رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

بافت

تاریخ بروزرسانی :
۴ آبان ۱۳۹۲

شهرستان بافت در ۱۸۵ کیلومتری مرکز استان کرمان با بخش‌های رابر مرکزی و ارزوئیه و با جمعیتی بیش از ۱۸۰۰۰۰ نفر از خوش آب‌‌وهواترین جاهای استان می‌‌باشد. چشمه عروس و خبر از نقاط دیدنی این شهرستان است. از روستاهای خوش آب وهوای این شهرستان میتوان به روستای خوشکار اشاره کرد.این شهر کمتر از ۱۲۰۰ سال قدمت تاریخی دارد.

نام قدیم آن باخته بوده که بعدها به باخت تبدیل شده و در نهایت اکنون بافت نامیده می شود. در این شهرستان مردم عمدتا به شکل طایفه ای زندگی می کنند. طایفه‌هایی از لرها و ترک ها نیز در این شهرستان ساکنند. بخش عمده مردم این شهرستان طی هزاره گذشته از استان فارس به آنجا مهاجرت نموده اند.

جاذبه های گردشگری

غار جفریز در گوغر (غرب شهرستان بافت)

کوه شاه

پارک ملی خبر

غار طرنگ در جنوب شهرستان بافت

صنایع و معادن

از صنایع این منطقه اطلاعات مستندی در دست نیست. معدن کرومیت و معدن سرب از کان هایی استکه تاکنون در این شهرستان مورد بهره برداری قرار گرفته اند.

کشاورزی و دام داری

شهرستان بافت از نظر کشاورزی بسیار پر رونق بوده و به دو منطقه گرمسیری و سردسیری تقسیم می گردد. درمنطقه گرمسیری پنبه و مرکبات و در منطقه سردسیری گندم، جو و تره بار کشت می شود. روش آبیاری به صورت دیمی و آبی بوده و جهت آبیاری زمین های تحت کشت از کاریزها و رودخانه ها استفاده می شود. فرآورده های عمده کشاورزی این شهرستان گندم، جو، کنجد، پنبه، زیره، انگور، انار، بادام، گردو و تره بار می باشند. به علت مساعد بودن آب و هوا و وجود مناطق کوهستانی، امکانات زیادی جهت پرورش دام فراهم گردیده که شامل گوسفند، گاو و طیور می‌شود. اساس اقتصاد شهرستان بافت بر کشاورزی، دام‌داری و قالی‌بافی استوار است. گندم، جو، پنبه، قالی، تره بار، روغن، کتیرا، زیره، کنجد و دانه های روغنی نیز صادرات این شهرستان را تشکیل می‌دهند.

مشخصات جغرافیایی

شهرستان بافت یکی از شهرستان های استان کرمان از نظر جغرافیایی در ۵۶ درجه و ۳۷ دقیقه ی درازای خاوری و ۲۹ درجه و ۱۴ دقیقه ی پهنای شمالی و ارتفاع ۲۲۷۰ متری از سطح دریا قرار دارد. شهرستان بافت از شمال به بردسیر، از خاور به جیرفت، از باختر به سیرجان و از جنوب به میناب و بندرعباس محدود می شود. به طور کلی آب و هوای بافت خشک و معتدل است. بر اساس سرشماری سال ۱۳۷۵ جمعیت شهرستان بافت ۱۲۲۹۶۷ نفر و جمعیت شهر بافت ۲۷۹۲۰ نفر، شامل ۵۲۹۲ خانوار بوده است. مردم بافت مسلمان شیعه و آریایی نژادند و به زبان فارسی با گویش ویژه بافتی نزدیک به کرمانی صحبت می کنند. جمعیت شهرستان بافت از طایفه های افشار و بوچاقچی، تیره های میری، آنه ای، خوارزمی، اولادی، سلیمانی، سلاجقه، قلندری، آقاجانلو و گوغری می باشد که در نقاط مختلف زندگی می کنند. مسیرهای ارتباطی و دسترسی به این منطقه نیز عبارتند از:
ـ بافت – بخش رابر، راهی به سوی خاور به درازای ۳۸ کیلومتر
– رابر – سبزواران، راهی به سوی جنوب خاوری به درازای ۱۱۲ کیلومتر
ـ‌ بافت ـ سیرجان، راهی به سمت شمال باختری به درازای ۱۳۰ کیلومتر
ـ راهی به سوی جنوب که شهر بافت را به دهستان خبر به درازای ۷۰ کیلومتر، به مرکز بخش ارزوییه به درازای ۱۲۰ کیلومتر و به سوغان به درازای ۱۵ کیلومتر پیوند می دهد و این راه تا جیرفت ادامه دارد.

وجه تسمیه و پیشینه تاریخی

قدمت بافت به بیش از ۱۰۰۰ سال می رسد. به طوری که از حفاری ها و کاوش های باستان شناسی بر می آید بنای شهر قدیم بافت که درناحیه جنوبی شهر فعلی قرار دارد منصوب به هفت صد سال پیش بوده و شهر جدید در حدود دویست سال قبل ساخته شده است. در حدود عالم (۳۷۲ هـ . ق) بافت مرکز «اقطاع» ذکر شده است. در صورت الارض و تقویم البلدان این شهر به نام «بافد» آمده و سپس به «بافت» تبدیل شده است.

-1 بافت

 بافت

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
[امتیاز: 1 میانگین: 2]
           
برو بالا
 

نظر کاربران :

  • الهام حاجی زاده

    این شهر هم بسیار زیبا هست و باغ های گردو زیبا و بزرگی داره

    ۶ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *