رزرو هتل ایران بوم گردی

امامزاده علی‌اکبر

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۲۵ شهریور ۱۳۹۲

امامزاده علی‌اکبر یکی از مشهورترین امامزاده‌های شهرستان گرمسار است که در روستای امامزاده علی اکبر دهستان داورآباد از توابع بخش آرادان در ۱۴ کیلومتری جنوب شرقی گرمسار قرار دارد. بنابر آنچه که نوش‌آذر اسدی در کتابش در خصوص این بنا نوشته است، این بنا بسیار قدیمی بوده و به روایتی بنای بقعه مربوط به دوره صفویه می‌باشد. بقعه طاق مرتفع محکمی دارد و داخل طاق و روی گنبد سفید است. بقعه امامزاده علی‌اکبر محوطه‌ای دارد که طاق‌هایی از خشت و گل در اطراف آن بنا نموده‌اند. بقعه و بارگاه آرامگاه با نمای آجری ساخته شده و فاقد هرگونه تزیینات کاشی می‌باشد.

گنبد آن دارای دو پوشش بوده و به سبک معماری سنتی و به شکل شش ضلعی قسمت تحتانی و قسمت فوقانی استوانه‌ای بازسازی شده است. حرم آن دارای ابعاد ۸×۹ متر و دیوار داخل آن از زمین با ارتفاع ۵۰ سانتی‌متر سنگ‌کاری شده و بقیه تا زیر گنبد سفیدکاری می‌باشد. در وسط حرم ضریح چوبی مشبک به طول ۲/۶۰ و عرض ۲/۲۰ بر روی قبر گچی وجود دارد. قبر فاقد هرگونه سنگ و کتیبه بوده و دارای ابعادی به طول ۲/۳۰ و عرض و ارتفاع ۱/۲۰ متر می‌باشد.

در وسط ایوان آرامگاه دو ستون آهنی کار گذاشته شده است. در وسط آن درِ بزرگی وجود دارد که محوطه را به صحن امامزاده ارتباط می‌دهد که در ورودیِ آن هشتی جالبی به چشم می‌خورد که مربوط به دوره قاجاریه است. در سمت راست هشتی یک مسجد وجود دارد و در کنار آن یک پله است که به پشت بام مسجد متصل می‌شود. کف هشتی با قلوه سنگ مفروش شده است.

با وجود قدمت و عدم مراقبت، این بنا همچنان پابرجاست و نوشته‌های آن را تا اندازه‌ای با سهولت می‌توان خواند. از متن نوشته‌ها چنین برمی‌آید که بنا در زمان شاه طهماسب صفوی ساخته شده است.

امامزاده-علی-اکبر-گرمسار امامزاده علی‌اکبر

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

هتل های وان ترکیه تراول ماگ
 

نظر کاربران :

  • محمد

    محوطه خیلی بزرگی نداره ، اما فضای گرم و صمیمی داخلشه ، بیرون امام زاده هم بازار میوه تره بار ، فست فود ، رستوران و … هست.

    ۱۰ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    جاباما سایت ویلا و اقامتگاه آنلاین