه بین طلوع تا غروب آفتاب از محیط طبیعی و دلپذیر این مکان استفاده نموده و وسایل و لوازم مناسب از قبیل کفش، لباس و… به همراه داشته باشند.

هفت حوض 1 دره هفت حوض

هفت حوض 2 دره هفت حوض

هفت حوض 3 دره هفت حوض

هفت حوض 4 دره هفت حوض

هفت حوض 5 دره هفت حوض

هفت حوض 6 دره هفت حوض

هفت حوض 7 دره هفت حوض

هفت حوض دره هفت حوض

           
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

 • کامران فاضلي

  پارک طبیعی هفت حوض (دره هفت حوض). یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی مشهد که در دل کوه های خلج جا دارد،

  ۷ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • الهام حاجی زاده

  واقعا زیبا هست.خدا رو شکر در این کشور عزیزمون این همه طبیعت زیبا داریم .باید قدزشو بدونیم

  ۳ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • حسن حسن زاده

  واقعا زيبا و ديدني انگار كه دست ساخته بشره به خصوص پلكاني بودن دره هاي

  ۲۹ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • آرش واعظی

  خیلی دره ی زیباییست آب در هر حفره های آن می گذرد یک جای رویاییست.

  ۱۸ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • علی طاهرخانچی

  سنگ ها و صخره واقعا زیبایی بود….همچنین آبشار خیلی جذابی هم داشت .

  ۱۶ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • مهرنوش زاده رفیع

  از دور که وارد این منطقه میشید چیز زیادی بیشتر از یک کوه نمیبینید
  ولی به محض ورود به دره مجذوب منظره پیش رو میشید ابشاری زیبا با چاله ها متعدد که برای شنا و عکاسی ساخته شدن

  ۱۳ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • محمد

  در نزدیکی همین هفت حوض یکی از زیباترین غارهای ابی اهکی ایران بنام غار مغان در مجاورت روستای مغان وجود دارد از همه عزیزانی که به مشهد سفر میکنند توصیه میکنم اونو هرگز از دست ندن خود روستا هم از بافت سنتی بسیار زیبایی برخوردار هست

  ۲۹ آذر, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *