رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۱۱ مهر ۱۴۰۲

تالاب گندمان ، بهشت پرنده نگری ایران

اشتراک گذاری

تالاب گندمان به عنوان یکی از آبگیرهای حوزه آبریز آق بلاغ با فاصله‌ای نه‌چندان دور از تالاب چغاخور قرار گرفته است. به طوری که بخشی از خروجی تالاب چغاخور به این تالاب سرازیر می‌شود. وسعت تالاب مذکور ۱۰۷۰ هکتار است و ارتفاع آن از سطح دریا ۲۲۱۹ متر است. منابع تامین کننده آب این تالاب علاوه بر باران و برف، چشمه‌ها (چشمه‌های حاشیه تالاب همچون گل کوچک، گل بزرگ، مرادان و نصیرآباد) و رودخانه آقبلاغ است.

اطراف آن نیز همچون تالاب چغاخور پوشیده از مرغزاری زیباست که معمولاً به عنوان مرتع غنی برای چرا احشام استفاده می‌شود. چشمه‌های اطراف تالاب علاوه بر آنکه مکان مناسبی برای گذران اوقات فراغت به شمار می‌آیند، آب تالاب را نیز تامین می‌کنند. از انواع پرندگان دایمی و مهاجری که در تالاب شناسایی شده‌اند میتوان به انواع مرغابی‌ها، کوکر و آنقوت اشاره کرد.

تالاب گندمان

پیشنهاد می کنیم مطلب جاهای دیدنی بروجن ، بام ایران را نیز مطالعه بفرمایید.

تالاب برتر پرنده نگری ایران

تالاب بین‌المللی گندمان با حدود یک‌هزار و ۷۰ هکتار وسعت در فاصله ۶۰ کیلومتری مرکز چهارمحال و بختیاری در شهرستان بروجن قرار دارد و با توجه به برنامه احیای این تالاب که درسال‌های گذشته انجام شده اکنون به عنوان یک زیستگاه و مأمن خوب برای پرندگان مهاجر است. هم‌اینک تالاب بین‌المللی گندمان به‌عنوان پناهگاه حیات وحش و در زمره ۱۰ تالاب برتر پرنده‌نگری ایران و مهم‌ترین زیستگاه‌های جانوری کشور برای اسکان دائم پرندگان بومی و تخم‌گذاری پرندگان مهاجر به‌شمار می‌رود که در دفتر بین‌المللی تحقیقات پرندگان آبزی (لندن -۱۳۵۲) ثبت شده است.

تالاب گندمان

پوشش کیاهی و گونه های جانوری

تالاب بین‌المللی گندمان به‌عنوان یکی از آبگیرهای حوزه آبریز آقبلاغ با فاصله‌ای نه چندان دور از تالاب بین‌المللی چغاخور قرار گرفته است به‌طوری که بخشی از آب خروجی تالاب بین‌المللی چغاخور به این تالاب سرازیر می‌شود.
اطراف تالاب بین‌المللی گندمان همچون تالاب بین‌المللی چغاخور پوشیده از مرغزاری زیبا است و بیش از ۲۵ گونه پوشش گیاهی این تالاب و زمین‌های حاشیه آن را تشکیل می‌دهند. تالاب بین‌المللی گندمان زیستگاه حدود ۱۱ گونه ماهی از جمله انواع ماهی سیاه‌ماهی، کپور و ماهی کولی، دوزیستانی همچون وزغ و قورباغه و خزندگانی مانند لاک‌پشت است.

وجود ۴۸ گونه پرنده بومی و مهاجر مانند انواع اُردک، خوتکا، عقاب، دلیجه، کبک، تیهو، دُرنــا، بلدرچین، کشیم، بوتیمــار، حواصیل، کفچــه، لک‌لک، فلامینگــو، غاز خاکســتری و قــو تالاب بین‌المللی گندمان را بــه یکــی از مناسب‌ترین مکان‌هــای پرنده‌نگری در تمامی فصل‌های سال برای علاقه‌مندان تبدیل کرده است.

تالاب گندمان

زیستگاه پرندگان مهاجر

قسمت پُرآب یا آبگیر محدوده تالاب بین‌المللی گندمان مانند تالاب بین‌المللی چغاخور پناهگاه و زیستگاه پرندگان مهاجر است. همه ساله اواخر فصل پاییز انواع مختلفی از پرندگان نواحی سردسیر شمالی به‌منظور گذران دوره زمستان و تخم‌گذاری به این تالاب مهاجرت می‌کنند. از انواع پرندگان دائمی و مهاجری که در تالاب بین‌المللی گندمان شناسایی شده‌اند می‌توان به انواع مرغابی اشاره کرد.

تالاب گندمان

امکانات تالاب گندمان

از امکانات ویژه تفریحی و ورزشی اطراف تالاب، پرورش و نگهداری اسب و همچنین سوارکاری در مرغزار پیرامون تالاب است. پرورش اسب از زمان های بسیار دور در این منطقه، بخصوص در بین قبایل بختیاری معمول بوده است. نژاد ویژه‌ای به وجود آورده است، که آمیزه‌ای از نژاد بومی و عربی می‌باشد.

تالاب گندمان

بهترین زمان سفر به تالاب گندمان

منطقه گندمان سردسیر و دارای زمستان‌های بسیار سرد و سخت است. طوری که دمای هوا در این فصل گاهی به ۳۰ درجه سانتی‌گراد زیر صفر می‌رسد. حداکثر دمای این تالاب در تابستان به حدود ۳۰ درجه بالای صفر می‌رسد. سردترین ماه سال در این منطقه دی ماه و گرم‌ترین ماه آن تیر ماه است. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم برای سفر به این تالاب زیبا، فصل بهار و یا شهریور ماه و پاییز را انتخاب کنید.

تالاب گندمان

 تالاب گندمان

تالاب گندمان

IMAGE634877428067208051 تالاب گندمان

IMG_5990. تالاب گندمان

JBB15031 تالاب گندمان

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *