بلیط هواپیما سوئیت تبریز

ته چین گرمساری

۲۵ شهریور ۱۳۹۳

ته چین گرمساری یکی از غذاهای محلی استان سمنان است. چلو گوشت، یکی از قدیمی ترین غذاهای اعیانی مناطق مرکزی ایران است. غذایی چرب و پرکالری و البته همچنان گران که گرمساری‌ها به آن ته چین هم می‌گویند. این غذا در گرمسار و ورامین یکی از نذری‌های معروف است. هرچند شام عروسی هم می‌شود.

مواد لازم:

برنج: ۶ پیمانه
گوشت: نیم کیلو راسته گوسفندی
دمبه: ۵۰ گرم
سیب زمینی: ۲ عدد
اسفناج: ۱۰۰ گرم
سیر: ۲ حبه
نمک، ادویه

روش تهیه:

برنج را خیس کنید و پس از نیم ساعت روی اجاق قرار دهید تا به جوش بیاید. اسفناج را در یک ظرف بگذارید و زیر آبکشی قرار دهید که می‌خواهید پلو را در آن آبکشی کنید. اسفناج با آب برنج کمی نرم می‌شود.

یک سیب زمینی را ورقه‌ای کنید و ته قابلمه بگذارید. کمی زعفران دم کرده رویش بریزید. سپس یک لایه نه چندان ضخیم از برنج (حدود پنج شش سانتی‌متر) روی سیب زمینی‌ها بریزید. سراغ گوشت بروید. آنها را روی پلو بگذارید دنبه و سیر را هم میان گوشت‌ها قرار دهید. سپس بقیه برنج را روی آن بریزید.

چلو که تمام شد، سیب زمینی دیگر را به سه چهار تکه متوسط بدل کنید و در یک سوی برنج، اسفناج را در سوی دیگر و یک تکه دمبه را میان برنج قرار دهید. آب روغن فراموش نشود.

برنج که دم داد، در قابلمه را بگذارید، شعله را کم کنید و دو و نیم تا سه ساعت صبر کنید چون گوشت خام و سیب زمینی باید با حرارت درون پلو پخته شوند و البته دمبه‌ها باید آب شوند. پس از این مدت غذای شما آماده است.

مهم: گوشت این غذا باید حتما گوسفندی باشد. چون گوشت گوساله، میان برنج، سیاه می‌شود. همچنین اگر گوشت دنده را انتخاب کنید، غذای لذیذتری می‌خورید.

نکته: در نذری و یا برای میهمانی‌های بزرگ، از زیر و رو به غذا حرارت می‌دهند. ضمن اینکه از مرغ هم می‌توانید برای ته چین گرمساری استفاده کنید.

tahchin-gusht-garmsar

                       
رزرو هتل جااینجاس

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *