جدیدترین ها
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

خانه آخوند ملا عباس زاوه

تاریخ بروزرسانی :
۱ مرداد ۱۴۰۲

خانه آخوند ملا عباس زاوه ، خانه ای تاریخی مربوط به اواخر دوره قاجار است. این بنا در شهرستان زاوه، روستای کاریزک ناگهانی، خیابان آخوند ملا عباس، روبروی مسجد صاحب الزمان واقع شده است. این اثر در تاریخ ۳ خرداد ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۱۹۱۹۲ به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

خانه آخوند ملا عباس زاوه خانه آخوند ملا عباس زاوه

خانه آخوند ملا عباس راشد تربتی در روستای ” کاریزک ناگهانی ” قرار دارد. ملا عباس یکی از شخصیت های مشهور این منطقه بود و امروزه به عنوان منطقه ای توریستی و گردشگری شهرت بیشتری کسب کرده است. ملا عباس راشد تربتی در سال ۱۲۵۰ در این روستا متولد شد و از واعظان و عارفان قرن ۱۳ و ۱۴ بودند. ایشان اهل کشف و کرامت بوده و در سال ۱۳۲۲ در تربت حیدریه فوت کرد و در مشهد در صحن آزادی در حرم امام رضا (ع) به خام سپرده شد. خانه وی امروزه از مکانهای دیدنی زاوه بشمار می رود.
خانه شیخ عباس راشد در دوره قاجار ساخته شد و دارای دو بخش اندرونی و بیرونی است که مساحت ۳۰۰ متر را به خود اختصاص داده است. سقف خانه به صورت گنبدی ساخته شده است.

 آخوند ملا عباس3 e1690004288553 خانه آخوند ملا عباس زاوه

معماری خانه آخوند ملا عباس

خانه های قدیمی و به خصوص آنهایی که در دوران قاجار ساخته شده اند از یک معماری خاص پیروی می کنند و اکثرا شبیه به هم ساخته می شدند و از دو بخش اندرونی و بیرونی تشکیل می شدند. خانه ملا عباس دارای مساحتی برابر با ۳۰۰ متر مربع است. درب ورودی این بنا به سمت قبله قرار دارد و در سر در آن تزئینات آجر کاری دیده می شود که به صورت خفته راسته هستند. در امتداد دالان ورودی و در دو سوی آن اتاق های متعددی وجود دارد. فضای ضلع غربی میهمان خانه و محل پذیرائی بوده و سه اتاق ضلع شرقی نیز دارای بخاری دیواری و طاقچه است.

علاوه بر این اتاق ها، فضای بخش جنوبی خانه به ملاعباس تعلق داشته که لحظات عبادت خدا را در آن سپری می کرد. سقف خانه به صورت گنبدی ساخته شده است، که از سبک های معماری این اقلیم به شمار می آید.

خانه آخوند ملا عباس1 800x410 خانه آخوند ملا عباس زاوه

نحوه دسترسی

آدرس: خراسان رضوی ، شهرستان زاوه، دولت آباد ،روستای کاریزک ناگهانی، خیابان آخوند ملا عباس، روبروی مسجد صاحب الزمان

خانه آخوند ملا عباس2 800x484 خانه آخوند ملا عباس زاوه

           
برو بالا
 

نظر کاربران : با ورود به حساب کاربری از نوشتن نظر خود امتیاز کسب کنید

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *