جدیدترین ها
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

حسینیه معیل بشرویه

تاریخ بروزرسانی :
۲۵ تیر ۱۴۰۲

حسینیه معیل بشرویه یا حسینیه زین العابدین مربوط به دوره قاجار است و در بشرویه، میدان ۱۷ شهریور واقع شده است. این اثر در تاریخ ۲۴ اسفند ۱۳۸۳ با شمارهٔ ثبت ۱۱۶۶۴ به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.حسینیه معیل در میدان ۱۷ شهریور، خیابان شیرازی شرقی پشت كوچه عباسیه شهر بشرویه واقع شده است. تاریخ ساخت حسینیه، بنا بر مندرجاتی كه در وقفنامه آن درج شده به سال ۱۳۰۴ هجری قمری و دوره قاجاریه بازمیگردد.

حسینیه معیل بشرویه حسینیه معیل بشرویه

معماری حسینیه معیل بشرویه

ایوان و سردر ورودی این عمارت در انتهای كوچه‌ ای كم عرض واقع شده است. این ایوان ۴ متر ارتفاع دارد و بوسیله طاقی با قوس هلالی پوشیده شده است. ورودی حسینیه در ضلع جنوب شرقی ایوان قرار گرفته و جلوی ضلع مقابل ورودی و ضلع انتهایی ایوان سكویی آجری ایجاد شده است. دیواره این سكو با آجرهای خفته و راسته تزئین گشته است. پس از ورودی، هشتی عمارت قرار دارد كه از راه یك رشته پلكان به طبقه دوم و پشت بام منتهی می ‌گردد. دالانی كم عرض، ورود به صحن اصلی حسینیه را میسر می ‌كند.
در سمت چپ دالان اتاقكی قرار دارد و در انتهای دالان دو ورودی وجود دارد كه یكی به داخل ایوان غربی و دیگری به فضای اصلی حسینیه متصل می‌ شود. فضای مركزی حسینیه مربع‌ شكل است كه دو ایوان مرتفع در میانه ضلع شمال غربی و جنوب شرقی آن قرار دارد. نیمه انتهایی این ایوان‌ ها اشكوبه است كه دارای غلام گردشگاهی می ‌باشد.این قسمت با سه طاق تویزه و دو طاق ضربی بر روی این سه طاق پوشیده شده است. فضای ایوان در دوضلع دیگر نیز دو اشكوبه هستند كه پوششی از طاق‌ هایی با قوس هلالی دارد.
مصالح به كار رفته در این عمارت خشت خام با ملات گل می‌ باشد كه در بخش ‌هایی از آن آجر به كار رفته است. سطح داخلی حسینیه با كاهگل و گچ اندود شده است.

           
برو بالا
 

نظر کاربران : با ورود به حساب کاربری از نوشتن نظر خود امتیاز کسب کنید

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.