رزرو هتل فضاگشت
۵ آذر ۱۳۹۸

بوستان نوروز

اشتراک گذاری

بوستان نوروز بزرگترین بوستان پهنه غربی اراضی عباس آباد تهران با کارکرد تفریحی، فرهنگی و تفرجی است که برای آن کارکردهای بین‌المللی و فرهنگی در حوزه کشورهای عضو اکو نیز تعریف شده است.در پهنه غربی ۶۵ هکتاری اراضی عباس آباد تهران، بوستان نوروز با بیش از ۹۰ هزار متر مربع مساحت، بزرگترین بوستان مجموعه را تشکیل می‌دهد که کارکرد تفریحی، فرهنگی و تفرجی برای آن در سطح فرامنطقه‌ای و بین‌المللی پیش‌بینی شده است.کارکردهای بین‌المللی و فرهنگی بوستان نوروز در حوزه کشورهای عضو اکو تعریف شده که در همین راستا بخشی از این بوستان به نام «اکو» در نظر گرفته شده است که محلی برای معرفی آیین‌ها و سنت‌های کشورهای عضو اکو با محوریت آیین و سنت «نوروز» در تمام ایام سال خواهد بود.

در این بوستان ۱۲ سکو به ۱۲ کشور عضو اکو و دو سکو نیز به کشورهای عراق و بحرین که نوروز را جشن می‌گیرند ولی عضو اکو نیستند اختصاص پیدا کرده است که هر کشور می‌تواند در یکی از این سکوها به معرفی خود در حوزه گردشگری، نمایش آداب و رسوم، صنایع دستی و موسیقی بپردازد.نوروز به عنوان یکی از شاخصه‌های فرهنگی مشترک بین کشور‌های عضو اکو مطرح است که این مسئله در بین کشور‌های همسایه دریای خزر نیز صادق بوده و به همین منظور دریاچه‌ای به شکل نقشه دریای خزر در این بوستان طراحی شده است.

اجاره خودرو

دیدنی‌ها و جاذبه‌های گردشگری بوستان نوروز با دریاچه منحصر به فرد این بوستان تکمیل می‌شود. دریاچه بوستان «نوروز» به شکل دریای خزر شامل دو قسمت شمالی و جنوبی است که مساحت آن‌ها به ترتیب ۳۵۰۰ مترمربع و ۱۲۰۰۰ مترمربع و مجموعا ۱۵۵۰۰ مترمربع است عمق دریاچه ۵/۱ متر و در حاشیه آن فضاهای سبز و گردشگری از جمله مسیر دوچرخه و پیاده رو در نظر گرفته شده است. دریاچه خزر به صورت دریاچه‌ای مصنوعی که پرندگان آبی در آن شنا می کنند چشم اندازی خیره کننده را در این بخش از پهنه گردشگری عباس آباد فرا روی گردشگران قرار می دهد.

با توجه به موقعیت جغرافیایی دریاچه خزر در بین کشورهای همسایه و نگاه بین المللی که در طراحی و ساخت بوستان نوروز مد نظر بوده، دریای «خزر» به عنوان نمادی برای همبستگی و دوستی بین آن‌ها در نظر گرفته شده است

موقعیت بوستان نوروز نسبت به بزرگراه‌ها و اتوبان‌ها و سایر بوستان‌های تهران به این ترتیب است که بوستان نوروز در قسمت غرب بزگراه شهید مدرس واقع شده و در قسمت جنوبی بوستان آب و آتش قرار دارد. در صورتی که بعد از گذر از بوستان آب و آتش و بنادر به سمت جنوب حرکت کنید، بعد از گذر از اتوبان شهید همت می‌توانید با استفاده از پل ارتباطی وارد بوستان نوروز و مجموعه پلانتاریوم شوید.

بوستان نوروز علاوه بر همه ویژگی‌ها و کارکردهای فرهنگی‌اش، یک بوستان دوستدار کودک هم هست. افزون بر اینکه سایر دیدنی های این بوستان برای کودکان جذاب و هیجان انگیز است فضای بازی کودکان با وسعت ۱۸۰۰ متر مربع با طراحی ویژه بر اساس بازی‌های کودکانه و منطبق با نیاز‌های این گروه سنی در جنوب بوستان «نوروز» ساخته شده است. همچنین یکی از کاربری های دریاچه بوستان «نوروز» فراهم کردن فضایی برای بازی‌های آبی برای کودکان است که با توجه به نزدیکی آن به فضای بازی کودکان می‌تواند در آینده‌ای نزدیک به فضایی جذاب برای خانواده ها و کودکان تبدیل شود.

مجموعه پلانتاریوم چهارمین آسمان‌نمای بزرگ دنیاست و ظرفیت وسیعی برای دانش‌پژوهان در حوزه نجوم و سایر رشته‌های علمی است. مجموعه پلانتاریوم که در بوستان نوروز جای گرفته مجموعه‌ای است که در آن به دیگر رشته‌های علمی از جمله فیزیک، شیمی و زیست‌شناسی هم توجه شده است.

بوستان نوروز ۱۲ فروردین ماه ۱۳۹۲ همزمان با روز جمهوری اسلامی به طور رسمی به بهره‌برداری رسید. هر چند که اجرای زنده ویژه برنامه شبکه پنج سیمای جمهوری اسلامی ایران در لحظه تحویل سال ۱۳۹۱ در بوستان نوروز، گویی نوعی افتتاح غیررسمی این بوستان بود که البته حضور عده‌ای از شهروندان تهرانی در بوستان نوروز همزمان با لحظه تحویل سال، از جمله جلوه‌های این افتتاح غیر رسمی به شمار می‌رفت.

boustan-nowrouz بوستان نوروز

بوستان-نوروز بوستان نوروز

درست در انتهای جنوبی پل ابریشم و در آستانه بوستان نوروز اسکیت پارک قرار دارد. یکی از بزرگترین و مجهز ترین مجموعه های اختصاصی ورزش اسکیت در خاورمیانه که با ۴۵۰۰ متر مربع مساحت و بهره مندی از فضاهای خدماتی و تفریحی و نیز سکو ها و مسیر های حرفه ای ایجاد شده علاقمندان این رشته را برای انجام حرکات نمایشی ، مسابقات و تفریح و ورزش به وجد می آورد.

کمی آن طرف تر گنبد سفید رنگ سینما گیم هفت بعدی به چشم می خورد. این سینما گیم با بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا یکی از نمونه های کم نظیر در سطح کشور است که با سازه ای کره‌ای شکل با ۸۵ متر مربع مساحت بازی‌های رایانه‌ای جذاب را با ویژگی‌های خاص سینماهای چند بعدی تلفیق کرده است.
اگر از زیر سازه های چادری پل ابریشم ۲ در شمال بوستان نوروز عبور کنید، زیر پاهای شما فضایی یک هکتاری قرار دارد که به نمایشگاه و بازار گل و گیاه اختصاص پیدا کرده است در این مجموعه شما می توانید ضمن خرید و تماشای انواع گل و گیاه در خصوص نگهداری فضای سبز، گیاهان زینتی و گل های آپارتمانی اطلاعات خوبی را بدست آورده و آموزش های لازم را ببینید.

بوستان فرهنگی نوروز در ضلع جنوبی به میدان مشاهیر می‌رسد. میدانی به مساحت ۴۲۰۰ متر مربع که با طرحی از فرش ایرانی به عنوان یکی از نمادهای فرهنگی کشور، سنگفرش شده است. دروازه ورودی منحصر به فرد میدان مشاهیر برگرفته از معماری اصیل ایرانی نمادی از خوش آمد گویی شکوهمند به استقبال کنندگان از بهار و نوروز است و در کناره های میدان نیز ۶۰ سردیس مفاخر حوزه تمدنی ایران اسلامی نصب شده اند. این میدان با توجه به کارکردهای بین المللی این بوستان با هدف آشنایی بیشتر گردشگران با مفاخر تمدن ایرانی احداث شده است و مکانی برای برگزاری برنامه های فرهنگی و همچنین پاسداشت مقام شامخ مفاخر ایران زمین است.

بوستان نوروز  بوستان نوروز

بوستان نوروز  بوستان نوروز

 

بوستان نوروز  بوستان نوروز

نحوه دسترسی به بوستان نوروز

بوستان «نوروز» در ضلع شرقی بلوار «آفریقا» و شمال بزرگراه رسالت قرار دارد. برای رسیدن به نوروز می توانید یا از بلوار آفریقا وارد خیابان دادمان شوید و یا پس از ورود به بزرگراه حقانی، خیابان دیدار را تا انتها طی کنید. بوستان نوروز در جنوب بوستان های آب و آتش و بنادر قرار دارد و یک پیاده روی و یا دوچرخه سواری لذت بخش در مسیر ویژه احداث شده و گذر از روی بزرگراه همت از طریق پل ابریشم می تواند بهترین انتخاب باشد.

به هرحال حمل و نقل عمومی از طریق ایستگاه های متروی حقانی ، مصلی و همت و نیز خط بی آر تی خیابان ولی عصر و سایر خطوط اتوبوسرانی و تاکسیرانی در دسترس است و شما را به حوالی این بوستان جذاب می رساند .

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *