بلیط هواپیما سوئیت تبریز

شهر بندر جاسک

۱۷ شهریور ۱۳۹۷شهر بندر جاسک هرمزگان بندر جاسک

جمعيت شهر بندر جاسک طبق سرشماري عمومي نفوس و مسکن در سال ۱۳۸۵ ،برابر با ۱۲۱۳۴ نفر بوده‌است.

تاريخچه
نام اين بندر که امروز جاسک ناميده مي‌شود، در دوران گذشته به صورت‌هاي جاشک، چاشک، جک، رأس‌الجاسک و چاسک نيز ثبت شده ‌است. در دوران بسيار قديم بندر جاسک يکي از کانون‌هاي معتبر آئين ميترا بود. معبدي به نام آناهيتا در جاسک باقي مانده ‌است. تهمتن بن توران شاه ملقب به سلطان قطب‌الدين در سال ۱۳۳۰ ميلادي به بعد در جاسک حکومت داشته‌است. در سال هزار و ششصد و چهارده ميلادي انگليسي‌ها بندر جاسک را به عنوان بندر تجاري خود در شمال خليج فارس انتخاب کردند.

اولين محموله انگليسي‌ها در سال ۱۶۱۶ با کشتي از هند در جاسک پهلو گرفت و در سال ۱۶۱۹ ميلادي، تجار مذکور اولين تجارتخانه شرکت هند شرقي در جاسک را تأسيس کردند. اين بندر تا زماني که بندرعباس به تجارت انگليسي‌ها اختصاص داده شد، مرکز تجارت و معاملات کمپاني هند شرقي با مرکز ايران بود. در اواخر سال ۱۶۲۰ ميلادي هلندي‌ها از ورود دو کشتي کمپاني هند شرقي به بندر جاسک جلوگيري کردند. اين کار که منجر به نبرد سختي بين انگليسي‌ها و هلندي‌ها در حوالي اين بندر شد، به شکست و اخراج هلندي‌ها از بندر جاسک انجاميد.

کشور انگليس براي بسط نفوذ خود در سال ۱۸۶۴ ميلادي اقدام به استحکام مواضع خود در خليج‌فارس نمود. از جمله اين اقدامات، ايجاد خطوط تلگراف و کابل زير دريايي بود که ايران و هند را از طريق گواتر- جاسک- بندرعباس مرتبط مي‌ساخت. دولت انگليس استحکامات نظامي چندي در جاسک به وجود آورد. در سال ۱۹۰۱ ميلادي خطوط تلگرافي (سيم دريايي) ديگري از بندر جاسک به مسقط (عمان) داير شد که مرکز آن در جاسک قرار داشت. درسال ۱۹۳۲ از سوي دولت ايران عبور بدون اجازه هواپيماهاي انگليسي و هلندي که از خاور دور به خاور ميانه مي‌آمدند، ممنوع اعلام شد؛ زيرا از بدو تأسيس خطوط هوايي، اين دو کشور بدون کسب اجازه در فرودگاه‌هاي جاسک- بندرعباس- لنگه‌ فرود مي‌آمدند. در نتيجه اين ممنوعيت، مسير پروازهاي فوق تغيير کرد. بندر جاسک امروزه از شهرهاي نسبتاً آباد استان هرمزگان است که سه طرف آن را آب‌هاي ساحلي احاطه کرده و آن را به صورت يک شبه‌جزيره درآورده‌است. شهر از دو سوي شرق و غرب به خليج جاسک مي‌پيوندد و از سوي ديگر (شمال شرقي)، به مناطق نظامي متصل است. اين موقعيت، شکل ظاهري شهر را به حالت طولي درآورده و عرض آن را بسيار محدود کرده‌است .

جاذبه‌هاي طبيعي
کوه بشاگرد رشته کوه بشاگرد در شهرستان جاسک به شکل عدد هشت قرار گرفته و دو رشته کوه نسبتاً متمايز را به نام‌هاي رشته کوه بشاگرد شرقي و رشته‌کوه بشاگرد غربي پديد آورده‌است. بنلدترين قله آن به نام کوه‌مهر در دهستان بشاگرد غربي شهرستان جاسک با ارتفاع دو هزار و چهل و شش متر قرار گرفته‌است. از جمله کوه‌هاي استان هرمزگان مي‌توان به اين کوه‌ها نيز اشاره کرد پشت کوه به ارتفاع دو هزار و ششصد و چهل و پنج متر در شمال شرق بندرعباس. سياه با ارتفاع دو هزار دويست و شانزده متر در شمال غربي شهرستان لنگه، بناب، مهرگان بندهوشدان، سرملا، سيبا و غيره.

رودخانه جگين
اين رودخانه از کوه‌هاي بشاگرد سرچشمه مي‌گيرد و با پيوستن چند رودخانه ديگر از جمله رودخانه انگهران به آن، به درياي عمان مي‌ريزد. آب اين رودخانه شيرين است. در هنگام بارندگي يا رگبارهاي کوتاه، مقدار قابل توجهي از آب شيرين اين رودخانه به دريا سرازير مي‌شود.

شهر بندر جاسک

 

نظر کاربران :

 • سید محمد حسینی

  بندر جاسک یا به قول قدیمی های خودشون چاشک خیلی جای خوبیه… کوه بشاگرد داره که یکی از جاذبه های گردشگری و طبیعی اونجاست.

  ۵ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • الهام حاجی زاده

  بندر جاسک یه بندر قدیمی با کوه های منحصر بفرد است که متاسفانه بخاطر منطقه جغرافیایی که داره و دسترسی سختش پیشرفت خاصی نداشته

  ۸ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • حسن حسن زاده

  مردم جاسک پیرو دین اسلام واکثریت آن‌ها اهل سنت هستنددوران گذشته نام هاي مختلفي داشته و روز ها يخبندان ندارد و هواي گرم و خشكي دارا است

  ۲۶ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • رها مسعودی

  بندر جاسک هم یکی از بهترین بنادر و آروم ترین شهر های جنوبی هست.ولی متاسفانه از نظر جغرافیا در منطقه پرتی واقع شده که دسترسی بهش خیلی سخت هست.با این حال ارزش دیدن داره

  ۲۵ آذر, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *