جدیدترین ها
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

درختان سرو امامزاده میرقوام الدین نوق

تاریخ بروزرسانی :
۳ مرداد ۱۴۰۲

درختان سرو امامزاده میرقوام الدین نوق داخل محوطه امامزاده هستند که شامل پنج درخت سرو می باشند . کهنسال بودن درختان، نادر بودن گونه درختان در استان، همجواری با امامزاده که جنبه اعتقادی برای اهالی دارد و به ثبت ملی رسیده است. همچنین زیبایی و همیشه سبز بودن درختان، قرارگیری چند درخت در کنار هم به صورت مجموعه درختان از بهترین دلایل برای ثبت این درختان در فهرست آثار طبیعی و ملی ایران است. درختان سرو کهنسال مزار سید قوام الدین نوق که شامل سه درخت سرو سوزنی است، با شماره ۷۴۱ مورخ ۷/۴/۱۳۹۹ در فهرست میراث طبیعی ایران به ثبت رسیده اند.

درختان سرو امامزاده درختان سرو امامزاده میرقوام الدین نوق

روستای نوق

نوق یکی از روستاهای تاریخی و گردشگری، از توابع بخش مرکزی شهرستان رشتخوار است. که در حد فاصل شهرستان تربت حیدریه و ۱٧ کیلومتری شهرستان رشتخوار قرار دارد. این روستا با قدمت بسیار زیاد مدفن بزرگانی همچون سید قوام ‌الدین موسوی از نوادگان موسی بن جعفر و پیرغار و شیخ ‌ابدال بوده و بر سنگ نوشته‌ های آن، قدمتش به سال۸۷۰ هجری قمری می‌ رسد که درختان تنومند سرو و چنار در اطراف قنات پاچنار بیانگر این موضوع است. درختان سرو کهنسال در راستای یکدیگر در شمال روستا (مقابل مدرسه) و در محوطه مزار سید قوام ‌الدین واقع شده ‌اند.

درختان سرو امامزاده4 درختان سرو امامزاده میرقوام الدین نوق

درختان کهنسال در راستای هم و در ضلع جنوبی (ورودی) واقع شده‌اند. به لحاظ ارتفاع، طول و عرض سایه ‌انداز درختان تقریبا مشابه ‌هستند و قطر تنه تنها پارامتر متفاوت در درختان است. ارتفاع این درختان حدود ۱۴ متر است و طول سایه ‌انداز آن بیش از ۱۰ متر می‌ باشد. باید گفت که این درختان به دور از تهدید، سرسبز و شاداب هستند. درختان کهنسال از قسمت پایین تنه چندین پاجوش دارند که به طور همزمان رشد کرده و برگ و بار درختان را بیشتر کرده ‌اند. این درختان در بین اهالی روستا از ارزش و احترام زیادی برخوردار بوده ‌اند.

نظرات درباره درختان سرو امامزاده

بنا بر گفته معتمدین و ریش ‌سفیدان روستا، اهالی برای نذر و نیاز به شاخه ‌های درخت نخ و پارچه آویزان می‌ کرده‌ اند و هیچ کس اجازه نداشته از شاخه‌ های درخت کنده و آتش بزند و معتقد بودند اگر کسی این کار را انجام دهد، اتفاق بدی برایش رخ خواهد داد. قدمت کهنسال ‌ترین درخت بین ۸۰۰-۸۵۰ سال، درخت دیگر ۵۰۰-۵۵۰ سال و جوان ‌ترین درخت ۳۷۵-۴۲۵ سال برآورد شده است.

درختان سرو امامزاده1 600x800 درختان سرو امامزاده میرقوام الدین نوق

درختان سرو امامزاده2 800x533 درختان سرو امامزاده میرقوام الدین نوق

درختان سرو امامزاده3 800x533 درختان سرو امامزاده میرقوام الدین نوق

درختان سرو امامزاده5 درختان سرو امامزاده میرقوام الدین نوق

درختان سرو امامزاده6 600x800 درختان سرو امامزاده میرقوام الدین نوق

           
برو بالا
 

نظر کاربران : با ورود به حساب کاربری از نوشتن نظر خود امتیاز کسب کنید

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.