بلیط هواپیما سوئیت تبریز

خانه مینایی تهران

زمان مطالعه : 2 دقیقه
۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸

خانه مینایی  با ۴۶۶ مترمربع مساحت مربوط به دوره ناصری است و در تهران، خیابان ولی عصر (عج)، بالاتر از میدان منیریه، کوچه مسلم کریمی طینت، پلاک ۵ واقع شده و این اثر در تاریخ ۳ خرداد ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۱۹۱۶۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است خانه مینایی تهران از معماری ارزشمندی برخوردار بوده چنانچه همه نشانه‌های معماری قدیم ایران، از آب انبار و اتاق‌های زمستانه و تابستانه گرفته تا طاقچه، آینه‌کاری و حوض قدیمی را دربرگرفته است.در شهریور ۱۳۹۵ خانه مینایی توسط شهرداری منطقه ۱۱ از مالک آن خریداری شد تا به پس از مرمت و بازسازی به امور فرهنگی اختصاص یابد.
خانه مینایی روزگاری جزو املاک منیریه زن کامران میرزا نایب السلطنه پسر سوم ناصرالدین شاه بود. پس از فوت کامران میرزا، زمین های این محله به عبدالحسین میرزا فرمانفرما نوه سردارعباس‌میرزا، یکی از شاهزاداه های قاجاری و نخست وزیر ایران فروخته شد. خانه مینایی، پس از چندین بار دست‌به‌دست‌شدن، فرهاد مینایی در سال ۱۳۴۵آن را از تقی‌رضا، یکی از قصاب‌های معروف تهران، به قیمت ۱۴۰هزار تومان خریداری کرد
اين خانه از معماری ارزشمندی برخوردار بوده چنانچه همه نشانه‌های معماری قديم ايران، از آب انبار و اتاق‌های زمستانه و تابستانه گرفته تا طاقچه، آينه‌کاری و حوض قديمی را دربرگرفته است
دو سيمرغ و تنديس تاج پادشاه قاجاری، سرراست‌ترين نشانه‌ای است كه وقتي به كوچه‌ی شهيد كريمی‌طينت بالاتر از ميدان منيريه در خيابان ولي‌عصر (عج) وارد می‌شويد، برای پيدا كردن خانه‌ی «مينايی» كه ديوارهای بيرونی آن سيمانی است، می‌توان داد.
آپارتمان‌های سر به فلک كشيده و نوساز در اين كوچه كه دورتادور خانه‌ی قاجاری مينايی را محاصره كرده‌اند، اين شک را ايجاد می‌كنند كه آيا خانه‌ای تاريخی ممكن است در چنين منطقه‌ای سالم باقی مانده باشد. از سوی ديگر، وجود اين بناها يكی از عواملی است كه اين خانه‌ی تاريخی را تهديد مي‌كند.
براساس فهرستی که اداره‌ی حقوقی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران تا اواخر شهریورماه امسال آن را تأیید می‌کند، خانه‌های «زند نوابی»، «صداقت»، «اتحادیه»، «پروین اعتصامی»، «علیزاده»، «توماس توماسیان»، «کلانتری» و «سرای دلگشا» از سال ۱۳۸۸ به بعد از فهرست آثار ملی خارج شده‌اند و حالا که خبر رسیده خانه‌ی «مینایی» اواخر سال ۱۳۹۱ مراحل خروج از فهرست آثار ملی را طی کرده، نام خانه‌ی «مینایی» نیز به این فهرست سیاه اضافه شده است.

-مینایی-تهران خانه مینایی تهران

-مینایی-تهران1 خانه مینایی تهران

-مینایی-تهران2 خانه مینایی تهران

-مینایی-تهران3 خانه مینایی تهران
منابع:
بزنیم بیرون
ویکیپدیا

           
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *