بلیط هواپیما سوئیت تبریز

بقعه شیخ منصور خزاعی دشتستان

۲۴ مرداد ۱۳۹۸بقعه شیخ منصور خزاعی دشتستان استان بوشهر دشتستان

بقعه شیخ منصور خزاعی مربوط به دوره تیموریان است و در شهرستان دشتستان، روستای زیارت واقع شده و این اثر در تاریخ ۵ آذر ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۲۸۸۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. بقعه شیخ منصور خزاعی دارای گنبدی ارچین با شاخصه های گنبد های دوره ایلخانی در کرانه های خلیج فارس است که نمونه های مشابه آن بقعه میر محمد حنفیه در جزیره خارک، امامزاده سلیمان بن علی در گناوه و دانیال نبی در شوش و زبیده خاتون در بصره است. بقعه شیخ منصور خزاعی در زمان امير تيمور لنگ گوركانی و توسط معماران سمرقندی ساخته شده‌است.
زیارت یکی از قدیمی ترین روستاهای دشتستان می‌باشد. مکان روستا در گذر تاریخ چندین بار در شعاع چند کیلومتری روستای کنونی جابجا شده است. قدیمی ترین اثر قابل توجه که در روستای کنونی بدست آمده یک سنگ قبر مکعبی شکل و یکدست است که متعلق به فرزند امامزاده علاءالدین منصور از نوادگان امام موسی کاظم مربوط به قرن هفتم هجری قمری می‌باشد. بقعه امامزاده منصور که دارای گنبد می‌باشد و دارای سبک معماری تیموری یا سمرقندی و مربوط به قرن هفتم هجری قمری است و در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و از زیارتگاههای مهم دشتستان می‌باشد. بعد از آمدن علاء الدین منصور در دوره خلفای عباسی به این روستا که آن زمان قلعه خشتی نامیده میشده نام روستا به زیارت تغییر می‌یابد. چرا که افراد از مناطق مختلف برای زیارت آن به این روستا می‌آمده‌اند.

بقعه شیخ منصور خزاعی دشتستان

امامزاده سيد علاءالدين منصور(ع) با هشت واسطه به امام علی النقی(ع) می رسد. وی همراه با جمعی از شيعيان بنی خزاعه كه سركرده آنها جناب سليمان بن صرد خزاعی قهقايی از بزرگواران آن روزگار بود از عراق به اين منطقه (زيارت دشتستان) هجرت كردند. وجود مبارک ايشان به دنبال دشمنی و تعقيب خليفهٔ عباسی به همراه صد نفر در زمان خلافت ابومحمد حسن، سی و سومين خليفه عباسی به طرف ايران حركت می‌كند. او پس از ورود به اين مكان با محاصره واليان و حاكمان و گماشته گان عباسی مواجه می شود و با الهام از سرور شهيدان حسين ابن علی(ع) و شعار هيهات من الذله’ تسليم دشمن نشده و در اثر اين جنگ عدهٔ زيادی از دو طرف كشته می‌شوند كه سيد منصور نيز از جمله شهداء بوده است. پس از شهادت، اين سيد جليل القدر، در كنار اين روستا كه به قلعه خشتی معروف بود به خاک سپرده شد.
اين بقعه بنايی مستطيل شكل ساخته شده از سنگ و ساروج با گنبدی پلكاني بر فراز آن است كه از قسمت زيرين تا بالا از تعداد پلكان‌ها كاسته شده و يک پله در راس هرم كم شده‌ است. اين بنا علاوه بر تقدس و احترامي كه بين دوستداران اهل بيت (ع) در منطقه دارد بنای تاريخی ارزشمندی است. در واقع وجه تسميه روستای زيارت كه پيش از آن به قلعه خشتی معروف بوده به خاطر اينكه اين امامزاده زيارتگاه محبان اهل بيت عصمت و طهارت (ع) شده است.
منابع:ویکیپدیا-خبرگزاری جمهوری اسلامی-باشگاه خبرنگاران جوان

بقعه شیخ منصور خزاعی دشتستان

بلیط هواپیما ارزان

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *