رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۲۵ فروردین ۱۴۰۳

جاهای دیدنی سنندج ۱۴۰۳ ⛺️ از زریوار تا پلنگان

اشتراک گذاری

جاهای دیدنی سنندج به خصوص در فصل بهار بسیار دیدنی می باشد. یکی از قشنگ‌ترین نقاط ایران استان کردستان و شهر سنندج است. سنندج مکان های دیدنی متفاوتی دارد که آب و هوای لطیفی دارد و جنگل‌های بلوط، آبشارها و رودخانه های خروشانش آن را به یکی از استان های کشور با جاذبه های گردشگری بسیار تبدیل کرده است. ما در این مطلب جاهای دیدنی سنندج و جاذبه های گردشگری کردستان را که در سفر حتما بازدید از آنها پیشنهاد می شود را جمع آوری و به شما معرفی کرده ایم . با سیری در ایران همراه باشید.

عمارت حاج کریم عباسی
عمارت حاج کریم عباسی سنندج مربوط به دوران قاجار می باشد که در محله آغه زمان سنندج که غالباً اقلیت‌های ...
عمارت احمدزاده سنندج
عمارت احمدزاده سنندج ،ساختمانی تاریخی می باشد که در ضلع شمالی بلوار نمكی شهر سنندج واقع شده است. قدمت این ...
روستای گلین
روستای گلین ، روستایی کوهستانی که به عروس روستاهای سنندج شهرت دارد در فاصله ۵۰ کیلومتری جنوب غربی شهر سنندج ...
پل روستای گندمان
پل روستای گندمان مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان سنندج، بخش حومه، روستای گندمان واقع شده و این ...
روستای خلیفه ترخان
روستای خلیفه ترخان جزء بخش حسین آباد شهرستان سنندج دارای 55 خانوار و 226 نفر جمعیت است. این روستا در ...
روستاهای سنندج ( معرفی 189 روستای سنندج )
روستاهای سنندج را در این مطلب به شما معرفی خواهیم کرد .189 روستای سنندج که کردنشینان مهمان نواز و خونگرم ...
روستای کرجو
روستای کرجو در بخش مرکزی شهرستان سنندج در غرب استان کردستان و در 26 کیلومتری شهر سنندج قرار دارد. این ...
روستای ماچکه علیا
روستای ماچکه علیا ، روستایی از توابع بخش حسین آباد شهرستان سنندج در استان کردستان ایران است. جمعیت این روستا ...
روستای ساتیله سنندج
روستای ساتیله سنندج ، در بخش مرکزی شهرستان سنندج قرار داد. امکانات روستا شامل: آب، برق، گاز و مدرسه ابتدایی ...
کلیسای سنندج
کلیسای سنندج در ضلع غربی خیابان نمکی و در محله قدیمی «آقا زمان» که محله‌ای مسیحی‌نشین است، قرار دارد. در ...
عمارت سالار سعید سنندج
عمارت سالار سعید سنندج ،واقع در خیابان امام و کوچه حبیبی. در زمان حکومت ناصرالدین شاه قاجار توسط ملا لطف‌الله ...
عمارت مشیر دیوان سنندج
عمارت مشیر دیوان سنندج در محله قدیمی سرتپوله در خیابان شهدا شهر سنندج قرار دارد. از بناهای مشهور دوره قاجاریه ...
عمارت امجدالاشراف سنندج
عمارت امجد الاشراف سنندج یکی از بناهای اعیانی و تاریخی شهر سنندج است که در خیابان صلاح‌الدین ایوبی این شهر ...
رودخانه سیروان کردستان
رودخانه سیروان کردستان ، طویل‌ترین رودخانه استان کردستان و یکی از شعبه‌های مهم حوزه آبریز خلیج فارس محسوب می‌شود. این ...
پل شیخ سنندج
پل شیخ سنندج در 2 کیلومتری شمال شهر سنندج و در مسیر ارتباطی سنندج به بیجار و زنجان و در ...

این منطقه‌ کردنشین ایرانی، به‌دلیل آب و هوای مطبوع در فصل تابستان، می‌تواند به‌عنوان مقصد گردشگری با طبیعتی بسیار زیبا و عمارات و بناهای تاریخی و کهن، در نظر گرفته شود. در گذشته، سنندج به‌دلیل قرارگیری در دامنه‌ و سینه‌کش کوه، با نام «سنه» شهرت یافته بود. همچنین قلعه‌ این شهر که اهمیت بسیار زیادی از نظر نظامی داشته است، به «سنه‌دژ» یعنی قلعه‌ای که در پای کوه قرار گرفته است، نام گرفت. ازاین‌رو با گذشت زمان، این نام تغییر و به سنندج امروزی شهرت یافت. کارشناسان قدمت شهر سنندج را متعلق به نیمه‌ اول قرن یازدهم هجری می‌دانند که در سال ۱۰۴۰ هجری در دوران سلطنت شاه صفی، به همت سلیمان‌خان درست زمانی که به حکومت کردستان نائل آمد، احداث شد.

مجموعه تفریحی آبیدر

یکی از اصلی ترین جاهای گردشگری سنندج، کوه آبیدر است. آبیدر یعنی جایی که آب زیاد از آن بیرون می‌آید و این وجه تسمیه به خاطر چشمه های زیرزمینی فراوان این منطقه است. نزدیک بودن این منطقه به سنندج و بلند بودن آن و منظره زیبایی که از شهر دارد، به علاوه باغ‌ها و چشمه های طبیعی‌اش و قرار گرفتن بزرگترین سینمای روباز در اینجا باعث محبوب بودنش شده است.اشراف کامل به شهر سنندج از فراز این پارک زیبا، چشم‌اندازی فوق‌العاده را ایجاد کرده که در اکثر ایام سال، میزبان مسافران و گردشگران از سراسر ایران و جهان است.

این مجموعه در انتهای خیابان آبیدر واقع شده است.

آبیدر جاهای دیدنی سنندج در بهار

بازار سنندج

اگر دلتان می‌خواهد لباس های رنگارنگ و محلی کردستان را ببینید یا گیوه، قالی و گلیم و سقز بخرید باید راه بازار سنندج را درپیش بگیرید. بازار سنندج که در دو طرف خیابان انقلاب قرار گرفته به دوبخش آصف و بازار سنندجی تقسیم شده است.این بازار در سال ۱۰۴۶ شمسی، در دوران صفویه و توسط سلیمان خان اردلان ساخته شده است. شاه صفی دستور ساخت این بازار را صادر کرد و صنعت‌کاران و استادکاران ماهر را به منطقه فرستاد تا بازار، قلعه حکومتی، حمام، مسجد و کاروان‌سرا بسازند. متاسفانه بر اثر احداث خیابان انقلاب، این بازار به دو قسمت تقسیم شده است و امروزه بخشی از آن را «آصف» و بخش دیگر آن «سنندجی» نامیده می‌شود.

از بازار قدیمی سنندج فقط ۳ دروازه‌ی قدیمی باقی مانده است. این بازار هنوز هم فعال است و داد و ستد در آن جریان دارد. نقشه‌ی این بازار برخلاف اکثر بازارهای قدیمی ایران که به‌شکل خطی ساخته شده، به‌شکل مستطیل بزرگ است؛ گفته می‌شود این بازار از پیرامون میدان نقش جهان اصفهان الهام گرفته و به‌شکل ساخته شده است. بازار قدیمی سنندج در سال ۱۳۷۵، با شماره‌ی ۱۷۷۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

بازار سنندج جاهای دیدنی سنندج در بهار

دریاچه زریوار

مریوان در فاصله ۱۲۵ کیلومتری شمال غربی کردستان واقع شده. شهری که به خاطر سرسبزی دشت ها و آب و هوای معتدلش شناخته شده است. به جز بازار معروف آن که به ارزان بودن اجناسش معروف است، جاذبه معروف دیگر مریوان؛ دریاچه زریوار یا زریبار است، دریاچه‌ای که بزرگترین و قشنگترین دریاچه آب شیرین غرب ایران است. اسم اصلی دریاچه، زیراوبار بوده که در زبان کردی یعنی آب کف کنار و دلیل این نامگذاری تامین آب دریاچه از چشمه‌های اطرافش است. زریبار نیز در کردی یعنی دریاچه وار. بیش از ۳۱ نوع پرنده بومی و مهاجر همچون اردک، بوتیمار، پرستوی مهاجر و سنقر تالابی در این دریاچه زندگی می‌کنند و اطرافش را انواع پیچک ها، درختان سرو و بلوط و نیلوفر آبی دربرگرفته.

عمق دریاچه زریوار حداکثر ۶ متر است. قایقرانی از تفریح های رایج دریاچه است و خوردن آش و نان محلی و ماهی کباب هم می‌تواند عیشتان را کامل کند.

دریاچه زریوار جاهای دیدنی سنندج در بهار

روستای اورامانات

در ۶۵ کیلومتری مریوان روستای اورامانات واقع شده، جایی با دره‌های پرپیچ و خم، رودهای متعدد که از مجموع‌شان دو رودخانه سیروان و لیله به وجود آمده. اما آنچه اورامان را در زمره قشنگترین جاهای ایران قرار داده، خانه‌های پلکانی و سنگی روستاست که تصویری همچون شهر ماسوله در گیلان را به رخ می‌کشند و به هزار ماسوله شهره‌ است. دو بار در سال یکی در ۱۵ فرودین و دیگری در اواسط اردیبهشت مراسم پیرشالیار در این روستا برگزار می‌شود، مراسمی تاریخی که رقص و دف نوازی معروف آن گردشگران زیادی را به این نقطه می‌کشاند. از جذابیت های دیگر اورامان، روستای سلین و جنگل ها و مراتعش است. درختان بلوط، گلابی وحشی و زالزالک روستا و اطرافش را پوشانده و دراز کشیدن در زیر سایه درختانش، جایی دور از شهر و دود و دمش غرق آرامشت می‌کند.

اورامانات جاهای دیدنی سنندج در بهار

روستای پلنگان

از سنندج که به سمت کرمانشاه بروید، شهر کامیاران آخرین شهری است که بر سر راهتان قرار دارد. کامیاران در ۷۵ کیلومتری سنندج و ۵۵ کیلومتری کرمانشاه واقع شده. برای رسیدن به روستای دیدنی پلنگان نیز باید ۵۵ کیلومتر برانید و وارد جاده روستای توبره ریز شوید تا به پلنگان برسید. پلنگان نیز مانند اورامان، روستایی پلکانی است که در منطقه ژاورود واقع شده. پلنگان را جدا از خانه های پلکانی‌اش به باغ‌ها، چشمه‌ها و آب گوارای رودخانه تنگی‌ور می‌شناسند. اگر خواستید هم از این روستا سوغات برای کسی ببرید باید بدانید که گندم، انار، هلو، زردآلو، انجیر و لبنیات آن معروف است. اغلب مردم روستا در کار گیوه‌بافی، جاجیم بافی، موج بافی-نوعی گلیم- و تولید عسل طبیعی هستند. تابستان‌ها نیز که عشایر به این منطقه می‌آیند مراسم‌های سنتی‌ای مثل موسیقی گریان، چپله و سیاچمانه اجرا می‌شود. شب را در این روستا میتوان در چادر سپری کرد و اگر در روستا کسی را نمی‌شناختید سراغ باغ‌های محی الدین یا شیخ عمر را بگیرید. با پرداخت مبلغ اندکی میتوانید تا شب آنجا وقت بگذرانید.

پلنگان جاهای دیدنی سنندج در بهار

غار کرفتو

در ۷۰ کیلومتری جنوب شهر دیواندره که خود ۱۶۶ کیلومتر با سسندج فاصله دارد، غار شگفت‌انگیز کرفتو واقع شده. غار کرفتو که به معنای غار خورشید است، غاری آهکی و مربوط به دوره سوم زمین شناسی است. این غار بزرگترین غار دست کن و طولانی ترین غار تاریخی ایران محسوب می‌شود که دو بخش طبیعی و دست کن را در خودش جای داده و به صورت آپارتمانی ۴ طبقه برای زندگی انسان ساخته شده است. حدود ۶۵ تا ۲۵۱ میلیون سال قبل یعنی همزمان با دوره مزوزوییک، این غار خودش را در زیر آب پنهان کرده بود و در اواخر همین دوره در اثر بروز خشکسالی، از میان آب سربرآورده. هنوز هم آب در جای جای غار جریان دارد و برای گشت و گذار در برخی قسمت های آن باید سوار قایق شد. تماشای دشت های وسیع اطراف از آن بالا یکی از لذت‌های وصف نشدنی است.

غار کرفتو جاهای دیدنی سنندج در بهار

سد قشلاق

اگر بیست کیلومتری از سنندج فاصله بگیرید در مسیر جاده سقز سدی را خواهید یافت که بر روی رودخانه قشلاق ساخته شده است. این سد حالا دیگر دریاچه ای زیبا پدید آورده است که تماشای آن خالی از لطف نیست. این دریاچه اکنون مملو از حضور ماهی های مختلف است. به همین سبب ماهیگیری یکی از تفریحات رایج در این منطقه است. قایق سواری هم از دیگر تفریحات دریاچه سد قشلاق است.

 

خواهر خوانده شهر سنندج کدام شهر است ؟

حشمت‌اله صیدی شهردار وقت سنندج در دیداری با سفیر اتریش خواستار خواهر خواندگی این شهر با شهر وین شد.

سوغات سنندج چیست ؟

از میان سوغات های سنندج می توان به سقز ، شیرینی کنجدی ،کاک مخصوص ، نان برنجی ، بادام سوخته ، عسل طبیعی و… اشاره کرد.

صنایع دستی سنندج چیست ؟

از میان صنایع دستی سنندج می توان به کلاش بافی، شال بافی ،موج بافی ، گلیم بافی، قالی کردستان، نمدمالی، جاجیم بافی، نازک کاری چوب ،گیوه چاروق و… اشاره کرد.

           
نویسنده :
 

نظر کاربران :

 • سنندج قلب آذربایجان 💙❤💚

  سنندج قلب آذربایجان 💙❤💚
  یاشاسین سینان داش 💙❤💚
  یاشاسین آذربایجان 💙❤💚

  ۲۸ دی, ۱۴۰۲ پاسخ دادن
 • سنندج قلب آذربایجان 😍

  سنندج‌ قلب آذربایجان 😍
  یاشاسین آذربایجان 😍یاشاسین سنندج سینان داش قلب آذربایجان

  ۱۸ دی, ۱۴۰۲ پاسخ دادن
 • سنندج قلب آذربایجان 💓

  سنندج‌ قلب آذربایجان 💓
  خواهشا از ما ترک های شهر سینان داش از شهرهای بیجار قروه دیواندره سریش آباد سقز کامیاران هم مطلب بذارین ترک های بیشماری در شهرهای سنندج بیجار قروه دیواندره سریش آباد سقز و کامیاران و روستاهای اطراف استان سنندج زندگی میکنن اگر ماه محرم به شهرهای سنندج بیجار قروه دیواندره سریش آباد سقز کامیاران تشریف بیارین ترک های اینجا هم مثله شهرهای ترک نشین تبریز ارومیه زنجان و اردبیل مراسم ماه محرم رو با شکوه هر چه بیشتر برگزار میکنن ناگفته نماند استان سنندج رنگین کمان اقوام و ادیان است
  یاشاسین آذربایجان 💓
  یاشاسین سنندج سینان داش 💓

  ۱۵ دی, ۱۴۰۲ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *