رزرو هتل فضاگشت
۶ بهمن ۱۴۰۲

دره فوسک یا تنگ سختی

اشتراک گذاری

دره فوسک یا تنگ سختی یکی از گزینه های مناسب برای طبیعت گردان و علاقمندان به اکو توریست است. این دره در نزدیکی شهر تاریخی كرمان که یکی از پهناورترین شهرهای ایران است واقع شده است . دره فوسک در ۳۰ کیلومتری شهر کرمان است که بسیار جذاب و دیدنی است. با سیری در ایران همراه باشید تا بیشتر با این تنگه آشنا شوید.

دره فوسک یا تنگ سختی

روستای فوسک

دره فوسک در نزدیکی روستای فوسک واقع شده است که یکی از روستاهای کرمان است. در مسیر رسیدن به دره شگفت‌انگیز فوسک آخرین روستای پیش روی شما روستای فوسک است. این روستا با جمعیتی در حدود ١٢٠ نفر از توابع دهستان درختنگان کرمان به شمار می‌رود.

نحوه دسترسی به فوسک

در ابتدای سفر به سمت این مکان باید با قطار، ماشین یا هواپیما به سمت شهر کرمان حرکت کنید. پس از رسیدن به کرمان باید مسیر روستای فوسک را در پیش بگیرد. از روستای فوسک به بعد پیاده‌روی آغاز می‌شود. در ادامه به رودخانه و آبشارها می‌رسید.

با توجه به قرار گرفتن دره فوسک در مکانی کوهپایه‌ای در حدود ١٥ کیلومتر جاده خاکی پر از شیب و دره‌های بزرگ در این منطقه وجود دارد. در مجموع برای طی کردن کامل دره ابتدا باید به کافرکوه صعود کنید و در نهایت از روستای چهارفرسخ در شهداد خارج شوید.

دره فوسک یا تنگ سختی

بهترین فصل سفر به دره فوسک

با توجه به سرد بودن هوا و شرایط نامناسب آب و هوایی این منطقه در فصول پاییز و زمستان، بهترین زمان سفر به دره زیبای فوسک اواخر بهار و تابستان است.

تجهیزات لازم برای بازدید از دره فوسک

با توجه به ناشناخته بودن مسیر هنگام بازدید از این مکان باید تمام وسایل مورد نیاز کوهنوردی را به همراه داشته باشید. کفش کوه‌نوردی، کلاه ایمنی، کوله پشتی، عینک، کرم ضد آفتاب، قمقه آب و مواد غذایی از جمله وسایل مورد نیاز در این سفر هستند.
در مسیر سخت و ناهموار این دره بهتر است تنها نباشید و به همراه تیم کوهنوردی به این منطقه سفر کنید. همچنین برای رفتن به این مکان باید شنا بلد باشید؛ چراکه این منطقه در میان صخره‌های مرتفع محصور شده است.
همچنین مواد غذایی آماده نیز در کوله پشتی خود به همره داشته باشید چون پیمایش این دره در حدود ٦ روز طول می‌کشد. داشتن بدن ورزیده و آماده برای پیاده‌روی و دره‌نوردی از دیگر ویژگی‌هایی است که به باید قبل از سفر به دره سختی کرمان در خود تقویت کنید.

دره فوسک یا تنگ سختی

نکات ایمنی بازدید از دره فوسک

با توجه به دشواری مسیر و ارتفاع زیاد دره‌ رعایت نکات ایمنی در طول مسیر برای بازدید کننده‌گان امری بسیار ضروری است. شیب تند و دره‌های عمیق این منطقه نیاز به دقت بیشتر هنگام پیمایش مسیر را دارد. همچنین با توجه به زمان‌بر بودن مسیر حتماً باید از قبل آمادگی جسمانی برای پیاده‌روی طولانی را داشته باشید.

در ضمن اگر به برای دره‌نوردی به این مکان سفر می‌کنید باید وسایل مورد نیاز را با خود به همراه داشته باشید.

از دیگر نکانی که هنگام بازدید از این دره بسیار اهمیت داد پاکیزه‌گی و حفظ محیط زيست است. در حقيقت در كنار همراه داشتن وسايل ايمنی مورد نياز در سفر به اين دره حتماً كيسه پلاستيكی مخصوص زباله به همراه خود داشته باشید تا زباله‌های خود را در محیط زیست بکر منطقه رها نکنید.

دره فوسک یا تنگ سختی

جاهای دیدنی اطراف دره فوسک

هنگام سفر به این مکان از دیگر جاهای دیدنی کرمان هم می‌توانید به راحتی بازدید کنید. در واقع وجود این جاذبه‌ها موجب شده تا منطقه فوسک به یک منطقه گردشگری معروف تبدیل شود. در ادامه چند نمونه از جاهای دیدنی اطراف این دره را معرفی می‌کنیم:

آبشار سیمک

تنگه سیمک یکی از مناطق دیدنی کرمان است. در این تنگه ١٣ آبشار زیبا وجود دارد. برای رفتن به منطقه سیمک با توجه به صخره‌ای بودن منطقه و دشوار بودن مسیر حتماً باید تجهیزات صخره‌نوری و دره‌نوری را با خود همراه داشته باشید.

روستای دلپذیر لولو اولین روستایی است که برای رسیدن به سیمک باید به آن وارد شوید. پس از عبور از روستاهای دیگر مانند عبدل آباد، اسلام آباد، انارستان سیمک، و درب آسیاب اردوگاه شهید باهنر کرمان را مشاهده می‌کنید. از این اردوگاه فقط سه کیلومتر با سیمک فاصله دارید. لازم به ذکر است که مسیر به صورت سنگچین است و برای پیاده‌روی مناسب می‌باشد.

پس از رسیدن به تنگه سیمک تصاویری زیبا از منظره‌های متفاوت و آبشارها را می‌بینید. قدم زدن در این مسیر حال و هوایتان را خوب می‌کند. صخره‌های اطراف آبشارها ابهت این منطقه را به خوبی نمایش می‌دهند.

دره سختی
کافرکوه

منطقه پلور شرق کرمان محل قرار گیری کافرکوه است. کافر کوه یکی از جاذبه‌های اطراف دره سختی کرمان است. برای رفتن و صعود به این کوه کار سختی را در پیش دارید؛ مسیر اول چشمه امام رضا با صرف زمانی ٦ ساعته است. مسجد امام رضا محلی امن برای اقامت مسافران و کوه‌نوردان به هنگام شب در این مسیر است. پس از استراحت در این مکان از دره چشمه امام رضا عازم کافرکوه می‌شوید.

مسیر دوم رنگاور نام دارد. زمانی که برای پیمایش کافرکوه در این مسیر طی می‌کنید کوتاهتر از مسیر اول و در حدود سه ساعت است. اما خوب است این را هم بدانید که این مسیر دشواری و پیچیدگی‌های بیشتری را نسبت به مسیر اول دارد.

دره سختی

آبشار کشیت

کشیت منطقه‌ای در فاصله ١٧٠ کیلومتری کرمان است. برای رسیدن به روستای کشیت باید از جاده ابریشم بگذرید. در دره کشیت وجود آبشارهای زیاد، منظره‌ای زیبا به این مکان داده‌اند. دره كشيت چیزی در حىود سه كيلومتر طول دارد. سرخس و درختان پرتقال دیواره‌های دره کشیت را پوشانده‌اند. حوضچه‌های دره هم مملو از آب است. در این حوضچه‌ها می‌توان ماهی‌های گاراروفا را به راحتی تماشا کرد. پس از دیدن آبشار و لذت بردن از آب و هوای مطبوع این منطقه می‌توانید راهی نخلستان‌ها، کمی آن طرف دره کشیت شوید و ساعتی را با آرامش در این مکان سپری کنید.

دره سختی

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *