رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

جاهای دیدنی اهواز ( ۲۰ جاذبه گردشگری )

تاریخ بروزرسانی :
۲ خرداد ۱۴۰۱

جاهای دیدنی اهواز در بهار زیبا و دیدنی است . جاهای دیدنی اهواز که یکی از شهرهای صنعتی و نفت‌خیز کشورمان است و اکثر مردمان آن به زبان عربی و فارسی سخن می‌گویند زبانزد خاص و عام است. اهواز در گذشته و به خصوص در ۸ سال دفاع مقدس، شاهد اتفاقات و رویدادهای مهمی بوده که شاید بسیاری از آن‌ها تلخ باشد. اما امروزه این شهر بزرگ، یکی از برترین شهر‌های کشور در زمینه‌های مختلف است و مردمان غیور آن توانسته‌اند آثار خرابی حاصل از جنگ را آباد کنند. در ادامه می‌خواهیم ۲۰ جاذبه گردشگری اهواز را به شما معرفی کنیم چون در بهار و زمستان، به علت آب‌وهوای گرم و مطبوع آن مقصد بسیار خوبی برای گردشگری محسوب می‌شود.

جاهای دیدنی اهواز

رود کارون

زمانی کارون بزرگ‌ترین و پرآب‌ترین رودخانه‌ی ایران بود و برای جنوبی‌های کشورمان مکانی خاطره‌ساز محسوب می‌شود اما امروزه این رودخانه در معرض خطر کم‌آبی و خشکی قرار دارد. رود کارون با ۹۵۰ کیلومتر طول، طولانی‌ترین رود ایران است که سرچشمه‌ی اصلی آن زردکوه بختیاری در استان چهارمحال و بختیاری است.
کارون که آب آشامیدنی اهواز از آن تامین‌ می‌شود، گنجایش آن را دارد که به مکانی تفریحی بسیار پررونقی تبدیل شود و میزبان گردشگران داخلی و خارجی باشد. این رود در ۲۰ بهمن سال ۱۳۸۹ در فهرست میراث طبیعی ایران به ثبت رسید.

کارون جاهای دیدنی اهواز ( 20 جاذبه گردشگری )

بازار عبدالحمید

بازار عبدالحمید قدیمی‌ترین بازار اهواز است که در خیابان نظامی یا نظری‌پور، بین خیابان نادری و امام خمینی قرار دارد. کاروان‌سرای شیخ خزعل در این بازار قرار دارد. این بازار زمانی بازار اصلی و مرکز خرید شهر بود. در آن دوران بیشتر اهالی ثروتمند شهر و اشراف‌زادگان بیشتر از بازار عبدالحمید خرید می‌کردند اما امروزه جزو بازارهای ارزان شهر شده و دیگر خبری از زرق‌وبرق قبلی آن نیست. قدمت این بازار به بیش از یک قرن می‌رسد.

بازار کاوه

بازار کاوه متعلق به دوران پهلوی است و علاوه بر میوه وسبزی تازه، سوغاتی‌های اهواز را هم می‌توانید از آنجا بخرید. ماهی و میگوی تازه، کلوچه، خرما، رطب، شیره‌ی خرما، ارده، حلوا شکری و حلوا ارده اجناسی هستند که به وفور در این بازار پیدا می‌شود. بوی ترشی‌های خوشمزه‌ی جنوبی هم به مشام‌تان خواهد رسید. حتی می‌توانید به عنوان سوغاتی از ادویه‌های خوش‌عطر این بازار تهیه کنید.

بازار کاوه جاهای دیدنی اهواز ( 20 جاذبه گردشگری )

موزه هنرهای معاصر

موزه‌ی هنرهای معاصر اهواز در سال ۱۳۳۸، در ۲ طبقه و با ۵ گالری شروع به کار کرد. در گنجینه‌ی این موزه ۷۰ اثر نگهداری می‌شود که ۶۰ اثر آن متعلق به هنرمندان استان خوزستان و ۱۰ اثر آن متعلق به هنرمندان دیگر استان‌ها است. در این موزه همایش‌ها، کارگروه‌ها، دوره‌های آموزشی هنری مختلف و سمینارهای هنری برگزار می‌شود.

هنرهای معاصر جاهای دیدنی اهواز ( 20 جاذبه گردشگری )

بنای معین‌التجار

این بنا در زمان ناصرالدین شاه قاجار در اهواز بنا شده است. در واقع این سازه کاروان‌سرایی در نزدیکی پل سفید است که در بافت قدیمی شهر اهواز قرار دارد. سرای معین‌التجار، سرای بازرگان برجسته‌ی بوشهری، حاج محمد تقی معین‌التجار بوده و امروزه به مکانی برای بازدید گردشگران تبدیل شده است. این بنا در تاریخ ۲۰ آبان ۱۳۷۷ با شماره‌ی ۲۱۵۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

معین التجار جاهای دیدنی اهواز ( 20 جاذبه گردشگری )
پل سفید از جاهای دیدنی اهواز

پل معلق یا پل سفید یکی از مهم‌ترین نمادهای اهواز است و شاید بسیاری از ما تصویری که اهواز داریم، تصویر روخانه‌ای بزرگ است که پلی معلق روی آن قرار دارد. این پل در سال ۱۳۱۵ روی رودخانه‌ی کارون ساخته شد و گفته می‌شود نخستین پل معلق ایران است. از این پل می‌توانید عکس‌های بسیار زیبایی از کارون بگیرید و یادگاری خوبی از سفر به اهواز داشته باشید. پل سفید در ۲۶ آبان ماه ۱۳۷۸ با شماره‌ی ۲۴۹۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

پل سفید جاهای دیدنی اهواز ( 20 جاذبه گردشگری )

دانشگاه سه گوش (دانشکده ادبیات)

دانشگاه سه‌گوش در کرانه‌ی رود کارون قرار دارد. ساختمان این دانشگاه در سال ۱۳۰۸ به عنوان ساختمان بانک ملی مرکزی در اهواز افتتاح شد و ۳ سال بعد، آن را به استانداری تبدیل کردند. در طول جنگ جهانی دوم که اهواز به اشغال متفقین در آمد، این ساختمان به مقر ارتش آن‌ها تبدیل شد. در نهایت در سال ۱۳۳۶ این بنا به دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه جندی شاپور بدل شد و از همان دوران، کاربری فرهنگی داشته است. از سال ۱۳۶۵۰ تا ۱۳۸۹ از این ساختمان به عنوان دانشکده‌ی ادبیات و زبان‌های خارجی دانشگاه جندی شاپور استفاده می‌شد اما در حال حاضر در حال تعمیر و مرمت است.
ساختمان سه‌گوش حدود ۳ هزار متر مساحت دارد و شکل مثلثی آن سبب شده که آن را سه‌گوش بنامند. شما می‌توانید ویژگی‌های خاص معماری دوره‌ی پهلوی، یعنی قوس‌های دایره‌ای شکل ایوان و رواق‌های حیاط مرکزی را د این سازه مشاهده کنید. طرح کاشی‌کاری ایوان با آجر دقیقا تکرار شده که این را هم می‌توان از برجسته‌ترین ویژگی‌های معماری آن محسوب کرد.

دانشگاه سه گوش جاهای دیدنی اهواز ( 20 جاذبه گردشگری )

کلیسای سورت مسروپ از جاهای دیدنی اهواز

کلیسای سورت مسروپ یکی از جاذبه‌های گردشگری اهواز است که در محله‌های مرکزی اهواز قرار دارد. این کلیسا در سال ۱۳۴۷ توسط ترداد داویدیان ساخته شد که از کارمندان شرکت نفت بود.
کلیسای سورپ مسروپ جاهای دیدنی اهواز ( 20 جاذبه گردشگری )

آرامگاه علی ابن مهزیار

مقبره‌ی آرامگاه علی‌ابن مهزیار یکی از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین بناهای شهر اهواز است. علی‌ابن مهزیار یکی از دانشمندان و فقهای شیعه و از یاران امام رضا (ع) بود. در سال ۲۰۱ هجری قمری در محل اقامت امام رضا در اهواز، مسجدی را بنا کرده و بعد از مرگ علی‌ابن مهزیار او را در این مسجد دفن کردند. امروزه این آرامگاه مکانی است که مردم برای زیارت و دعا سری به آن می‌زنند.

آرامگاه علی ابن مهزیار جاهای دیدنی اهواز ( 20 جاذبه گردشگری )

طولانی ترین آبشار مصنوعی خاورمیانه

اهواز میزبان طولانی‌ترین آبشار مصنوعی خاورمیانه است که روی هفتمین پل اهواز احداث شده است. این آبشار با نورپردازی بی‌نظیر بسیار تماشایی است. فواره‌های آب از اطراف پل به داخل رودخانه پرتاب می‌شود. اگر به اهواز رفتید، اینجا را از دست ندهید.

طولانی ترین آبشار مصنوعی خاورمیانه جاهای دیدنی اهواز ( 20 جاذبه گردشگری )

پل طبیعت کیانپارس از جاهای دیدنی اهواز

پل طبیعت کیانپارس اهواز دو پارک مهم این شهر را به هم وصل کرده است و نمای بسیار زیبایی دارد.

پل طبیعت کیانپارس جاهای دیدنی اهواز ( 20 جاذبه گردشگری )

لشکرآباد (بازار فلافل اهواز)

بازار فلافل اهواز در خیابان انوشه، محله‌ی عرب‌نشین لشکرآباد قرار دارد. این بازار مرکز فروش فلافل در شهر است؛ اگر به اهواز رفتید و جزو آن دسته افرادی بودید که مثل من عاشق فلافل و ترشی‌جاتی هستید که کنار این ساندویچ خوشمزه سرو می‌شود، حتما و حتما بخشی از سفر خود را به بازدید از این بازار و تست کردن فلافل‌های آن اختصاص دهید.

بازار فلافل جاهای دیدنی اهواز ( 20 جاذبه گردشگری )

خانه نفیسی

این خانه در خیابان سلمان فارسی (نادری) و در نزدیکی پارکینگ کارون و بازار اهواز قرار دارد و در اسفندماه ۱۳۷۹ شمسی با شماره ۳۴۹۴ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

خانه دادرس

خانه یا سرای دادرس اثری به‌جای‌مانده از دوران قاجار است که در سال ۱۳۸۲ با شماره ۹۷۶۴ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت. این خانه در بازار عبدالحمید قرار دارد.

دادرس جاهای دیدنی اهواز ( 20 جاذبه گردشگری )

عمارت ماپار

خانه‌ای قدیمی متعلق به دوران پهلوی اول که معماری زیبای آن نشان‌دهنده‌ ذوق سازنده آن است. عمارت ماپار دو طبقه دارد و زیرزمین، یک طبقه هم‌کف و اتاقی در بالا از بخش‌های آن است. این خانه در خیابان نادری، خیابان خوانساری قرار گرفته و در ۵ آذر ۱۳۸۰ با شماره ثبت ۴۲۲۶ به عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شده است.

عمارت ماپار5 جاهای دیدنی اهواز ( 20 جاذبه گردشگری )

گورستان زرتشتیان

در دل کوهستان‌های شرق اهواز دخمه‌هایی قرار دارد که در دوران پیش از اسلام مدفن زرتشتیان آن زمان محسوب می‌شده است. براساس آنچه از وضعیت دخمه‌ها مشاهده شده، این احتمال وجود دارد که این محل ابتدا معبد بوده و بعدها مردگان در آن دفن شده‌اند.

تالاب بامدژ

استان خوزستان تالاب‌های زیادی دارد که یکی از دیدنی‌ترین تالاب‌های آن تالاب بامدژ است. این تالاب در ۴۰ کیلومتری جنوب‌غربی اهواز قرار دارد و با مساحت ۴۰۰۰ هکتار، میزبان گونه‌های گیاهی و جانوری فراوانی است.

تالاب بامدژ جاهای دیدنی اهواز ( 20 جاذبه گردشگری )

شادُرْوان اهواز

از سدهای قدیمی اهواز که براساس مطالعات باستان‌شناسی تاریخ ساخت آن به دوره کیانیان می‌رسد.

بهترین زمان بازدید از اهواز چه موقع است ؟

بخش بزرگی از استان خوزستان جلگه است، و شهر اهواز نیز در بخش جلگه‌ای آن قرار دارد. کمبود شدید پوشش گیاهی، گرمی و خشکی این منطقه را در پی داشته و از این جهت اهواز را در لیست گرمترین مناطق ایران جای داده است. در زمستان سرما تا پنج درجه سانتی‌گراد کاهش و در تابستان تا پنجاه درجه سانتی‌گراد افزایش می‌یابد.
با توجه به شرایط آب و هوایی این شهر می‌توان گفت که بهترین فصل سفر به اهواز نیمه دوم سال و اوایل بهار است.

غذاهای محلی اهواز چیست ؟

از میان غذاهای خوشمزه اهواز می توان به مُفَطَّح ،اِمگِشِت (مگشت پلو) ،محلبیه (دسر مهلبیه) ،سمبوسه ،پاکوره (پاکورا هندی)، فلافل و.. اشاره کرد.

سوغات و صنایع دستی اهواز چیست ؟

سوغات: کلیچه، حلوا شکری، انواع خرما و فرآورده‌های آن مانند شیره خرما، قند خرما، رنگینک.
صنایع دستی: عبا بافی، گلیم‌بافی، بوریا بافی یا حصیربافی، کپو بافی و غیره.
           
برو بالا
 

نظر کاربران :

 • حسین ساعدی

  خانه ماپار رو هم لضافه کنید
  @mapar_house

  ۲۸ بهمن, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
 • مهرنوش زاده رفیع

  اهواز و شبهای قشنگش
  “لب کارون چه گلبارون”
  ازقدیم میگفتن و هنوز هست پل سفید و پارک لب ساحل واقعا دیدنی میشه
  خیابان لشکر رو حتما برید ولی مواظب شکمتون باشید! از ابتدا همه چیز هست از شرینی محلیتا کباب و فلافل و سمبوسه و …
  خوش بگذره

  ۲۴ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • سفریتو

  باید الان وقتی اسم رود کارون میاد بگم یادش بخیر . نه ابی داره نه هوای نه گیاهی

  ۲۶ آذر, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *