بلیط هواپیما

تالاب اینچه

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۷ مرداد ۱۳۹۳

این مجموعه در قسمت جنوبی رودخانه اترک واقع شده و مشتمل بر تالاب‏ها و مرداب‏های اینچه، آلماگل، آلاگل، اینجه برون، بی‏بی شیروان، آجی گل، نمک و دانشمند است که مجموع مساحت آنها ۱۲۵۰ هکتار تخمین زده می‏شود. برخی از این تالاب‏ها از جمله تالاب آلاگل در فهرست کنواسیون تحقیقات بین‏المللی پرندگان آبزی و مهاجر در سال ۱۳۵۰ به ثبت رسیده است.

فاصلة تالاب‏ها از یکدیگر بسیار نزدیک است و آب و هوای محدودة آن‏ها مدیترانه‏ای گرم با تابستان‏های خشک و گرم و زمستان‏های ملایم می‏باشد. سطح آب تالاب‏ها در زمان پرآبی به بیش از ۲۵۰۰ هکتار نیز می‏رسد. این مساحت به عواملی نظیر میزان آب ورودی و خروجی، به اقلیم و دیگر عوامل محیطی بستگی دارد. آب این تالاب‏ها از رودخانه اترک تأمین می‏شود.

تالاب‏های یاد شده محل زیست پرندگان مهاجر متنوعی است که از جمله آنها می‏توان به فلامینگوها، قوها، غازها، حواصیل و … اشاره کرد. فصل شکار طبق تقویم ادارة محیط زیست از اول پاییز تا آخر زمستان هر سال و هر هفته دو روز (چهارشنبه و جمعه) می‏باشد.

از ماهیان این تالاب‏ها نیز می‏توان به کولی، اورنج، سیم پرک و شیشه ماهی اشاره کرد که فصل صید آن طبق مجوز ادارة محیط زیست گنبد از ۱۵ اردیبهشت تا ۱۵ اسفندماه هر سال می‏باشد.

از آنجا که این مجموعه تالاب‏ها و مرداب‏ها دارای راه‏های دسترسی، محوطه‏های اطراق، چشم‏اندازهای دشتی، مرغزارهای وسیع و پرندگان بومی و مهاجر، همچنین استفاده‏های طبی می‏باشند، قابلت‏های فوق‏العاده‏ای را برای ایجاد یک کانون تویستی فراهم می‏کنند. شکار و صید بی‏رویه، چرای دام، وارد کردن گونه‏های غیر بومی، قطع اشجار و … از جمله عوامل تهدیدکنندة این تالاب‏ها به شمار می‏آیند.

aghtainch تالاب اینچه

aghtainch1 تالاب اینچه

aghtainch2 تالاب اینچه

aghtainch3 تالاب اینچه

aghtainch4 تالاب اینچه

aghtainch5 تالاب اینچه

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *