رزرو هتل فضاگشت
۲۲ آبان ۱۴۰۲

تالاب کجی نمکزار

اشتراک گذاری

تالاب کجی نمکزار نهبندان با دارا بودن چشم اندازی بسیار زیبا، در ۷۵ کیلومتری نهبندان و در حاشیه محور این شهرستان به بیرجند قرار گرفته است. مساحت این تالاب ۲۲ هزار هکتار و ۷۶۵ متر مربع می باشد. با وجود خشکسالی های چند سال اخیر در این شهرستان، اما همچنان زنده و پایدار مانده است. این تالاب شوره ‌زاری وسیع است که به خاطر پایین بودن از سطح ارتفاع آن نسبت به مناطق اطراف و با توجه به شوری زیاد خاک آن به دریاچه‌ای پوشیده از نمک و به رنگ سفید تبدیل شده است.

تالاب کجی نمکزار

پرندگان مهاجر

از آنجا که در فصل‌های پاییز و زمستان این تالاب دارای آب می باشد، لذا به محل امنی برای پرندگان آبزی تبدیل شده و همه ساله پذیرای پنج هزار پرنده مهاجر و بعضا از نوع نایاب کشور است. البته گونه‌های پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی این تالاب ۱۴ گونه برآورد شده و از این پرندگان مهاجر می‌توان به عقاب طلایی، زاغ‌بور، دال، زاغی، کنجشک درختی، پرستو، هدهد، دم جنبانک ابلق، چکاوک کاکلی، هوبره، سبزه قبا، جغد کوچک، بلدرچین معمولی و زاغ نوک قرمز اشاره کرد.

زاغ بور

پرنده ‘ زاغ‌بور’ منحصربه فردترین و پرنده آندمیک ایران (تنها در ایران وجود دارد) به شمار می‌آید. تالاب کجی نمکزار نهبندان زیستگاه این پرنده زیبا است. زاغ‌بور جز آن دسته از پرندگانی است که فقط در ایران و آن هم در استان‌های سمنان و یزد و بویژه در خراسان جنوبی و شهرستان نهبندان زندگی می‌کند. از زاغ‌بور به عنوان جواهر کمیاب و نادر کویر یاد می‌کنند. همچنین این پرنده با زیبایی‌های خاص خود یکی از قابلیت‌های گردشگری کشور و شهرستان نهبندان محسوب می‌شود.

هوبره

یکی دیگر از پرندگان خاص این تالاب هوبره می باشد که از حدود ۶۰ سانتی‌متر طول برخوردار است. تقریبا هم اندازه میش‌ مرغ و از زنگوله بال بسیار بزرگتر است. این پرنده از نظر ظاهری شبیه بوقلمون است. به طور کلی پر و بال قهوه‌ای زیر تنه خاکستری و دسته پرهایش سیاه و سفید بلند که از دو طرف گردنش آویزان و حالت دامن مانندی دارد. زیستگاه اصلی این پرنده در مناطق دشتی، تپه‌ ماهورها، ریگزارها، بیابان‌ها، نواحی کویری با بوته‌های پراکنده یا علف‌های کوتاه و حاشیه گند مزارع است.

حدود ۳۲ نوع پرنده هوبره در دنیا وجود دارد. جنس نر و ماده آن شبیه یکدیگرند اما پرنده نر در حدود ۱۰‏‎‎ درصد از پرنده ماده بزرگتر‏‎ است.

talab-kaji-c تالاب کجی

گونه های جانوری

تالاب کجی همچنین زیستگاه ۱۴ گونه پستاندار نظیر پامسواکی بزرگ، گرگ، روباه، تشی، خرگوش، خارپشت، کفتار و پایکا می باشد. علاوه بر اینها این تالاب زیستگاه ۱۰ گونه خزنده نظیر دشتی، جعفری، پلنگی و مارهای قیطانی می‌ باشد.

پوشش گیاهی تالاب کجی نمکزار

این تالاب همچنین با برخورداری از برآمدگی‌های خشکی همراه با پوشش گیاهی مناسب برای تخمگذاری پرندگان محسوب می‌شود. قیچ، تاغ و گز از گیاهان و پوشش گیاهی مهم و عمده تالاب کجی نمکزار نهبندان به شمار می‌رود. این گیاهان از پوشش نسبتا خوبی در این منطقه برخوردار هستند.

به دلیل بارندگی‌ها و رحمت الهی در شهرستان این تالاب از آب پر و مواج شده که در کنار آن بوته‌های فراوان گز، آتریپلکس، هالوکنموم و نی به چشم می‌خورد. تخریب زیستگاه به دلیل گسترش فعالیت‌های کشاورزی، قطع درختان و بوته‌ها، حضور دام و چرای بی‌رویه از عوامل تهدید کننده زیستگاه این پرنده نادر است. نیازمند مراقبت و حفاظت ویژه است و از آن می‌توان به عنوان استعداد بالقوه گردشگری یاد کرد. آب تالاب به واسطه املاح معدنی موجود در آن خواص درمانی بسیاری برای بیماری‌هایی نظیر آرتروز، رماتیسم و بیماری‌های مفاصل دارد.

تالاب کجی نمکزار

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *