رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸

بازار قدیمی اراک

لینک این مطلب کپی شد!

بازار قدیمی اراک که تلفیقی از معماری سنتی و مدرن است، در مرکز شهر اراک قرار دارد و با ۲ ورودی شمالی و جنوبی و ۸ گذر شرقی و غربی به محیط پیرامون خود متصل است.این بازار تاریخی که حدود ۱۴ هکتار مساحت دارد، بیش از ۲ قرن پیش همزمان با شکل‌گیری شهر سلطان آباد (اراک کنونی) از سوی یوسف خان گرجی در دوران فتحعلی شاه قاجار ساخته شد.معماری این بازار برگرفته از سبک معماری دوره قاجار و دارای طاق‌های گنبدی شکل آجرنماست که به صورت ضربدری ساخته شده است.بازار اراک از مصالحی چون سنگ، آجر و چوب که با استفاده از ملات گچ، خاک، آهک و نیز صفحاتی که از ورق‌های منجمد شده سرب و مس به هم متصل شده‌اند، ساخته شده است.

بازار قدیمی اراک با داشتن امکانات رفاهی، مسجد، حمام، مدرسه، آب انبار و شبکه فاضلاب در برخی محل‌ها از پیشرفته‌ترین اصول معماری و شهرسازی زمان قاجار بهره‌مند شده است.بازار اراک دارای ۵۰۰ باب مغازه، ۲۰ سراچه و تیمچه، مسجد، حمام، آب انبار، مدرسه تاریخی سپهداری (حوزه علمیه امام خمینی(ره)) است.از نمای پشت بام، گنبدهای ممتد در ۲ ردیف شمالی – جنوبی و غربی – شرقی قابل مشاهده است. گنبد چهارسوق بلندترین و عظیم‌ترین گنبد این بام است.

در مرکز هر گنبد دریچه‌ای تعبیه شده که کار نورپردازی و تهویه هوای هر سرا را انجام می‌دهد. بهره گیری از شیوه های خاص معماری موجب شده که در فضای این بازار در زمستان هوای گرم و در تابستان هوایی خنک و مطبوع جریان یابد.زیباترین و مهم‌ترین سرای بازار اراک که همچنان ساختار اولیه خود را دارد، سرای کاشانی است که به بازار فرش اختصاص یافته است.سرای مهر نیز به بازارچه صنایع دستی اختصاص دارد. در کنار بازار مسجد و مدرسه سپهدار، یکی از زیبا ترین مساجد اراک قرار دارد.

بازار اراک در سال ۱۳۵۵ و با شماره ۱۲۸۵ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

arak2002-mm بازار قدیمی اراک

arak2002-mm0 بازار قدیمی اراک

arak2002-mm1 بازار قدیمی اراک

arak2002-mm2 بازار قدیمی اراک

arak2002-mm3 بازار قدیمی اراک

arak2002-mm4 بازار قدیمی اراک

arak2002-mm5 بازار قدیمی اراک

           
 

نظر کاربران :

  • حسن حسن زاده

    يك بازار قديمي با معماري جذاب و فضاي سنتي واقعا زيباست حتما اگه به اراك سفر كرديد بازديدي داشته باشيد

    ۹ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *