بلیط هواپیما تور خارجی

بندرکنگ

2014-04-07بندرکنگ هرمزگان بندر کنگ

بندر کنگ واطراف آن جزو حومه بندر لنگه به شمار می‌آید، در کنگ مساجد متعددی و مغازه‌های گوناگونی وجود دارد، بیشتر اهل کنگ از پیروان امام شافعی هستند، و به زبان فارسی تکلم می‌کنند، اما نوشته‌های آنها به زبان عربی است و نامه‌ها و سندها را به زبان عربی تدوین می‌نمایند.
بندر کنگ دارای تأسیسات برق، لوله کشی، بانک، مسجد، آب انبار (برکه) دبستان، راهنمایی دخترانه و دبیرستان پسرانه‌است.
حومه: منطقه‌ای گسترده‌ای است از توابع بخش مرکزی شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان واقع در جنوب ایران. مرکز حومه بندر کنگ است، بندر نقطه‌ای است در کرانه دریا که کشتیها در کنار آن پهلو می‌گیرند و یا لنگر می‌اندازند تا در آنجا بارگیری و یا بار خود را تخلیه نمایند.

تاریخچه کنگ
در زمان قدیم شهر کنگ یکی از مراکز مهم دولت پرتغال بوده، در زمانی که برتغالیها تسلط بر خلیج فارس و منطقه داشته‌اند، لنگرگاهی در کنگ ساخته بودند که کشتیهای بزرگ خودرا در آن لنگر می‌کردند، همچنین قلعه بزرگی ساخته بودند که مقر حکم آنها بود، آثار این قلعه در کنار دریا باقی مانده‌است، وقتی که آب دریا مَد می‌یابد آب اطراف بقایای این قلعه را فرا می‌گیرد، اما وقتی که آب دریا جزر است قسمتی بزرگی از قلعه نمایان می‌شود، این قلعه در پیش مردم کنگ به قلعه پرتغالیها معروف است.

جمعیت
جمعیت شهر کنگ طبق سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۸۵ ، برابر با ۱۴۸۹۴ نفر بوده‌است.

راه قلعه لشتان
روایت است که از قلعه پرتغالیها تا قلعه لشتان که بر فراز کوه‌های بار چاه واقع است راهی زیر زمینی که قسمتی از این راه مانند تونل ساخته بودند و از کنگ به قلعه لشتان می‌رفتند، مخصوصاً در ایام جنگ و شور وآشوب، از این راه نیز ذخیره ومهمات برای کسانی که در قلعه لشتان سنگر گرفته بودند می‌رساندند.

ملاحان کنگ
در دوران قدیم در بندر کنگ ۳۰ کشتی بزرگ وجود داشته که به سرپرستی ملاحان برجسته کنگی به وسیله آنها سفرهای دریایی دراز به سوی هند، آفریقا، بصره، ممباسا، و محمره سفر می‌کردند، وکالاهای تجارتی مانند: خرما، الورد، المستکی، جوز، و لوز، سجاده، به هند و آفریقا و ممباسا می‌بردند، واز آنجا چوب و چایی و پارچه به بندر کنگ می‌آوردند.
گاهی این کشتی‌ها در منطقه‌ای بنام «کوران» در راس جزیره قشم لنگر می‌انداختند وبعد از مدتی توقف واستراحت به سفر خودشان ادامه می‌دادند، وگاهی هم برای تعمیر کشتیهای خود به آنجا می‌رفتند.

برکه دریا دولت
در بیرون از شهر کنگ از سمت شمال یک آب انبار (برکه) بسیار بزرگی وجود دارد که آن را برکه دریا دولت می‌گویند، به خاطر بزرگی غیر قابل تصور این برکه «دریا دولت» نامیده شده‌است، به خاطر وسعت این برکه فقط نیم سقف دارد و سقفش کامل نیست مانند سایر برکه‌ها که سقف کامل دارند. خانه‌های قدیمی کنگ از سنگ و گچ ساخته شده‌است و در بالای آنها بادگیر وجود دارد، مخصوصاً خانه‌های تجارتها که در آن دوران در بندر کنگ زندگی می‌کردند.

بندرکنگ

PDFPrint
سوئیت تبریز تور رزرو هتل
 

نظر کاربران :

  • نظر بده، 5000000 ریال جایزه نقدی بگیر، بدون قرعه کشی ! اسپانسر: رزرواسیون مهر

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نظر بدید، جایزه ببرید!نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
هر چقدر در جاذبه های بیشتری نظر بنویسید شانس برنده شدن بالایی خواهید داشت(شرایط دریافت جایزه)