رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۱۷ شهریور ۱۴۰۰

موزه مفاخر اردکان ( خانه آیت الله خاتمی )

اشتراک گذاری

تاریخ بنای موزه مفاخر اردکان ( خانه آیت الله خاتمی ) به دورۀ قاجار برمی گردد. از درهای اتاق سه دری باغچه کوچک و حوض باصفا را می بینی داخل حیاط برو خانه سه جبهه ای است در سمت راستت سه اتاق کوچک وجود دارد. اتاقهایی که درهای چوبی دولنگه، آنها با شیشه های رنگی و سردر هلالی دیدت را می رباید. در روبروی اتاق سه دری زمستانی اتاق سه دری تابستانی وجود دارد که از پس صفه ورودی آن فضای شبهای تابستان و شب نشینی ها و قصه های پدر و مثنوی و حافظ خوانی را بیادت می آورد.آن سوی صفه دهلیزی است که به مطبخ می رسد کمی در فضای مطبخ که باشی بوی (تنورک) نان محلی شهر و غذایی که در دیگ سنگی بار گذاشته شده و بوی دود و گرمای آتش را برای راحتی فرزندان و همسرش تحمل می کند.

موزه مفاخر

این خانه قدیمی محل اقامت مرحوم آیت الله سید روح‌الله خاتمی امام جمعه اردکان و پدر سید محمد خاتمی رئیس جمهور سابق ایران بوده و در دوران قاجار ساخته شده است.این خانه دارای سه‌دری زمستانی و تابستانی (اتاق خواب سه درب یا پنجره) با تزئینات شیشه رنگی است که به حیاط و استخر مرکزی آن (حوض) و باغ کوچک باز می‌شود.خانه آیت الله خاتمی در حال حاضر محل موزه شخصیت‌های اردکان است که به عنوان میراث ملی ثبت شده است.

معماری بنا

این موزه و این خانه دارای قدمت بسیار و نشانه‌ای از تاریخ و تمدن این شهر پر از جاذبه است. درب چوبی و دو لنگه این موزه می‌تواند این ادعا را ثابت کند.این خانه یکی از خانه‌های زیبای و پر بازدید اردکان محسوب می‌شود و دارای دو قسمت اندرونی و بیرونی است .این بنا دارای مساحتی بالغ بر ۴۶۰ متر مربع و دارای ۸ اتاق است که برخی از اتاق‌ها سه دری هستند و دارای ایوان و بادگیر.

آیت الله سید روح الله خاتمی که بود؟

تصویر مردی روحانی در میان عکس‌هایی که در این خانه موجود است نظر بازدید‌کنند‌گان را به خود جذب می‌کند.او روحانی مبارز و دلسوز و مدرس حوزه علمیه و همچنین امام‌جمعه شهر بوده است. آیت الله سید روح‌الله خاتمی در سال ۱۳۱۵ حوزه علمیه را در شهر اردکان تاسیس کردند.ایشان فردی بسیار موثر و شجاع در نهضت انقلاب اسلامی بودند و رهبری این نهضت را بر عهده داشتند.

موزه مفاخر

نحوه دسترسی

آدرس : یزد -اردکان – محله چرخاب -کوچه آیت الله خاتمی -موزه مفاخر اردکان

ساعات بازدید : ۸-۱۴

تعطیلی هفتگی : جمعه ها

موزه مفاخر

khane khatavi-b خانه آیت الله خاتمی (موزه رجال و مفاخر اردکان)

khane khatavi-c خانه آیت الله خاتمی (موزه رجال و مفاخر اردکان)

           
 

نظر کاربران :

  • یاسین

    توضیحاتی که دادید عالی بود

    ممنون

    ۱۹ اردیبهشت, ۱۳۹۵ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *