جستجوی شهر به شهر :
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

دره مجسمه‌ها جزیره هرمز

تاریخ بروزرسانی :
۴ بهمن ۱۴۰۱

دره مجسمه‌ها جزیره هرمز با اشکالی شگفت انگیز یکی از جاذبه‌های گردشگری جزیره هرمز است که از نظر مردم بسیار شبیه شکل برخی حیوانات هستند. جزیره هرمز یکی از زیباترین و مشهورترین جزایر ایران است و با محیط منحصر به فردی که دارد. مقصد بسیاری از گردشگران از سرتاسر ایران است. وجود دره مجسمه‌ها در ایران گردشگران زیادی را جذب خواهد کرد. برخی گردشگران در زمان حضورشان در مجموعه دره مجسمه‌ها ، تکه سنگ‌های براق و کانی‌های آن منطقه را برمی دارند. این کار باعث آسیب به بافت منطقه و از بین رفتن جاذبه‌ها دیدنی‌های آن می‌شود.

دره مجسمه‌ها 3 دره مجسمه‌ها جزیره هرمز

جنوب ایران جزیره‌ای به نام هرمز با خاک، کوه و پرتگاه‌های مرتفع خود می‌تواند انگیزه‌ای برای سفر به این دیار را در تک تک شما به وجود آورد. کوه‌های رنگارنگ، صخره‌های شکل گرفته در طول میلیون‌ها سال، سنگ‌های باشکوه نمکی و زیباتر و جذاب‌تر از همه، خاک رس، جزیره هرمز را به یک مقصد دیدنی و تماشایی تبدیل کرده است.
با چند صد متر پیاده‌ روی به سمت ساحل، در راهی که ماسه‌های نقره‌ای در آن جلب توجه می‌کنند. سنگ‌هایی را در اشکال مختلف خواهید دید و هر یک از این سنگ‌های شگفت‌انگیز با قدرت تخیل بینندگان به حیوانی تشبیه می‌شوند. یکی سر گوسفند، دیگری مرغ و خروس و تا دلتان بخواهد سنگ‌هایی شبیه اژدها در حالت‌های مختلف مشاهده می شود.

دره مجسمه‌ها دره مجسمه‌ها جزیره هرمز

در مسیری که به سمت دره مخوف مجسمه ها حرکت می کنید می توانید مناظر و جذابه های متعددی را مشاهده نمایید که خلق و تشکیل هرکدام از آنها سال ها زمان برده است و منظره ای تماشایی را ایجاد نموده اند. یکی از دلایلی که این دره را بسیار مورد توجه قرار داده این است که، فرسایش بادی در مکان باعث خلق اشکال گوناگون و دیدنی بر روی این صخره و سنگ ها شده است و اثری دیدنی را خلق نموده و در واقع می توان گفت که علت نام گذاری این دره به نام دره مجسمه‌ها  نیز همین مسئله است. به همین دلیل پیشنهاد می شود که در هنگام سفرتان به این منطقه حتما از دره تاریخی و شگفت انگیز دیدن نمایید.

دره مجسمه‌ها 6 دره مجسمه‌ها جزیره هرمز

ویژگی های دره مجسمه ها

در مسیر این دره مناظر دیدنی خارق العاده ای را می توان مشاهده نمود که هرکدام از آنها دارای قدمتی چندین ساله هستند و تمامی آنها اثر هنری طبیعت است که تشکیل آنها سال ها زمان برده است. هنگامی که وارد این مکان خارق العاده می شوید درختانی زیبایی با ریشه قوی و بی تنه نظر افراد را به خود جلب می کند که هر کدام از آنها جلوه جالبی به این مکان بخشیده اند. این دره به دلیل تندیس های جالبی که در خود جای داده است بسیار مشهور است. لازم است بدانید که در این دره هر کدام از صخره ها و سنگ ها با قدرت تخیل افراد شکلی خاص پیدا می کند و افراد می توانند با قدرت تخیل خود این صخره ها را تراش دهند و اشکال حیوانات مختلف را در آنها مشاهده کنند.

اگر به آنها توجه کنید می توانید تندیس حیوانات گوناگون را در آنها مشاهده کنید و هر کدام از این صخره ها را می توان به حیواناتی چون اژدها، مرغ، خروس، موش و مارمولک تشبیه کرد. تشبیه این صخره ها به حیوانات شما را به دنیای خیال پردازی می برد و حسی جالب به شما القاء می شود. مهم ترین ویژگی دره مجسمه ها همین تندیس های هستند که هر کدام از آنها هنر دست طبیعت است که در جای جای دره قرار گرفته اند و اثر هنری بی نظیری را خلق نموده اند مکانی ترسناک، مرموز و شگفت انگیزی را به وجود آورده اند. البته این مسئله نیز بسیار مهم است که شما از چه زاویه ای به این دره شگفت انگیز نگاه کنید. زیرا که زاویه دید شما از دره، در دیدن زیبایی های این مکان بسیار تاثیر گذار است.

دره مجسمه‌ها 7 دره مجسمه‌ها جزیره هرمز

همان طور که در ابتدا نیز اشاره نمودیم این دره دارای قدمتی طولانی است و به همین دلیل داستان های بسیاری درباره این دره شگفت انگیز از سوی مردم محلی درباره این دره وجود دارد که شنیدن این داستان های جالب در این مکان شما را به دنیای خیال و گذشته می برد، و گویی شما می توانید در این مکان در زمان سفر کنید و دنیای گذشته را تصور کنید. یکی از دلایلی که این مکان بکر و شگفت انگیز را زیباتر و مرموز تر کرده است سکوت بی پایان یا شاید ترسناک آن است.

این دره به دلیل سکوت بی نظیری که دارد، به افراد برای درک بهتر این تندیس ها و زیبایی این دره بسیار کمک می کند و علاوه بر آن باعث می شود که افراد در آرامشی مطلق به دنیای خیال و گذشته های دور سفر کنند واز این اثر هنری طبیعی لذتی دو چندان ببرند. در واقع ترکیب سکوت مطلق، مجسمه ها و تندیس های سنگی که تماما به دست طبیعت تراشیده شده اند و زمینی پوشیده شده از خاک نقره ای در یک مکان جلوه ای تماشایی و بی نظیری را به وجود آورده است که تماشای آنها می تواند یک تجربه منحصر به فرد برای شما باشد.

اگر فکر می کنید که زیبایی های این دره تنها به تندیس ها و مجسمه های سنگی آن ختم می شود سخت در اشتباه هستید. زیرا که در انتهای این دره منظره ای خارق العاده و منحصر به فردی را مشاهده می کنید که این منظره خارق العاده را در کمتر جایی می توانید ببینید. در واقع هر چه در مسیر این دره پیش می روید این مسیر باریک تر می شود و ناگهان یک پرتگاه با ارتفاع ۴۰ متری و منظره رو به دریای بی نظیر خلیج فارس، روبه روی شما نمایان می شود که می توان ساعت ها در آنجا نشست و از آرامش و منظره فوق العاده مقابل لذت برد و ساعاتی از شلوغی های روزمره فاصله گرفت.

دره مجسمه‌ها 5 دره مجسمه‌ها جزیره هرمز

خوب است بدانید که این پرتگاه مشرف به ساحل زیبای اسپانیایی است که به دلیل شباهت بسیار این ساحل به اسپانیا، این ساحل اینگونه نام گذاری شده و شما می توانید در انتهای دره و رو به این ساحل فوق العاده به تماشای دریا و قایق های درحال حرکت بنشینید و از زیبایی های بصری این بخش از دره مجسمه ها لذت ببرید. اگر شما به تماشای غروب دل انگیز آفتاب علاقه مند هستید، پیشنهاد می شود که هنگام غروب افتاب به این مکان بروید و در انتهای دره و روبه دریای بی نظیر خلیج فارس با منظره غروب آفتاب در ارتفاع بنشینید و لذت ببرید به جرات می توان گفت که این منظره دل انگیز می تواند به بهترین تجربه شما در سفرتان به این جزیره تبدیل شود و خاطره ای فوق العاده و ماندگاری را در خاطرتان ثبت کند.

 

دره مجسمه‌ها 13 دره مجسمه‌ها جزیره هرمز

علت نامگذاری دره مجسمه‌ ها

ممکن است این سوال در ذهنتان به وجود بیایید که علت نام گذاری این دره چیست و چرا به آن دره مجسمه‌ها گفته می شود؟

همان طور که در ابتدا نیز گفته شد این دره به دلیل قدمت چند صد ساله ای که دارد از لحاظ زمین شناسی و تاریخی از اهمیت بالایی برخوردار است و معنای این نام را تنها می توان با بازدید از این جاذبه درک کرد. خوب است بدانید که این دره شرایط گوناگون و زمان بسیاری را طی کرده تا امروز به این شکل در آمده. گفته می شود که این دره در گذشته های بسیار دور از دل دریا بیرون آمده و در اثر فرسایش بادی و آبی به شکل تندیس های سنگی در آمده. این تندیس های خارق العاده و زیبا که امروزه به شکل هایی همچون سر حیوانات و اشکال مختلف دیده می شود، بر اثر شرایط و عوامل محیطی مختلف و فرسایش به شکل مجسمه در آمده و به همین دلیل این دره با این نام، نام گذاری شده است. لازم به ذکر است که تمامی اینها بیانگر قدمت طولانی این مکان دیدنی است زیرا تشکیل آنها حاصل سال ها زمان است.

دره مجسمه‌ها 4 دره مجسمه‌ها جزیره هرمز

بهترین زمان بازدید از دره مجسمه‌ ها

همان طور که می دانید استان هرمزگان به دلیل قرار گیری در جنوب ایران دارای آب و هوای گرم و بسیار شرجی است و به همین دلیل سفر در نیمه ائل سال به خصوص تابستان ممکن سات کمی آزار دهنده و اذیت کننده باشد به همین دلیل نیز پیشنهاد می شود که اگر قصد سفر به جزیره هرمز و استان هرمزگان را دارید بهترین فصل برای سفر به این مکان، نیمه دوم سال تا اوایل بهار است، زیرا که آب و هوای این منطقه در این فصل از سال بسیار معتدل است و شما می توانید با خیال اسوده در هوایی مناسب به این جزره خارق العاده سفر کنید و از جاذبه های آن دیدن کنید. سفر در فصل زمستان به این منطقه علاوه بر اینکه آب وهوای معتدل و خوب را به همراه دارد، می توان در این فصل مهاجرت پرندگان را مشاهده کرد که این مسئله نیز از دیگر زیبایی های جزیره است.

دره مجسمه‌ها 1 دره مجسمه‌ها جزیره هرمز

نحوه دسترسی به دره مجسمه‌ها

اگر مشتاق هستید که به جزیره زیبا و بی نظیر هرمز سفر کنید و از زیبایی های بی نظیر این جزیره همچون غار الهه نمک و دره مجسمه ها دیدن کنید، بهتر است که در ابتدا با استفاده از قطار یا هواپیما خود را به بندرعباس برسانید و از انجا از طریق اسکله، سوار بر کشتی شوید و به جزیره قشم بروید. پیش از سفرتان دقت داشته باشید که از زمان حرکت این کشتی ها اطلاع کسب کنید، زیرا که این کشتی ها هر دو ساعت یکبار به سمت جزیره قشم حرکت می کنند.

پس از رسیدن به اسکله ذاکری در جزیره قشم می بایست با قایق و شناور ها با طی نمودن مسافتی کوتاه خود را به جزیره هرمز برسانید. جزیره قشم در فاصله کمی از جزیره هرمز واقع شده و شما می توانید با طی نمودن مسیری کوتاه به جزیره هرمز بروید. پس از رسیدن به جزیره هرمز تنها کافیست از جاده اصلی جزیره و در امتداد ضلع غربی و با توجه به تابلو های راهنما پیاده به سمت دره مجسمه ها حرکت کنید و به این مکان شگفت انگیز برسید. هم چنین می توانید علاوه بر پیاده روی از وسایلی چون دوچرخه یا وسایل نقلیه محلی آن منطقه که با نام توک توک یا همان موتور سه چرخ استفاده کنید و خود را به دره برسانید که هر کدام از این روش ها لذت خاص خود را دارد.

دره مجسمه‌ها 11 دره مجسمه‌ها جزیره هرمز

تجهیزات مورد نیاز برای بازدید از دره مجسمه‌ها

اگر قصد سفر به جزیره هرمز را دارید و می خواهید از جاذبه های این جزیره دیدن کنید بهتر از پیش از سفرتان وسایل و تجهیزات مورد نیازتان را آماده کنید و به همراه خود ببرید تا در طی سفرتان مشکلی برایتان به وجود نیاید. اما توجه کنید که به دلیل دریایی بودن این سفر و پیاده روی در جزیره وسایل زیادی را به همراه خود نبرید.

از جمله وسایلی که در این سفر نیاز دارید می توان به مواردی همچون کفش مناسب برای پیاده روی، لباس مناسب و اضافی، کلاه و عینک آفتابی، ضد آفتاب، خوراکی سبک، آب، زیر انداز و دوربین عکاسی اشاره نمود. هم چنین اگر قصد دارید که شب را در این مکان اقامت کنید و کمپ بزنید بهتر است که وسایلی چون کیسه خواب و پتو ، چادر مسافرتی ، چراغ قوه به همراه داشته باشید تا در طی اقامتتان در شب در این منطقه مشکلی برایتان به وجود نیاید.

دره مجسمه‌ها دره مجسمه‌ها جزیره هرمز

دره مجسمه‌ها 2 دره مجسمه‌ها جزیره هرمز

دره مجسمه‌ها 9 دره مجسمه‌ها جزیره هرمز

دره مجسمه‌ها 10 دره مجسمه‌ها جزیره هرمز

دره مجسمه‌ها 12 دره مجسمه‌ها جزیره هرمز

دره مجسمه‌ها 14 دره مجسمه‌ها جزیره هرمز

دره مجسمه‌ها 15 دره مجسمه‌ها جزیره هرمز

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
[امتیاز: 1 میانگین: 5]
           
برو بالا
 

نطر کاربران

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *