رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۲ اردیبهشت ۱۳۹۷

دره دارآباد

اشتراک گذاری

دره دارآباد در شمال شرق تهران قرار دارد و یکی از مکانهای زیبا برای کوهنوردی پایتخت است.ابتدای این مسیر، محله ی دارآباد در شمال شرقی شمیران است. پس از منطقه ای که به پارکینگ مشهور است و تابلوی راهنمای رود – دره ها و نقاط مشهور ارتفاعات دارآباد در آن نصب شده است.. مخصوصا برای کوهنوردیهای خانوادگی مکانی دنج و آرام بشمار می رود.دارآباد هم به دلیل وجود رودخانه کوچک آن که در داخل دره ای قرار دارد و هم دلیل مسیر کوهنوردی و پیاده روی دارای مشتاقان زیادی است. این محل در شمال شرق تهران واقع شده و بهترین راه دسترسی به آن از میدان تجریش و قدس است. اکنون این مکان دیدنی به صورت یکی از نقاط مهم گردشگری این شهر درآمده است.

با ورود به مسیر کوهپیمایی، در ابتدای مسیر کیوسک کوچکی با عنوان «ایستگاه دوستداران طبیعت» و پس از آن ایستگاه پلیس کوهستان را در سمت راست می‌بینید. کمی جلوتر به یک تابلوی راهنمای مسیر و یک پل سنگی می‌رسید.

اینجا سه راه یا سه مسیر پیش رو دارید، مسیر دره مقابل که تا چند صد متر ادامه داشته و سپس غیر قابل عبور می‌شود. مسیر دره، کوتاه اما بسیار زیباست و چشمه آبی نیز در اواسط دره وجود دارد. در انتهای دره به یک آبشار کوچک می‌رسید. اگر کوهنورد باشید و دارای مهارت کافی می‌توانید از یک شیب تند واقع در سمت راست آبشار بالا رفته، کمی با سنگها دست و پنجه نرم کرده و در نهایت خود را به مسیر اصلی برسانید. البته کمی قبل از انتهای دره یک مسیر پاکوب آنطرف رودخانه وجود دارد که به راحتی اما در یک مسیر نسبتاً پرشیب شما را به مسیر اصلی و کافه آقا فرامرز می‌رساند.

اگر به قصد تفریح، پیاده روی کوتاه یا گذران اوقات فراغت به دارآباد آمده‌اید مسیر ذکر شده می‌تواند گزینه خوبی برای شما باشد.مسیر سمت چپ دره که یک راه پاکوب نسبتاً عریض هست و سرویس‌های بهداشتی نیز در ابتدای همین مسیر قرار دارند. این مسیر نیز پس از مسافت نه چندان طولانی در انتها به سمت دره سرازیر شده و مسیر مورد نظر ما نیست.

مسیر سمت راست با گذر از روی پل که مسیر اصلی کوهپیمایی دارآباد و در واقع مسیر مورد نظر ماست.

با عبور از یک پل سنگی در مسیری قرار می‌گیرید که شیب نسبتاً زیادی هم دارد. شیب تندی که شاید خیلی از تازه واردها را از همان ابتدا ناامید کند! اما نگران نباشید این شیب تند چندان ماندگار نیست. حدود ۳۰۰-۲۰۰ متر بالاتر به مجتمع پذیرایی دارآباد (کافه آقا فرامرز) که برسید باقی مسیر شیب چندانی ندارد. در کل مسیر دره دارآباد در بین مسیرهای کوهنوردی شمال تهران از شیب کمتری برخوردار است. در مجاورت کافه آب آشامیدنی از طریق شیر‌های آب در دسترس است.

 دره دارآباد

 دره دارآباد

 دره دارآباد

 دره دارآباد

           
 

نظر کاربران :

  • مهرنوش زاده رفيع

    مسير كوهنوردي اينجا كمي سخته توي زمستون مخصوصا كمي حرفه اي تر ها برن

    ۱۱ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *