بلیط هواپیما سوئیت تبریز

دره اخلمد

۱۵ مهر ۱۳۹۸دره اخلمد خراسان رضوی چناران

دره اخلمد يکي از جاذبه هاي گردشگري خراسان رضوي به شمار مي رود که در نزديكي روستاي اخلمد (Akhlamad) و به فاصله ۱۷ كيلومتري جنوب غربي شهر چناران، قرار دارد. اين دره در کنار آبشار اخلمد منظره‌اي بي‌نظير از درختان و ديوارهاي سنگي به همراه آبشاري بلند را پيش روي شما مي‌آورد.دره آخلمد، زیاد پهن و گسترده نیست و همین باعث شده تا تراكم گیاهان در آن بیشتر باشد و سرسبزی و طراوت خاصی به آن ببخشد. در روستای آخلمد، پس از طی مسیر دره و باغ‌ها در انتهای دره، آبشاری وجود دارد كه بلند و زیباست و باشكوهی رویایی در بلندای كوه در جریان است.

در ۳ كیلومتری ورودی دره به سوی روستای اخلمد، سدی وجود دارد كه در تنگاتنگ دره اخلمد بنا شده و به نام سد بایسنقرمیرزا شناخته می‌شود. این سد در زمان شاهزاده غیاث‌الدین بایسنقر تیموری، فرزند شاهرخ و حاكم توس در نیمه اول سده نهم هجری، ساخته شده كه مصالح آن سنگ و ملات آهك بوده است.
آهکی بودن جنس کوه‌های اخلمد باعث پیدایش حفره‌های عمیق مدور در زیر این آبشار شده‌است. دیواره دره ارتفاعی بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ متر دارد و یکی از مناطق مناسب برای سنگنوردی به حساب می آید. از دیواره‌های معروف آن می‌توان (دیواره سفید – الله اکبر -عقاب و…) را نام برد. دره دارای آبشارهای متعددی است که ۴ آبشار آن دایمی و مابقی فصلی است. بلندترین آبشار این منطقه آبشار اخلمد با ۴۰ متر ارتفاع است. در بین این آبشارها محلی باز و گسترده دیده می‌شود كه به تخت شاه‌ عباس شهرت دارد. پس از آبشار خلمد، رودخانه‌ای جریان دارد كه مسیر بسیار تنگ كوه‌های بلند اطراف را طی كرده و پس از گذر از دره‌ای زیبا به رودخانه اخلمد می‌پیوندد. اهالی روستای اخلمد به این بخش، خانه‌های گلی می‌گویند.در پای آبشارها حوضچه‌هایی آبی ایجاد شده است. نزدیکنرین آبشار به روستای اخلمد آبشاری دایمی است که در ۲ کیلومتری روستا واقع است. ارتفاع این آبشار ۲۳ متر است. آب و هوای این منطقه معتدل کوهستانی است و در تمام فصول سال میزبان گردشگران است. د

در كنار درختان و گیاهان طبیعی، تعداد زیادی از باغ‌های منطقه در این دره دیده می‌شود كه در فصل‌های بهار و تابستان خانواده‌ها، گردشگران و مسافران را به سوی خود فرامی‌خواند.

طول سد آخلمد ۲۵۲ متر است و پهنای دیوارهایش در بخش‌های باریك دره به ۱۴ متر و در بخش میانی ۲۴ متر است. گونه‌ای گل زیبا در نزدیكی آبشار و در مسیر پیاده‌روی بین آبشارها دیده می‌شود که به آن گل چشماری یا گل گچ‌ دوست گفته می‌شود. از دیگر گیاهان زیبا و قابل توجه این منطقه وجود گونه‌ای هپاتیك (جگرواش) از نوع گیاهان خزه‌ای است كه بر روی صخره‌ها و سنگ‌های نزدیک به آبشار‌ها دیده می‌شود.


دره اخلمد
دره اخلمد
دره اخلمد

منبع : بزنیم بیرون

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *