رزرو هتل ایران بوم گردی

دره مهنـان

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۲۶ شهریور ۱۳۹۷

دره مهنـان در کیلومتر ۱۸مسیر جاده بجنورد – اسفراین و بعد از پارک طبیعی بش قارداش قرار دارد. دره مهنان به دلیل سهولت دسترسی و بهره مندی از درختان انبوه، رودخانه و چشمه های آب قابل شرب همواره پذیرای مسافران و گردشگران بوده است. چشمه معروف مهنان که در قسمت انتهای دره داریان روستان مهنان قرار دارد یکی از پر آب ترین چشمه های منطقه است که وجود درختان کهنسال چنار و بقایای آسیاب آبی در اطراف آن برای گردشگران جالب توجه است.روستای مهنان، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان بجنورد در استان خراسان شمالی ایران است. چشمه آب سرد مهنان، از چند چشمه تشکیل شده و دمای آب آن حدود ۱۲ درجه سانتیگراد است. این چشمه در ورودی و داخل روستای مهنان قرار گرفته است.حجم زیاد آب آن موجب سرسبزی منطقه و دره مهنان شده است.قدمت این چشمه مشخص نیست و اهالی روستا هیچ کدام زمان بوجود آمدن آن را به خاطر ندارند.همچنین در مورد تاریخچه روستا اطلاعات موثقی وجود ندارد ولی مسلما” یکی از علل تشکیل آن وجود این چشمه بوده است. طبق تحقیقات محلی، نام این روستا به این دلیل به مهنان مشهور شده است که اهالی آن بسیار مهمان نواز بوده اند و مهمانانی که از نقاط مختلف وارد این روستا می شده اند،از ایشان با نان محلی پذیرایی می شده است و اکنون نیز ورود مهمانان به این روستا برای مردم بسیار اهمیت دارد و هر هفته و بخصوص در فصول بهار و تابستان با توجه به طبیعت زیبای منطقه شاهد حضور سیل علا قمندان به طبیعت هستند.
در مسیر جاده اسفراین بعد از پشت‌ سر گذاشتن پارک بش قارداش، از میان دره‌ای که به سمت جنوب شرقی امتداد دارد، باغ‌های روستاهای کلاته نقی، قره باشلو و دره مهنـان دیده می شود؛ این باغها به دلیل سهولت دسترسی به فضاهای مناسب در میان درختان انبوه، همچنین رودخانه و چشمه‌های آب قابل شرب، همواره پذیرای مسافران و اهالی شهر بوده است.
منطقه دره مهنـان به دلیل کوهستانی بودن معمولاً حدود ۵ تا ۸ درجه سانتی‌گراد از بجنورد خنک‌تر است. دره مهنان در فصل بهار و تابستان علاقه‌مندان زیادی را به سوی خود جلب می‌کند.
چشمه معروف آن که در قسمت انتهای دره داریان روستای مهنان قرار دارد یکی از پر آب‌ترین چشمه‌های منطقه است که وجود درختان کهنسال چنار بقایای آسیاب آبی در اطراف آن نشانه مساعد بودن شرایط گردشگری است.

 دره مهنـان

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

هتل های وان ترکیه تراول ماگ
 

نظر کاربران :

 • کاظم مهنانی

  کرمانج های روستای مهنان دارای قوم های مختلفی اند که از جمله قوم شاهین که از ایل بزرگ زعفرانلو محسوب میشود که در زمان صفویان به خراسان آمدند

  ۲ اسفند, ۱۳۹۹ پاسخ دادن
  • مهنانی

   سلام دوست عزیز روستای مهنان از ایل قمپرانلو که خود این ایل زیرشاخه ایل شادلو هست و شاهین اسم تیره و طایفست

   ۲۵ فروردین, ۱۴۰۰
 • حسن حسن زاده

  بسيار زيبا دره سرسبز و ديدني كه پر درختان ميوه … است و باعث جذب گردشگران ميشود

  ۲۸ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  جاباما