بلیط هواپیما

شهر بندر جاسک

تاریخ انتشار : ۱۸ فروردین, ۱۳۹۳ - تاریخ آخرین بروزرسانی : ۱۷ شهریور ۱۳۹۷
شهر بندر جاسک هرمزگان بندر جاسک

جمعیت شهر بندر جاسک طبق سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۸۵ ،برابر با ۱۲۱۳۴ نفر بوده‌است.

تاریخچه
نام این بندر که امروز جاسک نامیده می‌شود، در دوران گذشته به صورت‌های جاشک، چاشک، جک، رأس‌الجاسک و چاسک نیز ثبت شده ‌است. در دوران بسیار قدیم بندر جاسک یکی از کانون‌های معتبر آئین میترا بود. معبدی به نام آناهیتا در جاسک باقی مانده ‌است. تهمتن بن توران شاه ملقب به سلطان قطب‌الدین در سال ۱۳۳۰ میلادی به بعد در جاسک حکومت داشته‌است. در سال هزار و ششصد و چهارده میلادی انگلیسی‌ها بندر جاسک را به عنوان بندر تجاری خود در شمال خلیج فارس انتخاب کردند.

رزرو تورهای مسافرتی در لست تورز و توریاب:

اولین محموله انگلیسی‌ها در سال ۱۶۱۶ با کشتی از هند در جاسک پهلو گرفت و در سال ۱۶۱۹ میلادی، تجار مذکور اولین تجارتخانه شرکت هند شرقی در جاسک را تأسیس کردند. این بندر تا زمانی که بندرعباس به تجارت انگلیسی‌ها اختصاص داده شد، مرکز تجارت و معاملات کمپانی هند شرقی با مرکز ایران بود. در اواخر سال ۱۶۲۰ میلادی هلندی‌ها از ورود دو کشتی کمپانی هند شرقی به بندر جاسک جلوگیری کردند. این کار که منجر به نبرد سختی بین انگلیسی‌ها و هلندی‌ها در حوالی این بندر شد، به شکست و اخراج هلندی‌ها از بندر جاسک انجامید.

کشور انگلیس برای بسط نفوذ خود در سال ۱۸۶۴ میلادی اقدام به استحکام مواضع خود در خلیج‌فارس نمود. از جمله این اقدامات، ایجاد خطوط تلگراف و کابل زیر دریایی بود که ایران و هند را از طریق گواتر- جاسک- بندرعباس مرتبط می‌ساخت. دولت انگلیس استحکامات نظامی چندی در جاسک به وجود آورد. در سال ۱۹۰۱ میلادی خطوط تلگرافی (سیم دریایی) دیگری از بندر جاسک به مسقط (عمان) دایر شد که مرکز آن در جاسک قرار داشت. درسال ۱۹۳۲ از سوی دولت ایران عبور بدون اجازه هواپیماهای انگلیسی و هلندی که از خاور دور به خاور میانه می‌آمدند، ممنوع اعلام شد؛ زیرا از بدو تأسیس خطوط هوایی، این دو کشور بدون کسب اجازه در فرودگاه‌های جاسک- بندرعباس- لنگه‌ فرود می‌آمدند. در نتیجه این ممنوعیت، مسیر پروازهای فوق تغییر کرد. بندر جاسک امروزه از شهرهای نسبتاً آباد استان هرمزگان است که سه طرف آن را آب‌های ساحلی احاطه کرده و آن را به صورت یک شبه‌جزیره درآورده‌است. شهر از دو سوی شرق و غرب به خلیج جاسک می‌پیوندد و از سوی دیگر (شمال شرقی)، به مناطق نظامی متصل است. این موقعیت، شکل ظاهری شهر را به حالت طولی درآورده و عرض آن را بسیار محدود کرده‌است .

جاذبه‌های طبیعی
کوه بشاگرد رشته کوه بشاگرد در شهرستان جاسک به شکل عدد هشت قرار گرفته و دو رشته کوه نسبتاً متمایز را به نام‌های رشته کوه بشاگرد شرقی و رشته‌کوه بشاگرد غربی پدید آورده‌است. بنلدترین قله آن به نام کوه‌مهر در دهستان بشاگرد غربی شهرستان جاسک با ارتفاع دو هزار و چهل و شش متر قرار گرفته‌است. از جمله کوه‌های استان هرمزگان می‌توان به این کوه‌ها نیز اشاره کرد پشت کوه به ارتفاع دو هزار و ششصد و چهل و پنج متر در شمال شرق بندرعباس. سیاه با ارتفاع دو هزار دویست و شانزده متر در شمال غربی شهرستان لنگه، بناب، مهرگان بندهوشدان، سرملا، سیبا و غیره.

رودخانه جگین
این رودخانه از کوه‌های بشاگرد سرچشمه می‌گیرد و با پیوستن چند رودخانه دیگر از جمله رودخانه انگهران به آن، به دریای عمان می‌ریزد. آب این رودخانه شیرین است. در هنگام بارندگی یا رگبارهای کوتاه، مقدار قابل توجهی از آب شیرین این رودخانه به دریا سرازیر می‌شود.

شهر بندر جاسک

PDFPrint

سوئیت تبریز
 

نظر کاربران :

 • سید محمد حسینی

  بندر جاسک یا به قول قدیمی های خودشون چاشک خیلی جای خوبیه… کوه بشاگرد داره که یکی از جاذبه های گردشگری و طبیعی اونجاست.

  پنج‌شنبه -78 فروردين -621 - ساعت ۱۵:۳۳:۳۱ پاسخ دادن
 • الهام حاجی زاده

  بندر جاسک یه بندر قدیمی با کوه های منحصر بفرد است که متاسفانه بخاطر منطقه جغرافیایی که داره و دسترسی سختش پیشرفت خاصی نداشته

  پنج‌شنبه -78 فروردين -621 - ساعت ۱۰:۱۲:۱۶ پاسخ دادن
 • حسن حسن زاده

  مردم جاسک پیرو دین اسلام واکثریت آن‌ها اهل سنت هستنددوران گذشته نام های مختلفی داشته و روز ها یخبندان ندارد و هوای گرم و خشکی دارا است

  پنج‌شنبه -78 فروردين -621 - ساعت ۲۰:۵۰:۳۰ پاسخ دادن
 • رها مسعودی

  بندر جاسک هم یکی از بهترین بنادر و آروم ترین شهر های جنوبی هست.ولی متاسفانه از نظر جغرافیا در منطقه پرتی واقع شده که دسترسی بهش خیلی سخت هست.با این حال ارزش دیدن داره

  پنج‌شنبه -78 فروردين -621 - ساعت ۲۳:۱۱:۳۲ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *