بلیط هواپیما سوئیت تبریز

بقعه پيرعطا تهران

۳ اردیبهشت ۱۳۹۸بقعه پيرعطا تهران استان تهران تهران

بقعه پيرعطا تهران مربوط به دوره قاجار است و در تهران، خیابان پامنار، نبش کوچه شیرخلوت، پلاک ۱۴۶ واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۳۳۵۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.بقعه پيرعطا تهران در زمينی به مساحت ۲۲۰ متر قرار دارد كه در ضلع جنوبی آن بنای آرامگاه خودنمايی می‌كند و در ضلع شمالي آن اتاقی است كه نمود رحمت طوبايی كه اجدادش هم ساكن همان محل بوده‌اند در آن ساكن است و بنای آرامگاه به همت او برجايی مانده‌؛ او با دو دختر خردسال و همسرش دراينجا زندگي می‌كند.از نام و نشان كسی كه در مقبره آرميده هيچ نشانی در دست نیست، اطراف مقبره با گچبريی ساده‌ای شكل گرفته و كوچک‌ترين تزئينی در آن ديده نمی‌شود. در حياط آرامگاه چهارسنگ قبر ديده مي‌شود كه برخي از خطوط روی آنها به زحمت قابل خواندن می‌باشد؛ ولي مشخص است سنگی كه نسبتاً سالم مانده متعلق به دختر جوانی بوده كه روی سنگ قبرش نقشی از يك عدد شانه قديمي دوسر و يك قيچي حک شده و تاريخ فوتش هم به سال ۱۲۰۲ قمری يعنی تقريبأ ۲۲۸ سال قبل می‌رسد. ديگر اينكه از نوع سنگ ميتوان حدس زد كه دستش به دهانش هم می‌رسيده ولی سه سنگ ديگر از نوع معمولی می‌باشد.این بقعه یکی از جاهای دیدنی و مذهبی تهران است .

داخل بقعه، صفای خاصی دارد، دور تا دور بقعه کتیبه هایی با اسامی متبرکه و اشعار مذهبی و همچنین یک علامت قدیمی که متعلق به هیئت جوانان پیر عطا است، به چشم می خورد.از حاشيه‌ی غربی خيابان مصطفی خمينی (سيروس سابق) وقتی وارد كوچه َتكيه‌ی رضاقلی خان میشوی، انگار همه هياهوی خيابان را در سركوچه جا می‌گذاری و پا به دنيايی ديگری می گذاری كه رويای خيلي از ما است. رويايی با كوچه‌های تنگ كه عرض بعضی از آنها به زحمت به نيم‌متر می‌رسد. گذرهای مسقف پا پيامی از گذشته و اواخر قاجار با سر درهای آجری با نقش و نگارهای ساده. اينجا محله عودلاجان با چهار قرن قدمت كه هم‌اكنون به كوچه شهيد نيک ضمير تغيير نام داده است؛ عودلاجان در گذشته امتداد كوچه امامزاده يحيی بود ولی خيابان سيروس ارتباط آنها را قطع كرد.

انتهای عودلاجان به محله سرپولک كه محل سكونت آيت الله بهبهانی و خاندان چمران بوده می رسد. هنوز می‌توانی رد پای حاج حسين چمران پدر خانواده را در آنها بيابی. درعودلاجان كوچه‌ای وجود دارد به نام مشير خلوت كه يک سرآن به خيابان پامنار و مسجد پامنار كه پايگاه فعاليت آيت الله كاشانی بود می‌رسد و سر ديگر آن به مقبره‌ای ساده در بنايی ساده‌تر از خودش به نام پيرعطا متصل است. اندكی بالاتر از آن به سمت شمال در زمين متروكه‌ای كه قبلا زورخانه نجابت بود مي‌رسی؛ بالاتر از آن مسجد دانگی وجود دارد كه چون از محل دونگ اهالی ساخته شد، لفظ دانگی به آن اطلاق گرديد و اين نام به روي آن مانده است.
در اين مقبره هرشب جمعه به همت متولی آن آبگوشت يا عدس‌پلو پخته و بين اهالی توزيع مي‌شود. اهالی كه قسمت عمده آن را مهاجرين افغانی و مشهدی‌ها شكل می‌دهند چرا كه اهالی عودلاجان سالهاست از اين منطقه كوچ كرده‌ اند.

بقعه پيرعطا تهران
بقعه پيرعطا تهران

منابع : بزنیم بیرون ،باشگاه خبرنگاران

بلیط هواپیما ارزان تخفیف تفریحات کیش
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *