جستجوی شهر به شهر :
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

درخواست پلیس اینترپل برای اتصال به سیستم جام میراث فرهنگی

تاریخ بروزرسانی :
۲۱ مرداد ۱۳۹۳

تاریخ خبر: ۱۳۹۳/۰۵/۲۱ – به گزارش خبرنگار مهر، دیدار هیات مهمان از کشور ترکیه به منظور همکاری های فنی مشترک با unodc تهران به منظور تبادل تجارت در زمینه ثبت و مستند نگاری اموال فرهنگی تاریخی، شیوه های حفاظت و حراست و چگونگی کشف و پیگیری جرایم علیه این اموال عصر روز دوشنبه ۲۰ مردادماه در سالن اجتماعات موزه فرش برگزار شد.

در این برنامه نمایندگانی از سازمان میراث فرهنگی ، اداره کل موزه ها، بخش حقوقی ، اداره کل پلیس بین المللی ناجا، گمرک جمهوری اسلامی ایران و نماینده unodc در تهران حضور داشتند و به بررسی قاچاق اشیای عتیقه و تلاش برای استرداد این اموال پرداختند آنها هر کدام فعالیت های حوزه سازمانی خود را در این باره به هیات مهمان ترک ارائه دادند چرا که پیش از این در دسامبر سال ۲۰۱۳ یک هیات ایرانی به ترکیه اعزام شده بود تا درباره فعالیت های این کشور در پیگیری اموال قاچاق شده از ترکیه اطلاعات لازم را کشف کند.

در این برنامه محمد رضا کارگر دبیر کل امور موزه های کشور اعلام کرد اهمیت میراث فرهنگی و قاچاق اشیای تاریخی را نتوانستیم در سطح مدیریت کشور به یک دغدغه تبدیل کنیم.

همچنین صنفت الله طاهری شمیرانی نماینده UNODC در تهران گفت: ما نقش ارتباط دهنده بین کشورهای فعال در زمینه مبارزه با قاچاق اشیای تاریخی را ایفا می کنیم یکی از اهداف ما تقویت همکاری های سه جانبه و منطقه ای است.

وی گفت: جرایم سازمان یافته دارای ماهیت فراملی هستند. ظرفیت مبارزه با آن از طریق همکاری های بین المللی وجوددارد. به همین علت همکاری نهادهای ذیربط در حفظ میراث و آثار تاریخی بخصوص در حوزه های عملیات پلیسی می تواند تاثیر قابل ملاحظه ای در کاهش این جرایم داشته باشد.

وی ادامه داد: نمی توان جرایم را از بین برد و یا مهار کرد ولی می توان آن را به حداقل رساند. یک گروه کاری متشکل از نهاد های ذیربط مانند میراث فرهنگی ، گمرک ، قوه قضائیه، وزارت کشور و … وجود دارد. آنها تصمیم می گیرند که با کشورهای نمونه مانند ایتالیا و ترکیه که در زمینه جلوگیری از قاچاق اشیای تاریخی و استرداد اموال موفق بوده اند همکاری کنند.

بازگرداندن ۱۱۸ قطعه از اشیای عتیقه مکشوفه در فرودگاه لندن

در ادامه برنامه سرهنگ مهدی حاجیان رئیس تحقیقات جنایی بین المللی اینترپل تهران گفت: یکی از اقدامات پس از شناسایی اموال فرهنگی مسروقه در سایر کشورها اعلام موضوع به اینترپل تهران، ارسال عکس و اطلاعات واصله به سازمان میراث فرهنگی، تهیه مدارک استرداد به زبان کشور خواهان و ارسال آن از طریق وزارت امور خارجه و اینترپل موافقت مراجع کشور خواهان با استرداد آثار فرهنگی مکشوفه ، اعزام نمایندگان اینترپل و میراث فرهنگی به کشور خواهان و عودت آثار مربوطه است.

وی همچنین درباره اقداماتی که پلیس اینترپل ایران درباره آثار تاریخی مسروقه انجام داده است، افزود: بازگرداندن ۱۱۸ قطعه از اشیای عتیقه مکشوفه در فرودگاه لندن ، استرداد کاشی های امامزاده سلطان شهاب الدین ابن احمد از انگلستان در سال ۸۸ و شمشیر عتیقه مکشوفه از آذربایجان از جمله اقدامات پلیس بوده است.

حاجیان درباره موانع و مشکلات موجود در استرداد آثار فرهنگی مسروقه بیان کرد: عدم اتصال به سیستم جام سازمان میراث فرهنگی یکی از این مشکلات است. برای استعلام آثار فرهنگی مسروقه در بانک اطلاعات داخلی و تسریع در شناسایی آثار مسروقه ضرورت اتصال اینترپل تهران به سیستم جام سازمان میراث فرهنگی احساس می شود.

وی افزود: پس از شناسایی متهم و بازداشت وی توسط اینترپل مقصد، مهلت ۳۰ روزه برای ارسال مدارک استرداد از طریق دیپلماتیک در نظر گرفته می شود که متاسفانه به دلایل متعدد تهیه، ترجمه و ارسال مدارک پس از مهلت زمانی تعیین شده انجام پذیرفته، که این امر موجب آزادی متهم و عقیم ماندن استرداد می شود.

حاجیان گفت: سوابق نشان می دهد که اگر شی ای از ایران به ترکیه قاچاق شده است به ما گزارشی نداده اند شاید یا شئی قاچاق نشده و یا نتوانستیم روی این موضوع کار کنیم.

واکنش نماینده طرف ترک به نماینده پلیس اینترپل

در این حین یکی از نمایندگان طرف ترک که در این برنامه حضور داشت، گفت: بر اساس آمار از آغاز سال ۲۰۱۴ تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر قاچاق اشیای تاریخی ایران به ترکیه اعلام نشده است.

رئیس تحقیقات جنایی بین المللی اینترپل تهران پلیس دو کشور باید با یکدیگر همکاری های بیشتری در زمینه تبادل اطلاعات قاچاق اشیای تاریخی داشته باشد. این غیر ممکن است که هیچ شیئی قاچاق نشده باشد . باید فکری کرد تا جلوی آن گرفته شود.

در سفر ریاست جمهوری قرار شد که پیش نویس موافقت نامه استرداد اموال بین دو کشور نوشته و مراحل تصویب گذرانده شود. در این موافقتنامه طرفین باید بتوانند از ظرفیت های اینترپل دو کشور استفاده کند. به همین منظور درخواست می کنم پلیس اینترپل دو کشور برای تبادل اطلاعات فعال تر شود چون اکنون همکاری بین دو پلیس انترپل ایران و آنکار در سطح بالایی قرار دارند. این همکاری در خصوص تبادل اطلاعات همه موارد است که میراث فرهنگی .

IMG17384006 درخواست پلیس اینترپل برای اتصال به سیستم جام میراث فرهنگی

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
[امتیاز: 0 میانگین: 0]
           
برو بالا
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخت جمشید روستای کندوان زیبایی های گیلان سد شاه عباسی طبس اماکن دیدنی یزد