بلیط هواپیما سوئیت تبریز

بازار عبدالحمید اهواز

زمان مطالعه : 2 دقیقه
۲۹ فروردین ۱۳۹۸

بازار عبدالحمید قدیمی‌ترین بازار اهواز است که در خیابان نظامی یا نظری‌پور، بین خیابان نادری و امام خمینی قرار گرفته است. بازار عبدالحمید در دوره‌ی قاجار نه‌ تنها بسیار پررونق بود بلکه پاتوق پول‌دارهای منطقه برای خریدهای ریز و درشت نیز به‌ شمار می‌رفت. خانه‌ی دادرس که از جمله‌ خانه‌های به‌جا مانده از دوره‌ی قاجار در اهواز است، کاروانسرای شیخ خزعل بوده و در بازار عبدالحمید واقع شده است.اين بنای به جامانده از دوره قاجار در سال ۱۳۸۲ در فهرست آثار ملی به ثبت رسيده است.

بازار عبدالحميد واقع در خيابان نظامي(نظري‌پور) بين خيابان نادري و امام خميني (ره) اهواز است. اين بازار كه وجه تسميه آن نام يكي از شيوخ طوايف عرب اهواز در زمان قاجار بود، از مهمترين مراكز خريد شهر به شمار مي‌آمد. قدمت اين بازار همان‌گونه از سرو وضع ظاهري آن بر مي‌آيد به بيش از يك قرن مي‌رسد و جداره و نماي آن كه هم‌اكنون مايه سرافكندگي و زشتي شده و سيماي شهر را نازيبا كرده، زماني قلب شهر بود. خانه دادرس، گواه عظمت و شكوه اين بازار در زمان خود بود؛ اين بناي بازمانده از دوره قاجار كه در سال ۱۳۸۲ در فهرست آثار ملي به ثبت رسيد، اينك در ميان پسماندهاي دستفروشان در گوشه‌اي از بازار عبدالحميد گم شده است. صداهاي ناهنجار دستفروش ها آرامش اين بازار را به هم ريخته و تمركز براي دقت در يكي از آثار هويتي شهر را از بين مي‌برد.اين بازار كه يادگار به جامانده از نسل‌هاي پيشين اهواز است اكنون يكي از معضلات شهري شده و به جاي نگهداري از آن بايد چاره‌اي براي رفع معضلات ناشي از تجمع و دستفروشي در اين بازار انديشيد.

بازار عبدالحميد كه داد نيروهاي اجراييات شهرداري از معضلات آن بالا است، تقريبا از اصلي‌ترين مراكز دستفروشي و بساطي شهر است. بساط همه نوع جنس و ميوه و لباس و كيف و كفش و لباس‌هاي سنتي و امروزي در اين بازار ديده مي‌شود و راه براي گذر عابران به بيش از يك متر در وسط خيابان و نيم متر در هر طرف خيابان نمي‌رسد. با اين ازدحام دستفروشي در كوچه‌اي باريك، مكان دفع پسماند نيز در همان جا است و زباله‌ها و اجناس فروشندگان در كنار هم، غيرقابل تفكيك شده‌اند!
دستفروشان در اين بازار سابقه‌اي طولاني دارند و سابقه طولاني آنها موجب گستاخي و حق به جانبي آنها شده است، طوري كه نيروهاي اجراييات شهرداري به جاي برخود قاطعانه و قهري با دستفروشان به خواهش و التماس رو آورده‌اند! برخي از نيروها هم با دستفروشان دوست و صميمي شده‌اند و اوقات خوشي در كنارشان سپري مي‌كنند!
بازارها از مهم‌ترين اماكن براي شناخت فرهنگ و هويت هر شهر هستند. بازارهاي قديمي اهواز نيز مي‌توانند ارائه‌دهنده فرهنگ، سنت و هويت شهر اهواز باشند.

آدرس : اهواز، خیابان نظامی یا نظری‌پور، بین خیابان نادری و امام خمینی

بازار عبدالحمید اهواز

بازار عبدالحمید اهواز

                       
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *