رزرو هتل فضاگشت
۳۰ شهریور ۱۳۹۷

خانه دادرس

اشتراک گذاری

خانه دادرس ساختمانی دو طبقه‌است که در طبقه همکف آن پنج اتاق و در طبقه دوم سه اتاق وجود دارد سرداب موجود در بنا نیز مساحت حدود ۴*۵ متر مربع دارد. خانه دادرس ابتدا محل کاروانسرای شیخ خزعل، بعد میدان تره‌بار و سپس به بازار خواروبارفروشان مبدل شد. خانه دادرس با قدمت تاریخی آن تبدیل به انبار کفش و دمپایی شده‌است. خانه دادرس دارای سرداب، آثاری از حجاری، آجرچینی، ستون و در و پنجره چوبی بوده و از ویژگی‌های منحصر به فرد آن سنگ‌چینی‌های بسیار زیبای آن است

خانه دادرس بنایی بازمانده از دوره قاجاری است که در سال ۱۳۸۲ به شماره ۹۷۶۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است. این بنا در مرکز شهر اهواز (در ولایت عربستان آن وقت) در خیابان عبدالحمید (نام یکی از پسران شیخ خزعل) ساخته شد. این خانه را شیخ خزعل به عنوان کاروانسرا بنا نهاده بود و دقیقا در پشت قصر شیخ خزعل است. در خیابان عبدالحمید و مرکز شهر اهواز خانه‌های متعددی از دوره‌های قاجاریه و پهلوی به جا مانده که بخش ناچیزی از آن‌ها به ثبت رسیده‌است. سرای دادرس یکی از این بناهای تاریخی شهر اهواز است که تاکنون فقط به ثبت رسیده و در نگهداری و مرمت آن کوتاهی شده‌است.

اجاره خودرو

سرنوشت شوم بنای مهدیان و خانه دادرس

به گفته گهستونی بنای ثبت شده مهدیان ۳ سال پیش توسط مالک کاملا تخریب شد. پیش از این همین مالک شبانه تصمیم به تخریب “سرای عجم” که متعلق به آقای مهدیان بود گرفت که با ممانعت و جلوگیری دوستداران میراث فرهنگی مواجه شد. همچنین خانه دادرس که ازجلمه بناهای مهم شهر اهواز به شمار می رود و متعلق به دوره قاجاریه است،هم اکنون تبدیل به انبار کفش شده است و هرساله تخریب و ریزش آن افزایش پیدا می کند. سرنوشتی شوم که گریبانگیر بسیاری از بناهای ثبت شده اهواز است. هتل قو که دیگر آثار ثبتی اهواز است و در بافت قدیم و مرکز شهر واقع شده است آن نیز کاربری مسکونی دارد و به هیچ وجه در وضعیت ظاهری خوشایندی به سر نمی برد. طبق گفته گهستونی تلاش برخی از سازمان ها برای تملک آن بدلیل مشکلات حقوقی بین مالکین بی نتیجه بوده است.

از سوی دیگر ساختمان جهاد که پیش از ای شیرخوارگاه بوده است، بنایی از لحاظ معماری بنایی بزرگ ارزشمند است، هم اکنون زیر نظر جهاد کشاورزی قرار دارد و گفته می شود بدون هیچ ضوابط و مقرراتی بین چندین ساختمان اداری تقسیم شود در این میان سازمان های دولتی چون میراث فرهنگی، پیام نور، ثبت احوال بخش هایی از این بنا را تحت تملک بگیرند. درصورتی که بنا باید ضوابط و مقررات داشته باشد نه اینکه هرسازمانی یه گوشه اش را بگیرد و تغییراتی ایجاد کند.

دادرس خانه دادرس

دادرس 1 خانه دادرس

دادرس 3 خانه دادرس

 

           
 

نظر کاربران :

 • حسن حسن زاده

  افسوس كه رسيدگي نمي كنند و مخروبه اي شده و در حال از بين رفتن است

  ۲۸ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • محمد حمادی

  با سلام بالاخره موافق شدم پس از یکی دو روز رفت و امدن به خانه تاریخی دادرس و کسب اجازه از مالک ، از این مکان تاریخی از داخل چنتا عکس بگیرم که اگر تمایل دارید که برایتان ارسال کنم و در این پست قرار بدید

  ۲۳ خرداد, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • نجاری

   لطف می کنید. حتما بفرستید تا به نام خودتون منتشر کنیم.

   ۲۳ خرداد, ۱۳۹۷
 • محمد حمادی

  باید فقط گفت تاسف ، تاسف برای میراث فرهنگی و شهرداری اهواز که هیچ اقدامی برای زیبا سازی شهر و جذب گردشگری نکرده اند.واقعا آیا بودجه فقط به اهواز تخصص داده نمیشه یا به همه استان ها داده نمیشه . من فقط یک سوال دارم آیا این بناهای تاریخی اهواز با وجود ۳۸ مکان تاریخی که ثبت ملی شده اند اگر در اصفهان،شیراز و تبریز بوده اند همینگونه رها می شدند..

  ۲۲ خرداد, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *