جدیدترین ها
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

بازار میثم سرایان

تاریخ بروزرسانی :
۲۹ مرداد ۱۴۰۲

بازار میثم سرایان ، بازاری تاریخی که در محدوده بافت تاریخی سرایان در استان خراسان جنوبی واقع شده است. علاوه بر اهمیت فرهنگی تاریخی بازار، ارتباط آن با ۳ بنای ارزشمند دوره صفوی که بازار در اطراف آن واقع‌ شده یعنی حمام، آب‌ انبار و کاروانسرا بر اهمیت آن افزوده است. محور فرهنگی تاریخی بازار میثم (آهنگران) در محدوده بافت تاریخی و در جنوب شرق شهر سرایان واقع شده است. این بازار با شماره ۲۹۳۲۳ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

 میثم سرایان1 e1692439871859 بازار میثم سرایان

معماری بازار میثم

مجموعه بازار میثم که در بافت تاریخی سرایان واقع شده شامل ۱۸ دربند مغازه یا گارگاه است که تاریخی از دوره صفوی تا قاجار را در بردارد. از آنجا که بناهای اطراف شامل (حمام، آب‌ انبار و کاروانسرا) همگی مربوط به دوره صفوی هستند طبعاً بازار در طی همین دوران شکل‌ گرفته است. بخش‌ هایی از بازار هنوز اصالت معماری صفوی را در خود حفظ کرده است. با این ‌حال مجموعه بازار تاریخی از صفوی تا قاجار و پهلوی را در بردارد. نام امروزی بازار، بازار میثم است که در نام ‌گذاری‌ های دوره جدید انجام شده است.

از آنجا که بخشی از بازار به کارگاه‌ های آهنگری اختصاص داشته به نام بازار آهنگران هم خوانده شده است. در ضلع شمالی بازار میثم نیز قطعه زمینی وجود دارد که درگذشته جزئی از بازار قدیمی میثم بوده است. بازار به همراه بناهای شاخص مذکور و بافت پیرامون آن هویت شهری گذشته را به نمایش می ‌گذارد و در حال حاضر چند کارگاه زنگوله‌ سازی و آهنگری سنتی و یک کارگاه خراطی در این مجموعه فعال هستند.

شایان ذکر است که مجموعه تاریخی شهر سرایان شامل کاروانسرا، حمام، آب ‌انبار، بازار و مسجد جامع هستند. محدوده تاریخی شهر سرایان شامل دوازده اثر ثبتی و دو اثر تاریخی واجد شرایط ثبت در آثار ملی است. همچنین بناهای تاریخی آرامگاه توران شاه، مزار میرزاها و آب ‌انبار بالا نیز جزء آثار ثبتی هستند که خارج از محدوده تاریخی واقع شده ‌اند.

بازار میثم سرایان بازار میثم سرایان

مرمت و بازسازی

۹ کارگاه آهنگری و زنگوله سازی و یک کارگاه خراطی در این بازار تاریخی فعال است. این مجموعه با غرفه‌های تازه مرمت شده و با لحاظ سایر صنوف، تقریباً بیشتربازار فعال است.

بازار میثم سرایان 2 600x800 بازار میثم سرایان

           
برو بالا
 

نظر کاربران : با ورود به حساب کاربری از نوشتن نظر خود امتیاز کسب کنید

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.