بلیط هواپیما سوئیت تبریز

حسينيه رئيس محمد درازی دشتی

زمان مطالعه : 2 دقیقه
۲۵ مرداد ۱۳۹۸

حسينيه رئيس محمد درازی در روستای درازی شهرستان دشتی از توابع اين استان بيانگر هنرمندی، هنر پروری و فرهنگ غنی مردم اين روستاست. معماری حسينيه رئيس محمد درازی حاصل نهادينه شدن ايمان دينی و الهام اسلامی در جان و دل مردم مومن اين روستاست. حسينيه و مسجد رئيس محمد روستای درازی با قدمت ۱۳۰ سال هويت ارزشی اين ديار و جلوه گاه عاطفه معنوی مردم روستاست. حسينيه رئيس محمد درازی مربوط به دوره قاجار است كه در ۲۸ اسفند ۸۵ با شماره ثبت ۱۸۷۲۲ به عنوان يكی از آثار ملی ايران به ثبت رسيده است.
مسجد جامع اين روستا نيز در سال ۱۳۱۷ توسط رييس محمد در كنار حسينيه احداث شده و حسينيه زنان نيز با همين سبک و سياق در سال های اخير احداث شد.
آغاز به کار حسینیه در ماه رمضان و معمار آن کازرونی بوده و سنگ بنا را زایر ابراهیم میرزا غلامرضا می‌گذارد و این بنا که از لحاظ معماری در استان کم‌نظیر است، دارای سه طاق و سه ستون است و از طاق‌های توخالی تشکیل شده و روی ستون‌ها از پشت بام طاق زده شده تا فشار زیادی بر ستون‌ها وارد نشود و مصالح به کار رفته در حسینیه سنگ و گچ بوده و هیچ تخته یا چوبی در سقف آن به کار نرفته و ناودان‌های آن نیز سنگی است.
این روستا که در ۱۲ کیلومتری غرب خورموج مرکز شهرستان قرار دارد، از روستاهای باسابقه دشتی است و به نقل از لغت‌نامه علامه دهخدا ۲۰۰ سال پیشتر جمعیت آن ۹۰۰ نفر بوده است و این روستای کوچک آن قدر به بزرگی مشهور بوده که آخوند ملاعلی که مجتهد بوده از نجف به این روستا هجرت می‌کند و عالمانی مثل آیت‌الله سیدغلامحسین مجتهد و سید استهباناتی در آن به تدریس مشغول بوده‌اند.

-رئيس-محمد-درازی حسينيه رئيس محمد درازی دشتی

ملاحسن میرزا در توصیف این حسینیه سروده است:
«این حسینیه که باشد زشرف عرش عظیم
بر درکفش کنش روح قدس گشته مقیم
پی سقایی او خضر نبی جام به کف
بهر فراشی او فرش به دوش ابراهیم
حوریانش شده جاروب کش از مژه چشم
قدسیانش شده از اجنحه فراش حریم
شده داوود ابر منبر او مرثیه خوان
مستمع آدم و نوح آمد وایوب وکلیم
بانیش رییس محمد که در افعال جمیل
مادر دهر شد از زادن همتاش عقیم
سنه هجریه بد سیصد وده بعد هزار
که شد آراسته این روضه چو جنات نعیم»
در حسينيه رئيس محمد درازی همواره علما و روضه‌خوانان برجسته‌ای به وعظ و روضه‌خوانی مشغول بوده‌اند و از زمان تاسیس تاکنون تمام ماه محرم و صفر روضه‌خوانی برگزار می‌شود.
در ایام ماه محرم و دهه اول آن صبح، عصر و شب مراسم عزاداری و روضه‌خوانی برگزار می‌شود و تا شب یازدهم روضه‌خوان هر شب را به یک شخصیت یا واقعه‌ای از حادثه عاشورا اختصاص می‌دهد و پیش از روضه نیز نوحه پامنبری با موضوع مرتبط با مبحث روضه‌خوان خوانده می‌شود.
در نوحه پامنبری گروهی دایره‌وار نشسته و دو تا سه نفر به عنوان تک‌خوان نوحه‌ای خوانده و دیگران جواب می‌دهند، نوحه‌های پامنبری غنای موسیقیایی بالایی دارد و تمام نوحه‌ها توسط شاعران و مداحان بومی ساخته شده و شیخ علی عاشوری از شاعران و روضه‌خوانان این روستا یکی از برجستگان نوحه‌های پامنبری است.
منابع:شبکه اطلاع رسانی دانا-خبرگزاری جمهوری اسلامی

           
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *