بلیط هواپیما سوئیت تبریز

حمام تاریخی ارگ اراک

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۶ شهریور ۱۳۹۸

حمام تاریخی ارگ مربوط به دوره قاجاریه و معروف به حمام تاریخی چاله میدان به شماره ۲۹۷۰۹ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. حمام  ارگ از اولین حمام‌های شهر اراک است و قدمتی بالغ بر ۱۵۰ سال دارد. حمام تاریخی ارگ تا سال ۱۳۴۰ حمام عمومی خزینه بود و سپس با افزودن الحاقاتی به بنا، تا سال ۱۳۶۶ در قالب حمام نمره فعالیت می‌کرد. در فرایند مرمت حمام تاریخی ارگ، این الحاقات حذف شده‌است تا حمام شکل اصیل خود را به نمایش بگذارد.
اراک با نام «سلطان آباد» ۲۰۰ سال قبل بنا شده و مجموعه تاریخی بازار، موزه چهار فصل، منزل خاکباز، منزل حسن پور و برج شیشه از جمله آثار دیدنی این شهر است. از لحاظ گردشگری، قدمت بیشتر بناهای تاریخی اراک به دوره قاجار (فتحعلی شاه) بازمی‌گردد. از مهم‌ترین صنایع دستی شهر، قالی اراک است که در گذشته اهمیت و اعتبار فراوانی داشته‌است و رقیب قالی کرمان بود.

حمام تاریخی ارگ اراک

گرمای موردنیاز برای آب و گرم‌خانهٔ حمام تاریخی ارگ اراک به روشی سنتی و از طریق تون و تیان، فراهم می‌شده. این حمام مانند بسیاری از حمام‌های سنتی ایران دارای سیستم گرمایش از کف بوده‌است. حمام تاریخی ارگ اراک از جمله بناهایی است که به‌دلیل قرارگیری در میدان اصلی و همجوار ارگ حکومتی اراک در دوران قاجار، و سبک معماری خاص خود، ارزش بالایی دارد. حمام تاریخی ارگ اراک در گذشته به گرمابه چاله‌میدان مشهور بود.

حمام تاریخی ارگ اراک  حمام تاریخی ارگ اراک

منابع:ویکیپدیا-خبرگزاری ایسنا-خبرگزاری جمهوری اسلامی

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

instagram
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

داغ ترین ها