رزرو هتل فضاگشت
۲۰ آذر ۱۳۹۷

امامزاده پیرغیب

اشتراک گذاری

این بقعه متبرکه در فاصله ده کیلومتری روستای خیر آباد خرامه واقع شده و هر ساله در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی امامزاده پیرغیب میزبان مردم خیرآباد و آبشور است. امامزاده پیر غیب در مرکزیت محل قدیم روستاهای قوام آباد، صغاد، نفجان و منصورآباد واقع شده است که قدمت بقعه ی آن به بیش از صد سال قبل باز می گردد و تا اوایل انقلاب اسلامی بنای آن از چوب و گل و قسمت ضریح نیز از چوب بوده که در سال ۱۳۶۶ بوسیله ی آهن، آجر و سیمان بازسازی شده و محوطه ی آن گسترش و حصار کشی شده است.
این بقعه ی متبرکه در فاصله ده کیلومتری روستای خیر آباد واقع شده و همواره مورد احترام ویژه ای بوده و جایگاه و تبرک خاصی در بین اهالی روستاهای اطراف علی الخصوص خیرآباد و آبشور داشته و در مشکلات و ناگواری های روزگار مورد توسل مردم قرار می گرفته است.
در تعطیلات هفتگی اهالی جهت زیارت و استفاده از فضا و طبیعت زیبای آن به این مکان مقدس مشرف می شوند؛ نکته قابل توجه این است که سالهاست در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی عزاداران و هیئت های مذهبی روستاهای خیرآباد و آبشور جهت برگزاری مراسم عزای حسینی و عرض تسلیت به این بقعه ی متبرکه تشرف می یابند.

آستان امامزاده پیرغیب (علیه السلام) در بخش مرکزی شهرستان تویسرکان، حدود ۲۵ کیلومتری جنوب خاوری شهر تویسرکان، دهستان کرزان رود، در مرتفع ترین نقطه کوه مشرف بر روستای پیرغیب واقع شده که دکل مخابراتی نیز در آنجا نصب شده و دارای چشم انداز فوق العاده زیبائی می باشد. بر فراز تپه ای بنای کوچک از سنگ و خشت وجود دارد که مشهور به سلطان پیرغیب می باشد. بنایی بسیار قدیمی که از سنگ لاشه کوهستانی ساخته شده و دیوارهای آن ملاط گل دارد، اخیراً بخش‏هایی از آن گچ اندود شده است. مدخل بنا در جانب مشرق قرار دارد و شامل یک درگاه هلالی شکل است. سقف بقعه به صورت گنبد ضربی و دارای رسمی بندی در زاویه‏ های آن است. دیوارهای بقعه با ملاط گچ اندود شده و دیوار خارجی آن را به خاطر وزش‏های باد سنگین ـ چنان که به بنا آسیب نرساند ـ یک دور سنگ چین نموده ‏اند.
در وسط بقعه صندوقی به ابعاد ۲×۱/۲۰ سانتیمتر قرار دارد که بر روی آن پارچه سبز نهاده‏ اند. راه دسترسی به بقعه بسیار بد و حتی به صورت پیاده روی نیز مشکل است. همین امر باعث شده که اخیراً مورد دستبرد حفّاران غیرمجاز قرار گیرد.

اجاره خودرو

امامزاده پیرغیب امامزاده پیرغیب

امامزاده پیرغیب امامزاده پیرغیب

امامزاده پیرغیب امامزاده پیرغیب

           
 

نظر کاربران :

 • حمید بیاتی

  با سلام. دوستان از خود روستا تا امامزاده حدود ۵ دقیقه کوهنوردی داره و تا کنار امامزاده هم ماشین میره ولی شاسی بلند….دوم اینکه مسئول سایت نوشتن در مرکزیت محل قدیم روستاهای قوام آباد، صغاد، نفجان و منصورآباد واقع شده است که این کاملا اشتباه هست و با بررسی که من چندین سال هست انجام دادم این رسمیت نداره و چنین روستاها و یا اسم هایی نبوده .سوم اینکه بالاترین نقظه تویسرکان هست و برج رادیویی هم به فاصله چند متری امامزاده قرار گرفته

  ۳۰ بهمن, ۱۴۰۰ پاسخ دادن
 • محسن

  این مکان خیلی نزدیک هست به روستای دهشاکر اگه اسمش رو درست گفته باشم ، ولی نامی از اون نبردید

  ۲۸ آذر, ۱۴۰۰ پاسخ دادن
 • محمد

  چقد باید کوهنوردی کرد تا به این زیارت رسید؟

  ۱۳ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • سفریتو

  یه جای عالی برای کسانی که به دنبال صخره نوردی هستن و نیت زیارت کردن

  ۲۵ آذر, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *