بلیط هواپیما سوئیت تبریز

باغ شاهزاده ماهان

۱۷ شهریور ۱۳۹۲باغ شاهزاده ماهان استان کرمان کرمان

باغ شاهزاده در دامنه کوه جوپار و در بستر کویری، در فاصلة ۳۵ کیلومتری جنوب‎شرقی شهر کرمان و در فاصله ۶ کیلومتری شهر ماهان در مسیر جاده کرمان – بم در استان کرمان در نزدیکی ارتفاعات جوپار بنا گردیده است.

این باغ در عصر قاجار در دوران یازده ساله فرمانفرمایی عبدالحمید میرزا ناصرالدوله (۱۲۹۸ هـ . ق تا ۱۳۰۹ هـ . ق) احداث گردیده است. محل استقرار این باغ در نزدیکی مقبرة شاه نعمت‌الله ولی در دامنه ارتفاعات جوپار می‌باشد.

باغ شاهزاده ماهان کرمان یکی از نمونه باغ تخت‌های ایرانی است که از شرایط مساعد طبیعی ممتازترین بهره‌برداری را نموده است. وجود خاک حاصل‌خیز، آفتاب لازم، وزش باد ملایم و نسیم و بالاخره دسترسی به آب (قنات تیگران) امکان ایجاد باغی در آن مقیاس را در گستره‌ای خشک و بی‎آب و علف معجزه گونه فراهم ساخته است.

باغ تخت شاهزاده به مساحت۵/۵ هکتار، دارای شکلی مستطیلی و شیبی حدوداً ۶/۴ درصد می‌باشد که حصاری بلند آن را از جو نامساعد اطراف جدا می‌سازد. این باغ یک بار در سال ۱۳۳۷ و بار دیگر پس از زلزلة سال ۱۳۶۰ که در آن آسیب‌هایی دید مرمت شد.

سپس به وسیلة اداره فرهنگ و هنر خریداری گردید و در فهرست آثار ملی به شماره ۱۰۱۲ به ثبت رسید و هم اکنون در اختیار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کرمان می‎باشد.

منبع حیاتی باغ شاهزاده جریان آبهایی است که از کوه های اطراف سرچشمه گرفته است. قنات تیگران که از ارتفاعات کوه جوپار سرچشمه می‎گیرد منبع آب این باغ است. جریان فوق از مرتفع‌ترین سطح وارد باغ گردیده و نظام آبیاری طراحی شده باغ را بوجود می‌آورد.

یکی از ویژگی‌ها و جلوه‌های منحصر به فرد باغ شاهزاده ماهان حضور معجزه گونه باغی سرسبز و پرطراوت در محیط کویری کرمان می‌باشد. دستیابی به چنین کیفیتی نتیجة برنامه‌ریزی و طرح ایجاد پوشش گیاهی با استفاده از آب – منبع حیاتی – در آن منطقه می‌باشد.

گونه‎های گیاهی این باغ شامل سرو، چنار، تبریزی، شونگ، سپیدار، بید و کاج می‎باشد و در داخل کرت‌ها درختان میوه به صورت متقارن نسبت به محور اصلی کاشته شده و در باغچه‌های محور اصلی، گل کاری به صورت متقارن دیده می‎شود.

shazdemahan-garden-1

shazdemahan-garden-4

shazdemahan-garden-6

shazdemahan-garden-7

shazdemahan-garden-8

رزرو هتل جااینجاس

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

  • محمد

    ارزش دیدن رو داره ولی اجازه ورود به طبقه ی بالا رو نمیدن و همچنین اتاق ها هیچ طراحی خاصی نداره، در داخل مجموعه رستوران و کافه موجوده، هم پارکینگ هم خود مجموعه ورودی جداگانه دارن.

    ۹ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *