بلیط هواپیما سوئیت تبریز

برج و باروی قدیم یزد

۶ بهمن ۱۳۹۷برج و باروی قدیم یزد استان یزد یزد

درگذشته شهرها برای درامان ماندن از هجوم غارتگران ودشمنان،مجهز به حصار وبرج وخندق ودروازه قلعه می شدند.این برج در انتهای خیابان سیدگلسرخ واقع شده است . این اثر در تاریخ ۱۴ آذر ۱۳۵۲ با شمارهٔ ثبت ۹۵۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
براساس کهن‌ترین اسناد دربارهٔ حصار یزد مى‌توان گفت که حصار گرد این شهر، توسط ابویعقوب اسحاق دیلمی، ابومسعود بدر بهشتی، ابوجعفر (کیانرسو) و ابویوسف ، چهار سرهنگ از اعضاى حکومت امیر عضدالدین علاءالدوله ابوجعفر کاکویه، در سال ۴۳۲ هـ.ق ساخته شد.همچنین در این زمینه مى‌تون از چهار دروازه به نام‌هاى دروازهٔ قطریان (دروازه شاهی)، دروازهٔ کوشک‌نو، دروازه مهریجرد (مهریز) و دروازه کیا (حظیره) در یزد یاد کرد.
با جارى شدن سیل عظیمى در سال ۶۷۳ هـ.ق قسمت‌هاى بسیارى از شهر از جمله حصار آن خراب شد. هنگامى که اتابک یوسف‌شاه بن طغیان (طغى‌شاه) به سلطنت یزد رسید (سال‌هاى ۷۱۴-۶۵۸ هـ.ق)، به مرمت حصار ویران شده پرداخت و آن را بازسازى کرد. مبارزالدین در سال ۷۴۷ هـ.ق تعدادى از محلات خارج از شهر را جزء محدودهٔ شهر کرد و از دروازه قطریان (دروازه شاهی) تا دروازه مادر امیر باروى نو کشید و خندق حفر کرد. حصار جدید داراى هفت دروازه شد: مهریجرد، قطریان، ایلچى‌خانه، کوشک‌نو، مادر امیر، سعادت و نو. او همچنین برج‌هاى متعدد دیگرى ایجاد کرد و طبق مندرجات کتاب تاریخ یزد، در دوران حکومت او، مساحت شهر به بیش از دو برابر تصرفات محمدبن‌مظفر افزایش یافت.

برج و باروی قدیم یزد

برج و باروی قدیم یزد

 

نظر کاربران :

 • حسن حسن زاده

  شباهت ديدني با ارگ كريم خان داره ارگ با عظمت و زيبايي با معماري حرفه اي و جذاب

  ۱۰ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • الهام حاجی زاده

  بسیار زیاد شبیه ارک گریمخان زند شیراز هست.این ارک هم بسیار زیباست

  ۶ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *