جدیدترین ها
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

خانه حاج شیخ محمد قاضی سه قلعه

تاریخ بروزرسانی :
۲۹ مرداد ۱۴۰۲

خانه حاج شیخ محمد قاضی سه قلعه، یكی از خانه های قدیمی‌ و از جاذبه های تاریخی شهر سه قلعه در استان خراسان جنوبی است. این خانه به صورت نیمه مخروبه است و نیاز به مرمت دارد تا به عنوان میراث معماری این مرز و بوم حفظ شود.

معماری خانه حاج شیخ محمد قاضی

این خانه از معماری بومی خانه ‌های قدیمی‌ شهرستان سرایان تبعیت كرده است و درونگرا است. این خانه شامل حیاط و باغچه مركزی، ایوان، انبار، اتاق ‌ها و طاق ‌‌ها است و با مصالح بنا آجر، خشت، گل و گچ ساخته شده است. در خانه‌ حاج شیخ محمد قاضی تزییناتی از گچ و آجر چینی قابل مشاهده است. قدمت این خانه احتمالا به دوره‌ قاجار می ‌رسد. این خانه به صورت نیمه مخروبه است و نیاز به مرمت دارد تا به عنوان میراث معماری این مرز و بوم حفظ شود.

خانه حاج شیخ محمد قاضی خانه حاج شیخ محمد قاضی سه قلعه

سایر جاهای دیدنی شهر سه قلعه

از سایر جاهای دیدنی شهر سه قلعه، خانه هروی، كویر زیبای سه قلعه، آب انبار احمد آقا، مسجد جامع سه قلعه، بادگیر خسروی، رصدخانه سه قلعه، آب انبار كاروانسرا یا كاروانسرای فاضل خانی، خانه ساعت (حاجی غلام علی)، خانه حسام الدیوان، خانه عباس رمضانی، مقبره پیر خوشاب، شهر باستانی سه قلعه، روستای باستانی و کهن کمرود، خانه ضیایی، مسجد خواجه مینا، مسجد ارگ قلعه، مسجد حضرت موسی بن جعفر، قلعه الله آباد، قلعه عباس آباد و قنات‌های تاریخی شهر سه قلعه است.

 حاج شیخ محمد قاضی1 e1692439068576 800x570 خانه حاج شیخ محمد قاضی سه قلعه

بهترین زمان سفر به شهر سه قلعه

شهر سه قلعه واقع در شهرستان سرايان در منطقه‌ی نیمه بیابانی قرار دارد، لذا تابستان‌های گرم و زمستان‌های سرد و سوزناك دارد. بنابراین بهترين زمان سفر به شهرستان سرايان اوایل فصل بهار و پاييز است.

           
برو بالا
 

نظر کاربران : با ورود به حساب کاربری از نوشتن نظر خود امتیاز کسب کنید

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *