رزرو هتل ایران بوم گردی

بوستان جوانمردان تهران

زمان مطالعه : 7 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۲۷ دی ۱۴۰۰

بوستان جوانمردان تهران ، یکی از پارکهای بزرگ تهران است که در محدوده شمال غربی شهر تهران احداث شده است. بوستان جوانمردان ایران با مساحت کلی ۱۵۰ هکتار، که فاز اول آن که میان محور شهید همت و شهید حکیم قرار دارد، در ابتدای تابستان سال ۱۳۹۱ خورشیدی ،در زمان مسئولیت دکتر قالیباف در شهرداری تهران افتتاح شد . فضای وسیع، پوشش گیاهی ارزشمند، امکانات مناسب و آب و هوای مطلوب از امتیازات این پارک است. گذر رودخانه کن از میان این پارک ویژگی انحصاری این تفرجگاه است. وجه تسمیه این پارک، تکریم مشاهیر و جوانمردان گرانقدر ایران زمین است. به همین خاطر ۷۰ مجسمه از مشاهیر و جوانمردان این سرزمین در این پارک نصب شده است. این اقدام علاوه بر زیبایی بصری در معرفی بزرگان کشور عزیزمان بسیار مؤثر است. گردشگران می‌توانند عکس‌های زیبا و متفاوتی با مجسمه مشاهیر و جوانمردان ایران از این پارک به یادگار داشته باشند.

پارک-جوانمردان15 بوستان جوانمردان

ویژگی های بوستان

در احداث این پارک نکات خاصی رعایت شده که آگاهی از آن خالی از لطف نیست. در ساخت این مجموعه تلاش شده تا از مصالح سازگار با طبیعت استفاده شود. به جز آن، با هدف احترام به طبیعت، هیچ درختی در این پروژه قطع نشده است. در نتیجه یکی از امتیازات پارک جوانمردان، باغ گیاه‌شناسی آن است. پوشش گیاهی متنوع و تماشایی این پارک نیز بر اساس اصول کارشناسی انتخاب شده است. اغلب گیاهان با در نظر گرفتن اکوسیستم منطقه انتخاب شدند.

برای سیستم‌ آبیاری درختان نیز در اغلب موارد، آبیاری قطره‌ای و بارانی به کار رفته است. در نتیجه در این مجموعه در تمام فصول سال فضایی دلنشین و تماشایی دارد. از نکات دیگری که در احداث این پارک لحاظ شده است مسئله انرژی خورشیدی است. تأمین روشنایی و آب گرم در این پارک با استفاده از انرژی خورشیدی صورت می‌گیرد. این اقدام ارزشمند علاوه بر صرفه‌جویی در انرژی، نقش بسزایی در فرهنگ‌سازی در جامعه دارد.

پارک-جوانمردان8 بوستان جوانمردان

مساحت بوستان جوانمردان تهران

همانطور که گفتیم مساحت کلی پارک در حدود ۱۵۰ هکتار است. این فضای وسیع، این پارک را به یکی از بهترین گزینه‌های تفریح در تهران تبدیل کرده است. زیرا در این فضا به راحتی امکانات منحصر به فردی چون پیست دوچرخه پارک جوانمردان احداث شده است. طول تقریبی این پیست ۸۰۰۰ متر عنوان شده است. از دیگر جاذبه‌های این پارک، برکه پرندگان آن است. این برکه حدود ۹۰۰ مترمربع وسعت دارد. جذابیت برکه پرندگان با تجهیزات آب‌نمای موزیکال و رقص نور دو چندان شده است.

در باغ گیاه‌شناسی این بوستان نیز فضای دلپذیری در انتظار علاقه‌مندان به گل و گیاه است. مساحت این باغ گیاه‌شناسی در حدود ۳۰۰۰ متر مربع است. در این مجموعه، گردشگران می‌توانند از تماشای گونه‌های متنوع گل و گیاه لذت ببرند. فروشگاهی نیز برای فروش انواع گیاهان و ابزار و لوازم باغبانی در دسترس گردشگران است. در زمان‌های خاصی در طول سال نیز جشنواره گل و گیاه در این مکان برگزار می‌شود.

رود کن ( رودخانه پارک جوانمردان تهران )

رودخانه بوستان جوانمردان تهران یا همان رودخانه کن از ویژگی‌های انحصاری این مجموعه است. عبور این رودخانه از میان پارک بر طراوت و نشاط فضای پارک افزوده است. گردشگران در کنار امکانات تفریحی مدرن می‌توانند از آب و هوای دل‌انگیز منطقه کن نیز لذت ببرند. رودخانه کن پارک را به دو بخش تقسیم کرده و پلی زیبا به عنوان رابط این دو بخش احداث شده است.

بخشی از این بوستان به منطقه ۲۲ و بخش دیگر به منطقه ۵ شهرداری تعلق دارد. منظره پل زیبایی که بر روی رودخانه نصب شده را می‌توان بهترین عکس پارک جوانمردان تهران توصیف کرد. نکته قابل تأمل این است که در احداث این پارک، مدیریت سیلاب نیز مورد توجه قرار گرفته است.

پارک-جوانمردان9 بوستان جوانمردان

شهربازی پارک جوانمردان تهران

در گوشه و کنار این پارک چندین زمین بازی برای کودکان وجود دارد. بنابراین از هریک از ورودی‌های پارک که وارد شوید یافتن زمین بازی کودکان دشوار نیست. وسایل بازی در این زمین‌ها برای کودکان و نوجوانان زیر چهارده سال مناسب است. در اطراف این زمین‌های بازی معمولاً آلاچیق‌هایی برای اطراق خانواده‌ها وجود دارد. علاوه بر آن، زمین‌های بازی چندمنظوره، فضای بازی‌های الکترونیک مانند ماشین برقی و سینما شش بعدی نیز در این پارک وجود دارد.

پیست دوچرخه پارک جوانمردان

یکی از اصول مدیریت یک تفرجگاه، تجهیز آن با امکانات مناسب است. در این مورد، دست‌اندرکاران طراحی این مجموعه به درستی از فضای گسترده این مکان بهره‌گرفتند. احداث پیست دوچرخه‌سواری در بوستان جوانمردان امتیاز ویژه‌ای برای این پارک محسوب می‌شود. علاقه‌مندان و ورزشکاران به راحتی می‌توانند در پیست ۸ کیلومتری این پارک از دوچرخه‌سواری لذت ببرند. نکته مهم این است که این مسیر در فضایی سرسبز با آب و هوای مطلوب قرار دارد. در نتیجه گردش در چنین فضایی در تغییر روحیه انسان بسیار مؤثر است.

پارک-جوانمردان11 بوستان جوانمردان

مسیر دوچرخه سواری پارک جوانمردان تهران

برای تأمین دوچرخه پارک جوانمردان، هم بخش دولتی و هم بخش خصوصی فعال هستند. گردشگران می‌توانند از باجه‌های دولتی به رایگان دوچرخه کرایه کنند. ولی برای کرایه دوچرخه از مؤسسات خصوصی باید هزینه مورد نظر آن را پرداخت کنند.

رستوران پارک جوانمردان تهران

صرف غذا بخش جدایی‌ناپذیر گشت و گذار و تفریحات دوستانه و خانوادگی است. هیچ چیز بدتر از این نیست که بعد از چند ساعت تفریح و ورزش برای تهیه یک غذای خوشمزه با مشکل مواجه شوید. خوشبختانه در بوستان جوانمردان از لحاظ امکانات رفاهی مانند انواع کافه و رستوران نیز کمبودی وجود ندارد. شما می‌توانید با خیالی آسوده به گردش و تفریح بپردازید و هر زمان که مایل بودید برای صرف غذا اقدام کنید. بدیهی است در کافه‌ها و باجه‌ها اغلب غذاهای سبک و فست فود سرو می‌شود. ولی در رستوران پارک جوانمردان می‌توانید از طعم انواع غذاهای لذیذ ایرانی لذت ببرید.

مجسمه بوستان جوانمردان

یکی از بخش‌های معروف پارک جوانمردان، کوشک‌های پذیرایی چایخانه‌های سنتی آن است. در قسمتی از این پارک که به باغ هنرمندان شهرت دارد چایخانه‌های سنتی در فضای سبز آراسته‌ای قرار دارند. این قسمت به دلیل فضای دل‌انگیز و سرسبز و البته حضور هنرمندان معروف، شهرت زیادی دارد.

پارک-جوانمردان14 بوستان جوانمردان

تفریحات بوستان جوانمردان

گستردگی فضای این پارک موجب شده تفریحات متنوعی در این پارک وجود داشته باشد. علاوه بر زمین‌های بازی، شهربازی و دوچرخه‌‌سواری تفریحات دیگری نیز در این پارک وجود دارد که عبارتند از موارد زیر است.

پیاده‌روی

پیاده‌روی ساده‌ترین تفریحی است که در هر مکان سرسبز و خوش آب و هوا بسیار مطلوب است. این ورزش مفید برای همه گروه‌های سنی مناسب است و به وسیله خاصی هم نیاز ندارد. اما در این پارک، مسیرهای ویژه‌ای برای پیاده‌روی طراحی شده که ۲۴۰۰۰ متر امتداد دارد. در نتیجه گردشگران می‌توانند در آرامش کامل از فضای سرسبز و هوای دل‌انگیز پارک لذت ببرند.

اسکیت

در این پارک، یک زمین اسکیت حرفه‌ای به وسعت ۴۶۰۰ متر مربع وجود دارد. این زمین اسکیت در ضلع شمال غربی پارک قرار دارد. این زمین با امکاناتی نظیر زمین اسکیت آموزشی، سکوهای سرپوشیده و سکوهایی برای نشستن، تجربه‌ای مطلوب از این ورزش پر هیجان را در اختیار گردشگران قرار می‌دهد.

امکانات ورزشی

در این پارک امکاناتی نظیر زمین فوتبال، میز پینگ پنگ، میز شطرنج، فوتبال دستی و زمین تنیس نیز برای گردشگران فراهم است.

پارک-جوانمردان12(1) بوستان جوانمردان

ورزش سالمندان

در این بوستان، فضای خاصی برای ورزش سالمندان و افراد ناتوان جسمی در نظر گرفته شده است. این فضا که دارای امکانات مخصوص برای این افراد است حدود ۵۵۰ متر مربع وسعت دارد.

درشکه سواری

در فضای این بوستان مسیری وجود دارد که گفته می‌شود برای درشکه‌سواری احداث شده است. مطابق طراحی صورت گرفته گردشگران می‌توانند سوار بر درشکه در تمام محوطه پارک گردش کنند. البته ظاهراً هنوز این گزینه به طور دائم فعال نیست.

پارک-جوانمردان13 بوستان جوانمردان

پیک نیک

فضای وسیع و سرسبز این پارک، انتخاب مناسبی برای یک پیک‌نیک خانوادگی است. گردشگران به راحتی می‌توانند در قسمت‌های مختلف پارک از امکاناتی نظیر آلاچیق و باربیکیو برای یک پیک‌نیک به یاد ماندنی استفاده کنند.

پارک-جوانمردان5 بوستان جوانمردان
سایر امکانات رفاهی بوستان جوانمردان

به طور کلی این پارک از جمله مکان‌ های تفریحی تهران است که از لحاظ خدمات کمبودی در آن دیده نمی‌شود. در کنار امکاناتی که ذکر شد امکاناتی نظیر آمفی تئاتر، باجه‌های پلیس، نمازخانه، سرویس بهداشتی، غرفه‌های فروش محصولات فرهنگی، خانه سلامت و حتی امکانات آتش‌نشانی در این پارک موجود است. لذا گردشگران می‌توانند با خیالی آسوده و در کمال امنیت از گردش خود لذت ببرند.

آدرس پارک جوانمردان تهران

بوستان جوانمردان در محدوده غرب و شمال غربی تهران و در دره کن قرار دارد. اگر با ماشین شخصی به این بوستان می‌روید نگرانی از بابت جای پارک نداشته باشید. پارکینگ بوستان جوانمردان ظرفیت قابل قبولی برای پارک خودرو گردشگران دارد. برای ورود به این مجموعه دو ورودی غربی و شمالی در نظر گرفته شده است. ورودی غربی پارک در بلوار صدرا و ورودی شمالی در بزرگراه همت قرار دارد. بنابراین مسیرهای دسترسی به بوستان جوانمردان عبارتند از:

مسیر اول: حکیم غرب، اتوبان علامه جعفری، میدان المپیک، بلوار صدرا، ورودی غربی بوستان جوانمردان.
مسیر دوم: همت غرب، جنوب دهکده المپیک، ورودی شمالی بوستان جوانمردان.
ایستگاه مترو پارک جوانمردان در حقیقت همان ایستگاه ورزشگاه آزادی است. بنابراین شما باید سوار خط ۵ مترو تهران شده و در ایستگاه ورزشگاه آزادی پیاده شوید. مابقی مسیر را باید با تاکسی‌های خطی میدان المپیک طی کنید.

پارک-جوانمردان10 بوستان جوانمردان

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

هتل های وان ترکیه
 

نظر کاربران :

 • علی اصغر اسکندری

  مکان خوبی هستش برای خانواده و گردش همه چی داره ولی برای یه دوچرخه سوار حرفه ای جای بسیار بزرگی نیست ولی کلا خوب بود همچی داره واقعا خوبه یه بار باید حتما برید خیلی خوبه جای

  ۲۹ اسفند, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
 • محمد

  دارای پارک بازی کودکان فضای سبز الاچیق باربیکیو مناسب دوچرخه و قدم زدن

  ۹ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • مهرنوش زاده رفيع

  پاركي با دسترسي از چند جا ، ميدا المپيك، حكيم و همت
  براي كباب درست كردن هم عاليه و جاي پارك خيلي زيادي هم داره

  ۱۲ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  جاباما