بلیط هواپیما سوئیت تبریز

خانه مهرپرور نجف آباد

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۳۰ بهمن ۱۳۹۹

خانه مهرپرور نجف آباد ، دارای عرصه ای به مساحت حدود ۳۶۰ مترمربع است.مجموعه فضاهای این خانه در قالب یک فرم مستطیل شکل در دو طرف حیاط وسیعی جای گرفته که دارای دو جبهه اصلی شمالی و جنوبی است.بر اساس سبک معماری( دو جبهه ای شمالی – جنوبی )، شیوه انواع طاق بندی ها، شکل و نحوه گسترش پلان مرکزی، نوع تزیینات پیش ساخته آجری و کاربری های فضاهای جبهه شمالی و زیرزمین خانه ، سقف تیرپوش تاریخ ساخت بنا را می توان متعلق به اواخر دوره قاجار و اوائل پهلوی اول دانست.

خانه مهرپرور نجف آباد

ورودی بنا در قسمت جنوب غربی واقع شده که بوسیله هشتی – با طاقی به روش رومی – فضای خارج را به حیاط خانه مرتبط می سازد. حیاط متشکل از حوض سنگی لچکی با دو قوس کند و دو باغچه قرینه آن است.تالار اصلی و شاهنشین به همراه دو اتاق سه دریدر طرفین فضاهای چیده شده در جبهه شمالی می باشند. چهار ستون چوبی با پایه ستون سنگی و مقطعی مربع سقف مرتفع ایوان شمالی بنا را بر دوش دارند.پنجره های دو اشکوب هلالی شکل، طاق نماهای متعدد سه دری ها، درهای چوبی مشبک با گره های قاب بندی طرح اسلیمی، گره های کنگره ای جفت،رخبام تزیین شده با آجرهای قالبی موسوم به سرلوح یا کله گرگی، ازاره های از جنس کاشی فیروزه ای و نمایی از سنگ پاکتراش از زیبایی های بنا به حساب می آیند.
زیرزمین خانه در ضلع شمالی با جرزهای قطور و سقفی از نوع پوشش گنبدی خفته و متفاوت با فضای فوقانی خود شامل مطبخ، حوضخانه با دو دهلیز با تاق گهواره ای است.
تاریخ ساخت بنا را میتوان متعلق به اواخر دوره قاجار و اوائل پهلوی اول دانست شهرداری نجف آباد در سال۱۳۹۳ نسبت به بازسازی و بهسـازی این خانه تاریخی اقدام کرد و پس از آن این مجموعه را به موزه مردم شناسی شهر نجف آباد تبدیل نموده است.
این مجموعه شامل موزه مردم شناسی اسناد و موزه آثار باستانی می باشد.

خانه مهرپرور نجف آباد

خانه مهرپرور نجف آباد

خانه مهرپرور نجف آباد

خانه مهرپرور نجف آباد

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

instagram
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *