بلیط هواپیما سوئیت تبریز

جنگل رودبارک

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۱۳ تیر ۱۳۹۶

این جنگل در ۶۸ کیلومتری شمال شرق شهمیرزاد و در دامنه رشته کوه های البرز واقع شده و به دلیل وجود جنگل های پهن برگ آب و هوای خنک به ویژه در فصل تابستان مورد توجه طبیعت گردان است. وجود رودهای کوچک و بزرگ منطقه، اختلاف دمای قابل توجه با شهر های مجاور که گاها تا ۲۰ درجه هم می رسد، پوشش گیاهی و جانوری، وجود چشمه های فراوان و توپوگرافی منطقه از جذابیت های آن به شمار می رود.

برای دسترسی به این منطقه دو مسیر وجود دارد که هر دو مسیر از جاده شهمیرزاد فولاد محله منشعب می شود. ابتدا از شهمیرزاد به سمت فولاد محله حرکت کنید و با گذر از گردنه بشم و رسم رودبار بعد از حدود ۵۰ کیلومتر در سمت راست و چپ جاده تابلوی راهنما نشان دهنده مسیر روستای رودبارک است که جاده شوسه ای بوده و به سمت شمال می رود.

می توان با عبور از مسیر روستای رودبارک و بعد از تقریبا سه کیلومتر از جاده دیگر که به سوی رودبارک پایین می رود و آن هم شوسه است استفاده کرد. در هر صورت هر دو جاده طولانی و حدود ۱۸ کیلومتر طول دارد و دارای پیچ و خم های تند و متعدد است که به کف دره می روند. در بیشتر اوقات در هنگام صبح می توان ابر را در میان دره دید که جلو ه ای بدیع در منطقه به وجود آورده است.

جاده را با پیچ و خم هایش که پشت سر بگذارید به روستای رودبارک می رسید. از شمال روستا مسیر پاکوبی در حاشیه رودخانه ادامه می یابد که به سمت استخر پرورش ماهی رفته و بعد از ۱۵ دقیقه به یک دشت می رسید. مسیر را در راه پاکوب ادامه دهید و کم کم در کنار دره قرار بگیرید. منظره جنگل و دره از دیدنی ترین مناظری است که می توان در این منطقه به آن اشاره کرد.

درون این جنگل که به آن «لعلوم» نیز می گویند غاری وجود دارد که آن را به میترائیسم و در قرن اخیر به محل سکونت مشدی پروری نسبت می هند (برای آشنایی با مشدی پرورید می توانید به کتاب عقاب کوهستان مراجعه کنید) و برای ورود به جنگل و رسیدن به غار هیچ راه پاکوبی وجود ندارد و می بایست از راهنماهای محلی در این خصوص استفاده کرد.

ورود به جنگل های انبوه رودبارک نیاز به راهنمای محلی دارد، اگر از روستای رودبارک به سمت شمال غرب حر کت کنید در مسیر دره ای که رودخانه کوچکی در آن جاری است پس از طی دو ساعت به آبشاری زیبا می رسید.

 جنگل رودبارک

           
چاپ

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

حداکثر سایز عکس : 2 مگابایت.