رزرو هتل تفریحات کیش

امامزاده شعیب سبزوار

۱ دی ۱۴۰۰

بقعه امامزاده شعیب سبزوار در مرکز شهر واقع شده و متعلق به اواخر دوران صفوی و اوایل حکومت قاجار می باشد.امام زاده شعیب در سبزوار در بخش مرکزی شهر و در خیابان رازی قرار دارد. این آرامگاه دارای بنای با شکوهی می باشد که محوطه آن از سطح خیابان در ارتفاع بالاتری جای گرفته است. پیش از ساخت آرامگاه، در مکان فعلی آن گورستان عمومی سبزوار قرار داشته که در عهد صفوی گورستان را تخریب می کنند و آرامگاه امامزاده شعیب را بر روی ویرانه های آن بنا می کنند.

معماری بنا

مساحت امام زاده شعیب سبزوار در حدود ۵ هزار متر مربع می باشد که ۱۰ درصد آن به بقعه اصلی حرم و تربتخانه اختصاص داده شده است. در ابتدای ورود به بنا از ضلع جنوبی با سردر زیبایی مواجه می شویم که توسط کاشی نره کاری شده که بر روی سردر آن، عباراتی با خط نستعلیق کتابت شده است. ارتفاع حرم در حدود ۱۰ متر می باشد و بوسیله چهار نورگیر، روشنایی داخل آن تامین می شود. کف حرم نیز سیمانی بوده که به سبک سنگ نما کار شده است. بنای آرامگاهی امامزاده شعیب چهار ایوان کاشی کاری شده در چهار سمت خود دارد. بقعه نقره کوب امامزاده در مرکز حرم قرار گرفته و دارای ستون های مطلا می باشد.

گنبدی زیبا بر روی این بقعه مشاهده می شود که با کاشی تزئین شده است. این گنبد دارای دو مناره خشتی ساده است که ۲۵ متر ارتفاع دارند. پنج متر ابتدایی مناره ها مربعی شکل بوده و بعد از آن به شکل هشت ضلعی طراحی شده و انتهای آن نیز استوانه ای فرم می باشد. پیرامون صحن حرم ۳۵ حجره دیده می شود که محل دفن اهالی بومی بوده و از برخی نیز تحت عنوان زائرسرا امورد استفاده قرار می گیرند. در مجموع پلان و طرح امامزاده شعیب سبزوار را می توان به عنوان یکی از هوشمندانه ترین نوع طراحی معماری در عهد صفوی برشمرد.

تور اروپا

امامزاده شعیب سبزوار امامزاده شعیب سبزوار

امامزاده شعیب

مردم سبزوار عنایت ویژه ای به امامزاده شعیب دارند. از یک سو انتساب این امامزاده به علی بن موسی الرضا و از سویی دیگر اعتقادات عمیق مذهبی مردم سبزوار باعث این حجم از ارادت شده است. اکثر مردم سبزوار در روزهای چهارشنبه به این مکان مراجعه می کنند. ضمن ادای دین و پخش نذورات، به مناسک عبادی خود می پردازند. امامزاده شعیب سبزواری به دلیل قرارگیری در مسیر شاهراه ارتباطی تهران-مشهد که سالانه میلیون ها زائر از آن عبور می کنند. بسیار مورد توجه قرار دارد. بسیاری از کاروان های سواره و بعضا پیاده درمسیر عبور خود از سبزوار شب را در این مکان مقدس سپری می کنند. پس از آن برای راهی شدن به پابوس امام رضا راهی مشهد می شوند.

امامزاده شعیب سبزوار امامزاده شعیب سبزوار
نحوه دسترسی

آدرس :استان خراسان رضوی ـ شهرستان سبزوار ـ بخش مرکزی ـ شهر سبزوار، ضلع جنوبی خیابان رضوی.

امامزاده شعیب سبزوار امامزاده شعیب سبزوار

           
برو بالا
ادامه تحصیل در انگلستان
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *