رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۴ بهمن ۱۴۰۰

باغ فرمانیه تهران ( سفارت ایتالیا )

لینک این مطلب کپی شد!

باغ فرمانیه تهران ( سفارت ایتالیا ) در استان تهران، در شمال دهکده رستم ‎آباد و در جنوب باغ پر اهمیت کامرانیه قرار داشته است . قدیمیترین مالک آن محمد ولی خان آصف‎ السلطنه است که در سال ۱۳۲۶ هـ . ق تمامی باغ همراه با سهم خود از قنات‎ها و سایر متعلقات را به عبدالحسین میرزا فرمانفرما واگذار کرد.بعد از او این مجموعه به پسر ارشدش نصرت‎ الدوله رسید، او مدتی وزیر خارجه و مدتی وزیر مالیه بود و تا سال ۱۳۱۶ که دستگیر و سپس در سال ۱۳۱۷ هـ . ش که کشته شد این باغ در اختیار خانواده او بود و در همان سال به سفارت ایتالیا فروخته شد.

-فرمانیه باغ فرمانیه تهران ( سفارت ایتالیا )

معماری باغ فرمانیه تهران

این باغ بر اساس نظم هندسی، بر اساس محور اصلی از شمال به جنوب به دو بخش تقسیم می شد. در امتداد این محور آب از حوض اصلی به حوضهای کوچکتر متصل می‎شد. در انتهای این محور استخر بزرگی وجود دارد که در قدیم به صورت مخزن آب برای آبیاری باغ از آن بهره برداری می‎شده است.بنای اصلی یا بنای بیرونی دارای حوضخانه هشت ضلعی، با طاق گنبدی و تویزه‎های تزیینی و گچ‎بری شده در شمالی‎ترین قسمت باغ، واقع شده است. در بخش غربی باغ بناهای اندرونی و دو حیاط وجود دارد که دورتادور این محدوده با دیوار محصور و از بخش بیرونی کاملا مجزا می‎گردد.

باغ فرمانیه یک اثر تاریخی ارزشمند و نمونه ای از معماری اصیل ایرانی مربوط به اوایل دوره قاجار با کاشی های طرح دار دوره ناصریه است که به دلیل وجود سفارت ایتالیا در باغ فرمانیه امکان بازدید از بناهای تاریخی آن وجود ندارد. تنها با عبور از خیابان فرمانیه و کوچه باغ های اطراف آن می توانید بخشی از این بنای تاریخی را از دور تماشا کنید.

آدرس باغ فرمانیه تهران

تهران، خیابان فرمانیه، نرسیده به چهارراه فرمانیه، باغ سفارت ایتالیا (باغ فرمانیه)

iranian-garden-farmaniye-az-1 باغ فرمانیه تهران ( سفارت ایتالیا )

           
 

نظر کاربران :

 • علی طاهرخانچی

  باغ فوق العاده زیبا و دیدنی است .

  ۱۵ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • زهره

  سلام سال نو مبارک
  با تشکر از اطلاعاتتون ولی ای کاش یه شماره تلفن هم بزارید که بتونیم اطلاعات کاملی از مکانهای دیدینی داشته باشیم که برای مراجعه مشکلی پیش نیاد بازهم خیلی ممنونم از لطفتون.

  ۵ فروردین, ۱۳۹۴ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *