بلیط هواپیما سوئیت تبریز

بقعه میر محمد حنفیه

۲۳ مرداد ۱۳۹۸بقعه میر محمد حنفیه استان بوشهر خارک

بقعه میر محمد حنفیه مربوط به سدهٔ ۹ ه‍.ق است و در شهرستان بوشهر، جزیره خارگ واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۲۰۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. بقعه میر محمد حنفیه از مهم ترین زیارتگاه های موجود در جنوب ایران است که در استان بوشهر و جزیره خارک واقع شده است. بنای بقعه میر محمد حنفیه که تاریخ ۷۳۸ (ه- ق) را برخود دارد،مربوط به حکمرانی سلسله سلجوقیان در ایران است.این بنا با دو گنبد حرمی شکل مضرس وگنبد مدور کوچک ،زیبایی خاصی را بوجود آورده است. فضای درونی بقعه میر محمد حنفیه با کاشی کاری ستاره ای وهشت ضلعی تزئین شده است.
تولد ايشان در سال ۱۵ و يا ۱۷ هـ.ق می‌باشد، محمد فرزند گرامی و عظيم‌الشأن امام علی(ع) است و او را به جد مادريش (حنفيه) نسبت می‌دهند. نام مادرش «خولة» دختر جعفر بن قيس… بن حنفيه بود.
روزی علی(ع) به پيامبر(ص) عرض کرد: اگر خداوند، پسر به من داد، اجازه می‌فرمائيد نام شما را بر او بگذارم؟ پيامبر فرمود: آری. و در روايت ديگر چنين است که پيامبر به علی(ع) فرمود: «ان ولدت منک غلاما فسمه باسمی و کنه بکنيتی، فولد له بعد موت فاطمه(ع)، غلاما فسماه محمد و کناه ابوالقاسم.» اگر پسری از تو بوجود آمد نام را نام من و کنيه‌اش را کنيه من بگذار سپس خداوند بعد از شهادت حضرت فاطمه(ع) فرزندی عنايت فرمود که نامش را محمد و کنيه او را ابوالقاسم نهاد.
واقدی گويد: «محمد حنفيه در سن ۶۵ سالگی، در سال ۸۲ (هـ.ق) از دنيا رفت.» محمد حنفيه در زمان حيات پدر بزرگوارش اميرمؤمنان، يار و مددکار حضرتش بود و از پدر، اطاعت محض داشت و در جنگ‌های حضرت، خصوصاً جنگ جمل و صفين، در کنار پدر و برادرانش امام حسن و امام حسين(ع) با معاويه و دار و دسته‌اش جنگيد.«بلاذری» در کتاب خود شرح حال نسبتاً مفصلي از محمد حنفيه دارد.
براساس اعتقاد اکثر محققین ومورخین ،این بقعه آرامگاه محمد حنفیه فرزند امیر المومنین علی {علیه السلام}است وکتیبه ای بدین مضمون نیز در داخل آرامگاه وجود دارد.بنابر اعتقادی میرمحمد حنفیه ،فرزند حضرت علی {علیه السلام}،بر اثر ظلم وستم بنی امیه و بنی مروان نسبت به خاندان بنی هاشم از مدینه مهاجرت کرده ودر راه بصره در خارگ اقامت گزیده وبدلیل مسمومیت فوت کرده است.گنبد این آرامگاه شباهت زیادی با گنبد آرامگاه دانیال نبی در شوش دارد.کاشی کاری فضای دیوار های داخلی آرامگاه ،اغلب زرین فام ودارای اهمیت فراوانی است.
اماکن جزیره خارگ پیش از استقرار صنعت نفت از شرق به سمت غرب عبارت بودند از:
آثار قلعه هلندی‌ها، گورستان اسلامی، آبادی خارک، خط راه‌آهن، گورستان مسیحی، قبر ابوبکر، قبر علمدار، باغ هلندی‌ها، گورستان پیش‌اسلامی، دخمه‌ها، بقعه میر محمد، قبر دیده‌بان، کرّه‌انگیزها، دو خواهرون (که متأسفانه اکنون تخریب گردیده‌است).

بقعه میر محمد حنفیه
بقعه میر محمد حنفیه

منابع:ویکیپدیا-خبرگزاری مهر-صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

بلیط هواپیما ارزان

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *