رزرو هتل فضاگشت
۱۵ فروردین ۱۴۰۳

برج کلاه فرنگی شوشتر

اشتراک گذاری

برج کلاه‌فرنگی شوشتر با قدمت دوره قاجاریه در مرکز شهر شوشتر در استان خوزستان قرار دارد. این بنای برج مانند در کنار رود کارون و نزدیک به بند میزان در شهرستان شوشتر قرار دارد و مشهور به کلاه فرنگی است. این برج هشت ضلع دارد و زیرسازی آن که برج روی آن قرار گرفته است، نسبت به سطح زمین، چهار متر ارتفاع دارد و ارتفاع خود برج نیز حدود هفت متر است. مردم شهر شوشتر این برج را کلاه‌فرنگی می نامند و می گویند، برج جایگاه دیده‌بانی قیصر روم یا شاپور ساسانی جهت نظارت بر کار کارگران مشغول در بندمیزان بوده است.

برج کلاه فرنگی شوشتر

اجاره خودرو

نمای بیرونی این برج از سنگ‌های تراش خورده ساخته شده است. که این سنگها نیز به مرور زمان افتاده‌اند و اکنون فقط سه متر از این سنگهای تراش خورده بر بدنه برج باقی مانده است. بندمیزان با دو ضلع مورب خود، تقریبا در روبرو و چشم‌انداز این برج قرار دارد. برج کلاه‌فرنگی شوشتر در سال ۱۳۷۸ توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره ۲۶۱۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

برج کلاه فرنگی شوشتر

معماری بنا

کلاه فرنگی برجی هشت‌ضلعی و قاعده‌ هر ضلع آن بین ۱٫۱۰ تا ۱٫۲۸ متر است. پایه‌ برج کلاه فرنگی، چهار متر از سطح زمین ارتفاع دارد. پس از سالیان سال فرسایش، از ارتفاع برج حدود هفت مانده متر است. نمای بیرونی برج کلاه فرنگی را از سنگ‌های تراش‌خورده ساخته‌اند. این سنگ‌ها در گذر زمان از جای خود افتاده‌اند. اکنون تنها سه متر از آن‌ها بر بدنه‌ برج باقی است.

برج کلاه فرنگی شوشتر

نحوه دسترسی به برج کلاه فرنگی شوشتر

آدرس:خوزستان، شوشتر، میدان ۱۷ شهریور، انتهای خیابان بلوار

برج کلاه فرنگی شوشتر

برج کلاه فرنگی شوشتر

برج کلاه فرنگی شوشتر

برج کلاه فرنگی شوشتر

           
 

نظر کاربران :

 • کامران فاضلي

  براساس گفته باستان‌شناسان شوشتر به عنوان نخستین سکونتگاه در ایران شناخته می‌شود

  ۶ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • مهدی محمدی

  سایت جالب و جذابی دارین.فوق العاده به نظر میرسه مطالبتون.

  ۲۳ بهمن, ۱۳۹۴ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *