رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۱۸ دی ۱۳۹۵

توسعه پایدار در کشور منوط به توسعه روستاها است

لینک این مطلب کپی شد!

به گزارش ایرنا محمدرضا تابش روز شنبه در حاشیه بازدید از دومین نمایشگاه دستاوردها و توانمندی های روستایی کشور در غرفه تولیدات روستایی استان یزد از این اقدام نمایشگاهی که موجب آشنایی مردم با قابلیت های روستائیان و عشایر عزیز و آداب و سنن و تولیدات آنها می شود قدردانی کرد.
نائب رئیس فراکسیون امید مجلس افزود:حق پیشرفت و برخورداری از امکانات و فرصت ها، جزو حقوق مسلم انسانی است و حاکمیت باید این حق را برای زحمتکش ترین و محروم ترین اقشار جامعه یعنی روستائیان و عشایر که در برپایی انقلاب اسلامی و تداوم آن سهم عمده ای داشته اند به رسمیت بشناسد و برای تحقق آن از هیچ کوششی فروگذار نکند.
*تخصیص یک میلیارد و ۵۰۰میلیون دلار برای توسعه اشتغال در روستاها
عضو کمیسیون برنامه ، بودجه و محاسبات مجلس گفت :با اهتمام دولت و تصویب نمایندگان مجلس یک میلیارد و ۵۰۰میلیون دلار جهت امر مهم اشتغالزایی روستائیان تخصیص یافته است .
تابش افزود: با توجه به تجربیات ناموفق گذشته ، باید مراقبت کرد تا این اعتبار بدور از چرخه واسطه گری صرفا به طرح ها و پروژه هایی اختصاص یابد که منجر به افزایش تولید و ایجاد اشتغال پایدار شود.
نایب رئیس کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه در ادامه به مصوبات این کمیسیون در خصوص حمایت از روستائیان اشاره کرد و یاد آور شد: این مصوبات پیش بینی کرده تا در طول اجرای برنامه، برای تقویت اقتصاد روستایی در ۵۰۰ روستا برنامه ریزی شود.
وی ادامه داد : ایجاد ۴۰۰ کانون اشتغال و حمایت از بازارچه های مرزی ،اجرای ۳۰۰طرح توسعه پایدار منظومه ای و ۳۰۰ روستای هدف توسعه گردشگری با اهتمام به امر آموزش ۱۰۰هزار نفر روستائی و عشایر به عنوان پیشرو ، نسبت به بهبود و کیفیت منابع انسانی و افزایش توانایی فردی و جمعی آنها که عضو مهمی در توسعه روستایی محسوب می شود از دیگر مصوبات این کمیسیون نام برد .
وی اضافه کرد : در مصوبات این کمیسیون همچنین مقر گردیده تا با تهیه طرح عمرانی برای یکهزار روستا با اولویت روستاهای کمتر برخوردار، زیرساخت های لازم برای توسعه فراهم گردد و نهایتا در طول سالهای برنامه حدود ۲میلیون شغل برای روستائیان ایجاد شود.
نماینده مردم اردکان، مهاجرت روستائیان به شهرها را حاصل کم توجهی و مدیریت ناصحیح برخی مسئولان به این قشر شریف ، محدودیت منابع ارضی در مقابل رشد جمعیت ، بهره وری کم کشاورزی و فقر دانست و آن را پدیده ای خطرناک و دون شان جمهوری اسلامی که شعار تحقق عدالت و حمایت از اقشار مستضعف و رونق گرفتن روستاها بود، ذکر کرد.
وی گفت: یکی از مؤلفه های مهم در جلوگیری از گسترش پدیده حاشیه نشینی، اهتمام به توسعه روستایی برای دگرگون سازی ساخت اجتماعی و اقتصادی جامعه روستایی است که باید همه مسئولان به این موضوع اهتمام لازم را داشته باشند.
براساس این گزارش تابش ضمن حضور در غرفه های مختلف که فعالیت ها و تولیدات روستایی استانها را به نمایش گذاشته بود، قابلیت های روستائیان یزدی در امر تولید فرآورده های کشاورزی و صنایع دستی را ستود.
تابش در خاتمه با انتقاد از مکان اختصاص یافته به یزد که متناسب با حجم قابلیت های روستائیان این استان نیست،از دست اندرکاران خواست تا این نقیصه در نمایشگاه های مرتبط آتی برطرف شود.
دومین نمایشگاه توانمندی روستائیان کشور که از روز ۱۵دی ماه در محل نمایشگاه دائمی تهران آغاز شده به مدت سه روز ادامه دارد .
اردکان با ۸۵ هزار نفر جمعیت در ۶۰ کیلومتری شمال شهر یزد واقع شده است.

79 توسعه پایدار در کشور منوط به توسعه روستاها است

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *